تیپ های شخصیتی را بشناسید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

این که ما بتوانیم تیپ شخصیتی خود را بشناسیم در تمام مراحل زندگی کمک حال ما خواهد بود و این باعث می شود که آگاهانه به سمت هدف هایمان حرکت کنیم؛ هم چنین در ارتباط های اجتماعی نیز کمک بزرگی به ما می کند تا اصولی و علمی با دیگران گفتگو کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

در زندگی روزمره با افرادی مواجه می شوید که از نظر ظاهر با یکدیگر در اختلاف هستند؛ از نظر کلی دارای شخصیت های متفاوت هستند.

با ویرامگ همراه ما باشید، در این جا ما به توضیح تیپ های شخصیتی به طور کلی می پردازیم اگرچه تیپ های شخصیتی دیگری نیز وجود دارد.

انواع تیپ های شخصیتی

به طور کلی چهار تیپ شخصیتی حسی و شهودی، قضاوتی و ادراکی، تفکری و احساسی و برونگرا و درونگرا داریم. که در ادامه به شرح هر یک از این ها خواهیم پرداخت.

انواع تیپ های شخصیتی

درونگرا و برونگرا

افرادی که روی ایده هایی تمرکز و تفکر می کنند و به توضیح جهان خارج می پردازند. افراد درونگرا دوست دارند قبل از هر اقدامی، درک روشنی از کاری که قرار است انجام دهند را داشته باشند.

اما افراد برون گرا دوست دارند تمام اتفاقات در بیرون رخ دهد و با جهان خارج احساس راحتی می کند و به راحتی می توانند ارتباط برقرار کنند.

حسی و شهودی

افرادی با تیپ شخصیتی حسی، ترجیح می دهند که با حواس پنجگانه خود بیشتر کار کنند با اطلاعات واقعی برخورد کنند و از ذهن خوبی برخوردار هستند و تمام اتفاقات را با جزئیات به حافظه می سپارند و در مواقع مورد نیاز واقعیت هایی از رویدادهای به خاطر می آورند که در آن زمان قابل توجه به نظر نمی رسیده است؛ در کار کردن با اطلاعات دقیق هستند.

اما تیپ شخصیتی شهودی، این افراد از طریق حس ششم مطالب را درک می کنند و اغلب با مواردی درگیر هستند که متفوات و جدید هست؛ ترجیح شان این است که در روابط و احتمالات مبتنی بر حقایق، بیش از خود حقایق توجه دارند.

تفکری و احساسی

تیپ شخصیتی در تلاش است که بر اساس عدالت تصمیم گیری کند و این عدالت وی مستقل از چیزی است که دوستان او را دوست دارند یا آرزو می کنند. با ثبات و منطقی هستند و روی مسئله بدون ملاحظات شخصی تمرکز می کنند.

بیشتر با ارزش های انسانی درگیر هستند؛هم چنین این تیپ شخصیتی با ارزیابی تمام آن چه که برای دیگران اهمیت دارد و با در نظر گرفتن نظر افراد درگیرمی توانند بهترین تصمیم را بگیرند.

قضاوتی و ادراکی

این افراد در زندگی بیرونی خود از تیپ فکری و احساسی استفاده می کنند. افراد قضاوتی همه چیز را طبق برنامه ریزی پیش می برند و نظم را بر دیگر چیزها ترجیح می دهند و علاقه دارند که خود مسائل را حل کنند.

اما تیپ شخصیتی ادراکی، این افراد در زندگی بیرونی خود از شخصیت حسی و شهودی استفاده می کنند؛ این افراد غیر قابل پیش بینی بودن و زندگی منعطف را بر دیگر چیزها ترجیح می دهند و علاقه دارند که جهان را همان گونه که هست درک کنند و خود را با آن تطبیق می دهند؛ از تجربه جدید استقبال می کنند و کنجکاوی فراوانی دارند.

علاوه بر شخصیت شناسی بالا، یک تئوری در زمینه تیپ های شخصیتی به نام تئوری آناگرام است که توسط دانشمند بزرگ روسی مطرح شد؛ این تئوری در واقع ترکیبی از روانشناسی مدرن و عرفان شرقی می باشد که ۹ تیپ شخصیتی متفاوت را معرفی می کند؛ هدف از این تحقیق شناخت ابعاد شخصیت انسان و راهکاری برای خود آگاهی بیشتر انسان بوده است.

این تیپ های شخصیتی عبارت است از: تیپ شخصیتی پیشرفت گرا یا موفقیت جو، تیپ شخصیتی کنجکاو، تیپ شخصیتی وفاجو و شکاک، تیپ شخصیتی چالشگر یا قدرت طلب، تیپ شخصیتی صلح طلب و میانجی، تیپ شخصیتی خوشبین و خوشگذران، تیپ شخصیتی رمانتیک محزون یا هنرمند، تیپ شخصیتی مهرطلب و کمک کننده و تیپ شخصیتی کمال گرا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *