با توهین دیگران چطور برخورد کنیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در جامعه ای زندگی می کنیم که هر روز با افراد گوناگون مواجه می شویم و هر یک نوعی برخورد متفاوت با ما دارد. اشخاص متناسب با شخصیت خود با ما در صحبت هستند و هر یک از آن ها ویژگی های اخلاقی خاص خود را دارند که گاهی اوقات با سخنان و اعمال خود موجب آزردگی ما می شوند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

توهین، تمسخر، بی ادبی و گستاخی این ها غیر قابل تحمل است و به سختی می توان خود را از این ها در روابط اجتماعی مصون نگه داشت.

با ویرامگ همراه باشید، ما در این جا راهکارهایی را برای شما آورده ایم تا با آموختن آن ها بتوانید، روش صحیح برخورد با تحقیر و توهین دیگران را یاد بگیرید.

انواع توهین ها

گاهی اوقات فرد توهین کننده با کلام و به طور مستقیم شما را مورد هدف قرار می‌دهد. به عنوان مثال هنگام ورود به مغازه ای بدنتان به فردی که قصد خروج داشته است برخورد می کند و شروع به توهین و ناسزا می کند؛ این چنین توهین ها را توهین و تحقیر مستقیم می گویند.

توهین تنها توهین مستقیم نیست؛ توهین و تحقیر غیر کلامی هم داریم. به این صورت که مقصود مخاطب به درستی مشخص نیست. به عنوان مثال در جلسه ای فردی پشت به شما بنشیند و بدون عذر خواهی و با نگاه هایی کاملا معنا دار قصد تحقیر شما را داشته باشد.

گاهی اوقات نیز تحقیر و توهین به صورت غیرمستقیم باشد؛ به این صورت که یک لباس جدید خریده اید، از دوست خود می خواهید که در مورد آن نظر بدهد و او می گوید لباس زیبایی است به بینی بزرگت می آید؛ این گونه توهین را تحقیر و توهین غیرمستقیم می نامند.

حال ما با این گونه تحقیر ها باید چگونه برخورد کنیم.؟ راهکارهای مناسب برای مقابله توهین ها چیست.؟ با ما باشید تا راهکارهای مناسب را به شما بیاموزیم.

آرامش خود را حفظ کنید

اگر شما فرد پرخاشگر و برون‌گرا هستید، بایستی در مقابل توهین دیگران آرامش خود را حفظ کنید؛ اگر فردی به شما توهین و بی ادبی کرد و نفس عمیق بکشید؛هر چه آشفته تر به نظر برسید، فرد مورد نظر کمتر به حرف های شما گوش می کند.

لذا به جای فریاد زدن سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و فکر کنید که چه می خواهید بگویید. سعی نکنید در مقابل توهین و رفتار دیگران به طور فیزیکی با آن ها برخورد کنید و احترام خود را حفظ کنید. در کنار این ها قاطعیت خود را بیشتر کنید تا بتوانید به نتیجه خوب برسید.

صاف و پوست کنده حرف بزنید

رک باشید از طعنه زدن، فرافکنی، ترش رویی و طفره رفتندور باشید. با فرد توهین کننده ارتباط چشمی برقرار کنید و از چیزی که شما را ناراحت کرده است حرف بزنید.

به عنوان مثال، اگر کسی در صف نانوایی نوبت شما را گرفت؛ آه سوزناک نکشید به امید این که فرد مورد نظر ناراحتی شما را بفهمد. با وی صحبت کنید و بگویید ” آخر صف آن طرف است” یا بگوید “ببخشید من در صف قبل از شما بودم”.

مودب باشید

سعی نکنید در مقابل توهین و ناسزای دیگران عمل متقابل به آن را انجام دهید؛ بهترین راه برای مقابله با بی ادبی دیگران مهربان بودن است. تن صدای خود را مودب نگه دارید، خود را به اندازه شخصیت وی پایین نیاورید و لبخند بزنید.

در بیشتر اوقات فردی که دیگران را مورد توهین و ناسزا قرار می دهد و رفتار توهین آمیز دارد، چیزی او را از قبل مورد اذیت و آزار قرار داده است؛ لذا فکر می کند که این بی ادبی و گستاخی می تواند فریادرسی برای او باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *