دهانشویه پس از ورزش مفید یا مضر!؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شاید شما جزو افرادی باشید که در هفته زیاد ورزش می کنید و پس از تعریق فراوان به حمام می روید، ناخن می گیرد و بهداشت بدن را رعایت می کنید و دوست دارید که  آب دهان شما و بوی بد آن از بین برود لذا ممکن است از دهانشویه استفاده کنید؛ با ویرامگ همراه باشید تا استفاده از دهانشویه پس از ورزش و مضرات آن را برای شما بازگو کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

بیشتر بخوانید:  رژیم لاغری و نکات طلایی در مورد آن

از بین رفتن اثرات مثبت ورزش با استفاده از دهانشویه

از بین رفتن اثرات مثبت با استفاده از دهانشویه

مطالعات جدید نشان داده است که تاثیرات مثبتی مانند کاهش فشار خون که  تمرینات ورزشی  دارند، دهانشویه این تاثیرات را از بین می برد؛ این نتایج نشان می دهد که استفاده از دهانشویه باعث از بین بردن برخی از باکتری های مفید موجود در دهان می شود که این باکتری ها پس از تمرینات ورزشی فعال می شوند؛ با از بین رفتن باکتری ها تاثیرات مثبت ورزش و دویدن از بین می رود..

این باکتری ها نقش مهمی در سلامت قلب و عروق دارند و باعث می شوند که شریان های قلبی باز نگه داشته شود؛ همچنین ورزش کردن باعث افزایش تولید اکسید نیتریک می شود که این ماده سبب می شود که قطر رگ های خونی افزایش یابد و گردش خون را در عضلات فعال بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید:  ورزش‌های کششی و حرکاتی برای افزایش قد

از طرف دیگر پس از تمرینات ورزشی باکتری های دهانی فعال شده نیترات باقی مانده از فعالیت اکسید نیتریک را به نیتریت تبدیل می کند که این عمل باعث جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و بهبود گردش خون می شود؛ اما با استفاده دهانشویه این باکتری های مفید از بین می روند و تمام فرایندهای بالا مختل می شود.

لذا در نبود این باکتری فشار خون بالا می رود وپس از انجام تمرین های ورزشی حداقل دو ساعت طول می کشد تا فشار خون به حالت عادی برگردد؛  محققان به افرادی که ورزش می کنند توصیه نمودند که بلافاصله پس از اتمام ورزش روزانه از دهانشویه استفاده نکنند.

باکتری های مفید دهان

همه ی باکتری ها مضر نیستند

از تمام صحبت های بالا می توان نتیجه گرفت که تمام باکتری های موجود در بدن مضر نیستند و خوردن مواد شیمیایی که تمام میکروب های سالم دهان را نابود می کند می تواند مانع از فرایند بیولوژیکی مهم برای سلامتی شود.

در تبلیغات تلویزیونی نیز مشاهده می شود که استفاده از دهانشویه تمام باکتری های پنهان شده در دهان را از بین می برد و بهداشت دهان و دندان تضمین می کند هرچند که استفاده به موقع از آن نیز همین گونه است؛ اما همانطور که در بالا گفته شد برخی از باکتری ها لازمه چرخه سلامتی در بدن ما هستند لذا دو تا سه ساعت بعد از ورزش از دهان شویه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *