اختلال دوقطبی ( افسردگی شیدایی ) چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

امروزه بیماری های روحی و روانی زیادی در جامعه به دلیل مشکلات زندگی ایجاد شده است. یکی از این بیماری ها اختلال دوقطبی  (بیماری دو قطبی) است که از آن به عنوان افسردگی شیدایی نیز نام برده می شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا بیشتر با بیماری دو قطبی و راه درمان این بیماری آشنا شوید.

بودن دو واژه افسردگی و شیدایی در کنار یکدیگر عجیب به نظر می رسد، اما برخی افراد دچار این گونه اختلالات روانی می شوند و دچار نوسانات خلقی شدید می شود که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد ومشکلات آنها با چیزی که مردم عادی در زندگی تجربه می کنند متفاوت است.

 

بیشتر بخوانید:  خودتان را بهتر بشناسید: درونگرا هستید یا برونگرا

 

این بیماری اغلب با افسردگی اشتباه گرفته می شود؛ اما تفاوت های زیادی دارد و ممکن است که از آن به مراتب خطرناک تر باشد.

زمان شروع این اختلال از نوجوانی می باشد و با افزایش سن بیماری گسترش پیدا می کند و در بزرگسالی علائم آن به اوج خود می رسد؛ این اختلال تا حدودی ارثی است و به ژنتیک افراد بستگی دارد.

همچنین ممکن است در قسمتی از مغز که  وظیفه کنترل حالات روحی را دارد، مشکل فیزیکی پیش آمده باشد و عامل اختلال باشد؛ این اختلالات با دارو قابل درمان است.

افسرده یا شیدا

فردی که مبتلا به اختلال دوقطبی است دچار نوسانات شدید خلقی می شود و لحظه ای حالت ناراحت و عصبانی است و در لحظه دیگر به حالت شاد و خوشحال تغییر پیدا می کند و ۱۸۰ درجه تغییر رفتار را نشان می دهد.

درصد پیشرفت این بیماری و عدم توجه به درمان آن، فرد را دچار بی قراری، کم خوابی، احساس غم و اندوه فراوان و دائمی، افسردگی حاد، رفتار پرخاشگرانه، گیجی و جنون ادواری می کند که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به خود و دیگران وارد کند.

در اینجا ما علائم اختلال دو قطبی را برای شما آورده ایم؛ پس همراه ما باشید تا با علائم اختلالات دوقطبی آشنا شوید.

علائم اختلال دوقطبی

علائم اختلال دوقطبی همیشه یکسان نیست و بستگی دارد که خلق و رفتار بیمار به سمت شیدایی یا افسردگی تغییر پیدا کرده باشد.

افسردگی

زمانی که فرد دچار افسردگی است، از لحاظ فکری تصمیم گیری خود را از دست می دهد و نمی تواند حتی در موارد ساده تصمیم گیری کند، فکر مثبت و امیدوارانه ندارد و ناامید به آینده فکر می کند.

از لحاظ رفتاری، از گفتگو و مواجهه با دیگران پرهیز می کند، احساس نیاز به گریه دارد در حالی که توانایی گریه کردن را ندارد، در شروع و پایان رساندن کارها حتی در کارهای روزمره دچار مشکل می شود .

از لحاظ روحی، بی میل و رغبت به همه چیز می شود، احساس بی قراری و آشفتگی می کند، اعتماد به نفس خود را  از دست می دهد، تحریک پذیری و زودرنجی به همراه وی است، همیشه به فکر خودکشی است، احساس بی ارزشی و ناامیدی می کند، از چیزهایی که از قبل لذت می برده است دیگر لذت نمیبرد.

از لحاظ جسمی، دچار مشکل در خوابیدن می شود. همیشه احساس خستگی کامل دارد، زود تر از قبل بیدار می شود و تمایلی به رابطه جنسی ندارد.

 

اختلال دو قطبی

شیدایی

اما اگر فرد به سمت و سوی شیدایی برود چه علائمی در وی ایجاد خواهد شد با ما باشید.

شیدایی یک حس خوشبینی است که فرد خود را یک نابغه ی بزرگ می بیند. در این حالت از لحاظ فکری، از یک ایده به ایده ای دیگر می پرد، صداهایی را که افراد دیگر نمی شنوند؛ احساس می کند که آن ها را می شنود و ایده های جدید و مهیج فراوانی در ذهن او است.

از لحاظ رفتاری، دچار ولخرجی زیاد می شود، احساس خود را بیش از حد بروز می دهد، احساس صمیمیت زیاد با دیگران دارد، سریع حرف می زند به طوری که ممکن است دیگران متوجه صحبت هایش نشوند، تصمیمات عجولانه می گیرد که با نتایج زیان بار همراه می شود، رفتارهای نامناسب از خود نشان می دهد، بسیار فعال و پرجنب وجوش است و برنامه ریزی های غیر واقعی و بلندپروازانه دارد.

از لحاظ روحی، بسیار شاد و مهیج است، بیش از اندازه خود را از دیگران برتر می داند، از کسانی که در خوشبینی با او شریک نمی شوند عصبی و برانگیخته می شود. از لحاظ جسمی، پر انرژی است، میلی به خوابیدن ندارد و نیاز شدید به رابطه جنسی دارد.

راه درمان اختلال دوقطبی چیست؟

برای درمان این بیماری، فرد باید تحت نظر متخصص قرار گیرد که معمولا برای درمان  سه نوع دارو استفاده می کنند. داروهای ضدروان پریشی، داروهای تثبیت کننده خلق و خو و داروهای ضدافسردگی که می تواند اختلال فرد را کنترل کند. هم چنین هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود روند درمان و پاسخ داروها سریع تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *