آشنایی با اصول تربیت جنسی کودک و نوجوان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

باید ها و نباید های تربیت جنسی

تربیت جنسی کودک و نوجوان – قسمت سوم

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

تربیت جنسی کودک و نوجوان به عنوان یکی از مهارت های زیر مجموعه مهارتِ مادرِ فرزندپروری به حساب می آید. مهارت های تربیتی نیز مانند هر مهارت دیگری مثل نجاری، رانندگی، خیاطی، آشپزی و … دارای یک چارچوب می باشند. این چارچوب بیانگر قوانین حاکم بر این مهارت می باشد. چه کارهایی نباید انجام داد، چه کارهایی باید انجام داد و چگونه باید انجام داد؟
با ویرامگ همراه باشید تا در خصوص نبایدهایی که می بایست از جانب والدین مورد توجه قرار بگیرند، اصول قابل تاملی بیان می گردد.

۱- دروغ گفتن ممنوع!

یکی از بهترین زمان ها جهت انتقال صحیح و موثر آموزه های مرتبط با تربیت جنسی به کودکان و نوجوانان، هنگام پاسخ دادن به سوالات آنها است. بخاطر داشته باشید که با هیچ دلیل و بهانه ای، اجازه ندارید که پاسخ اشتباه به سوال کودک یا نوجوان خود بدهید.

البته که لزومی هم ندارد تا پاسخ کامل را به او ارائه نمایید. اصل اساسی در پاسخ به سوالاتی با مضامین جنسی، ارائه پاسخ صحیح اما کافی است. همواره در ارائه اطلاعات به کودکان و نوجوانان، به ظرفیت و میزان نیاز آنها توجه نمایید و پاسخ خود را متناسب با آن ارائه نمایید.
اطلاعاتی که بیان می نمایید مانند غذایی است که به کودک خود می دهید. کسی در ارزش غذایی ماهیچه گوسفند شکی ندارد، اما آیا حاضر می شوید تا این غذا را به نوزاد چند ماهه خود بدهید؟ و یا بصورت برعکس، چه میزان غذای آماده کودک ۶ ماهه برای نوجوان ۱۵ ساله مفید و خوشایند است؟ لذا پاسخ خود را با نیازهای سوال کننده هماهنگ نمایید.

در قسمت های بعدی این مقاله، به نحوه صحیح مدیریت سوالات جنسی و پاسخ به آنها اشاره خواهم نمود.

تربیت جنسی
هول نکنید و چشم هاتون را گرد نکنید

۲- خجالت نکشید و هول نکنید!

بعضی از والدین به محض شنیدن سوالاتی با رنگ و بوی مسائل جنسی از جانب کودک یا نوجوان خود، بشدت تعجب کرده، هول می شوند، عصبانی شده و کنترل خود را از دست می دهند. مشاهده عکس العمل های نامناسب از جانب والدین مانند درشت کردن چشم ها، زدن پشت دست خودتان، گزیدن لب هایتان، پرت نمودن حواس فرزند، اخم کردن و … باعث از بین رفتن فضای امن پرسشگری در خانواده خواهد شد.
بخاطر داشته باشید که شاید سوالات فرزندان رنگ و بوی جنسی داشته باشند، اما در اکثر قریب به اتفاق موارد به هیچ وجه جنبه جنسی ندارند. مهم این است که بتوانید منظور و مقصود اصلی فرزند از پرسیدن این سوال را متوجه شوید. لذا آرامش خود را حفظ نمایید و با روی خوش به او پاسخ دهید.

بیشتر بخوانیم: درونگرایی و برون گرایی در زوجین

۳- سیاه نمایی ممنوع!

گاها والدین برای برحذر داشتن فرزند خود از فکر کردن و یا تجربه نمودن رابطه جنسی، صرفا اقدام به بیان جنبه های منفی و آسیب رسان رابطه جنسی می نمایند. مواردی مانند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی، بارداری ناخواسته، مشکلات و خطرات سقط جنین، دردهای زایمان و … . تجربه عملی کشورهای دیگر نشان دهنده این واقعیت است که اینگونه آموزش ها که متمرکز بر ترساندن فرزندان و صرفا بیان خطرات و مضرات رابطه جنسی می باشند، تاثیری بر کاهش تکرار رفتارهای پرخطر جنسی نداشته و بعضا با افزایش آماری نیز مواجه شده اند.
نکته منفی این آموزش ها، ایجاد تغییر در نگرش فرزندان نسبت به اصل موضوع برقراری رابطه جنسی سالم در آینده می شود.

فرزندانی که بطور مکرر در معرض اینگونه آموزش ها قرار می گیرند، برقراری رابطه جنسی را امری کثیف، غیرانسانی و خطرناک دانسته و بعضا درگیر اختلال در ارتباط جنسی با همسر خود می شوند.

در تربیت جنسی کودکان سیاه نمایی و دروغ ممنوع
سیاه نمایی و دروغ ممنوع !!!!!!

۴- عیب و گل و بلبل نداریم!

زمانی که می خواهید به اندام های تناسلی فرزندتان اشاره نمایید، هرگز از اسامی نامناسب و غیرواقعی مانند عیب، زشت، گل، ناز، بلبل و … استفاده نکنید. به جای آن می توانید از واژه هایی مانند اندام خصوصی، اندام تناسلی، عضو خصوصی یا اندام شخصی استفاده نمایید.
استفاده از اسامی با بار منفی می تواند بر روی نگرش کودک به اندام خود و باورهایش در خصوص مساله رابه جنسی تاثیرگذاری منفی داشته باشد.

همچنین برخی از سوءاستفاده کنندگان از کودکان برای نزدیک شدن و لمس اندام های خصوصی کودک از همین اسامی مانند گل یا ناز استفاده می کنند تا در کودک ایجاد حساسیت ننمایند.
یکی دیگر از مشکلات این کار، عدم فهم مشترک از مطالبی است که کودک بیان می کند. بطور مثال، اگر کودک شما آموخته باشد که به جای استفاده از کلمه “باسن” از کلمه “پشت” استفاده نماید، اگر در محیطی خارج از خانه و درکنار مربی خود قرار داشته باشد، به معلم خود شکایت می کند که فلان شخص به پشت من دست زد. مربی امکان دارد اینگونه برداشت نماید که کسی کمر کودک را لمس کرده است.
لذا آموزش و بکاربردن صحیح اسامی اندام های خصوصی همانگونه که اشاره گردید لازم بنظر می رسد.

۵- خیلی واقعی هم ممنوع!

در تربیت جنسی فرزندان، به هیچ عنوان اجازه استفاده از تصاویر واقعی اندام های جنسی، فیلم های واقعی که در آن اندام های جنسی نمایش داده می شود یا فیلم و تصاویر پورنوگرافی را نداریم.
همواره به خاطر داشته باشید، هر کاری که باعث از بین رفتن حساسیت کودک نسبت به حریم خصوصی و یا اندام های شخصی اش گردد، می تواند موجبات آسیب دیدن فرزندان را در مواجهه با سوءاستفاده گران فراهم آورد.
حساسیت به اندازه و کافی چیزی به مراتب مهم تر و کاربردی تر از آگاهی داشتن است.

 

سید محمد صادق میری
روانشناس و مشاور تربیت جنسی کودک و نوجوان
اینستاگرام:  miri.coach@

 

تربیت جنسی کودک و نوجوان – قسمت اول

تربیت جنسی کودک و نوجوان – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *