تومور بینی و سینوس – قاب سفید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ناحیه بینی و سینوس مانند نواحی دیگر بدن می توانند تبدیل به تومور های خوشخیم و بدخیم شوندو تومور های خوشخیم به آرامی رشد می کنند و برعکس، تومور های بدخیم خیلی سریع رشد پیدا می نمایند و به شدت در استخوان، بافت نرم و پوست می توانند نفوذ کنند. به همین خاطر است که درمان تومور های بدخیم در ناحیه بینی و سینوس مشکل است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید.

متاسفانه تومور هایی که در محیط بینی و سینوس رشد می کند علائم و نشانه ویژه ای ندارد، به همین خاطر است که در اکثر موارد، بیمار و پزشک معالج، آن را به حساب سرماخوردگی یا سینوزیت می گذارد.

سینوس بینی
تشخیص به موقع تومور بینی امکان درمان را فراهم میکند.

همانطور که همه جای بدن انسان می تواند دچار بیماری های تومورال شود، بینی و سینوس ها هم از این موضوع متمایز نیستند.  مسئله ای که در این جا باید به آن توجه کرد این است که اگر این تومور ها، در مراحل اولیه که پیشرفت زیادی نکرده اند، تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند و می توان تومور را ریشه کن کرد. اما در مواردی که تومور پیشرفت کرده است درمان با مشکلاتی روبه رو خواهد شد.

بیشتر بخوانید:   عوارض عمل بینی چیست؟

تومور بینی را با بیماری هایی که عوارض مشابه دارند اشتباه نگیریم

علت این که تشخیص به موقع باید انجام شود این است که علائم آن شبیه به برخی بیماری های شایع مانند سینوزیت ها، آلرژی ها، پلیپ ها و.. است. از علائمی که در این بیماری دیده می شود، گرفتگی، خونریزی و ترشحات بینی است. درد های ناحیه صورت و بینی نیز از جمله علائم این تومور هاست که در بیماری های شایع سینوسی نیز مشاهده می شود.

نکته ای که باید بیماران مد نظر قرار دهند این است که علائم تومور به صورت یکطرفه است، یعنی همیشه یک طرف بینی گرفتگی یا ترشح دارد، و یا در یک طرف صورت درد را حس می کند. این مهم ترین تفاوت تومور بینی با بیماری های شایع است.

وقتی که این بیماری در مراحل اولیه شناسایی شود، با جراحی و درمان های مکمل مانند رادیوتراپی، کنترل می شود و به اصطلاح  طول عمر کافی را به بیمار می دهد. اما اگر تومور پیشرفت کند به این علت که قسمت های حساسی در کنار سینوس قرار دارند (مانند چشم و مغز) درمان با مشکل مواجه می شود و در مراحل بسیار پیشرفته آن غیر قابل درمان می شود. به همین دلیل است که تشخیص به موقع در درمان بیماری تومور سینوسی بسیار اهمیت دارد.

تومور بینی
تومور بینی

تومور های بدخیم سینوس ها و بینی خوشبختانه جزو تومور هایی هستند که خیلی شایع نیستند، این می تواند خوشحال کننده باشد اما در مقابلش این جمله را هم باید گفت که تومور های بدخیم سینوس ها و بینی بسیار خطرناکند اگر به موقع تشخیص داده نشوند زیرا در نزدیکی اندام های حساسی مانند مغز و چشم ها قرار دارند.

تومورهای بینی و سینوس، اگرچه بیماری های نسبتا نادری هستند ولی به دلیل اهمیت تشخیص زودرس، باید جزو اولین احتمالات بیمار و پزشک در صورت مشاهده علائم باشد. همانطور که در بالا گفته شد مهم ترین چیزی که می تواند به تشخیص بین تومور های سینوسی و بیماری های شایع کمک کند، یک طرفه بودن علائمی مانند گرفتگی بینی، درد صورت و… است.

درمان تومور های خوشخیم و بدخیم سینوس ها با جراحی و آندوسکوپی امکان پذیر است، اما خارج کردن این تومور ها انقدر حساس است و باید با دقت انجام شود که به ساختمان های مجاور مانند چشم و مغز آسیبی وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *