تربیت جنسی کودک و نوجوان – قسمت دوم

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تربیت جنسی کودک و نوجوان، به عنوان یکی از زیر مهارتهای اصلی از مهارت فرزندپروری به شمار می آید و مانند هر مهارت دیگری، نیازمند یادگیری و تمرین آموخته ها به منظور درونی شدن آن در فرد مهارت آموز می باشد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

گروه اصلی مخاطب این مهارت، زوج های جوان، والدین گرامی، مربیان عزیز مهدهای کودک و معلمین بزرگوار مدارس در کلیه مقاطع تحصیلی می باشند و مساله انتقال آموزه های جنسی به کودکان و نوجوانان از طریق این گروه صورت خواهد پذیرفت. با ویرامگ همراه باشید.

رویکرد بنده در مساله تربیت جنسی، تربیت جنسی خانواده محور می باشد. لذا بهترین و مناسب ترین بستر جهت انتقال و درونی سازی این آموزه ها، محیط خانواده و از طریق والدین می باشد. در صورتیکه خانواده کودک یا نوجوان، دچار آسیب های خاصی مانند وجود تنش و دعواهای خانوادگی، طلاق والدین، وجود والدین بد سرپرست و یا فوت والدین شده باشد، مسئولیت این امر بر عهده سرپرست کودک و یا معلمین او در مدرسه خواهد بود.

 

 عوامل تعیین کننده در ایجاد فضای امن پرسشگر

تربیت جنسی کودک
ایجاد رابط عاطفی صمیمی با کودک و نوجوان

اصلی ترین نکته برای رسیدن به موفقیت در موضوع تربیت جنسی، وجود یک ارتباط عاطفی سالم و صمیمی بین والد و فرزند می باشد. این ارتباط عاطفی سالم و مستحکم، زمینه های ایجاد فضای امن پرسشگری در خانواده را فراهم می آورد.

فضای امن پرسشگری بدان معناست که کودک و نوجوان من بدون هیچ ترس و نگرانی، کلیه سوالات خود، که بخشی از آنها را سوالات جنسی تشکیل می دهند، براحتی در محیط خانواده از والدین خود پرسش نماید. البته باید توجه داشت که سوالات کودکان و نوجوانانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند با نوجوان و جوانی که به مرحله بلوغ رسیده، اگرچه ممکن است که در ظاهر شبیه یکدیگر باشند اما محتوای آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تربیت جنسی کودک و نوجوان – قسمت اول

بدلیل اینکه ترشح هورمون های جنسی و به طبع آن فعالیت جنسی اندام های جنسی در کودکان در دوران پیش از بلوغ هنوز اتفاق نیافتاده است، لذا کودک در زمینه دریافتها، احساسات و ادراکات جنسی، خنثی (Asexual) می باشد.

این خنثی بودن بدان معنا نیست که کودک از نظر جنسیتی نا مشخص است. بلکه کودک من در عین حال که می تواند جنسیت پسر یا دختر را داشته باشد اما ادراکات جنسی یک فرد بالغ مذکر یا مونث را ندارد. لذا سوالاتی که با رنگ بوی مسائل جنسی از والدین خود می پرسد به هیچ وجه محتوای جنسی نداشته و صرفا مانند سایر پرسش های او برای کشف و شناسایی جهان پیرامون خود است.

فضای امن پرسشگری از نخستین سالهای رشد کودک، همزمان با آغاز نخستین پرسشهای او از والدینش شکل می گیرد. رغبت و توجه والد برای پاسخ به سوالات کودک، این احساس را در او ایجاد می کند که بهترین و مطمئن ترین منبع برای پرسیدن سوالاتم، پدر و مادر من هستند. لذا این باور به مرور زمان در او نهادینه خواهد شد. مطمئنا اکثر سوالات کودک جنبه جنسی ندارند. مانند:

– چرا آسمان آبیه؟

– پرنده ها چجوری پرواز می کنن؟

– چند تا منو دوست داری؟

– ماهی ها زیر آب چه جوری نفس می کشن؟

درصورتیکه والدین در پاسخ به سوالات وی دقت و حوصله کافی صرف نمایند، می توانند امیدوار باشند که برای پرسیدن سوالات جدی تر خود نیز به آنها رجوع نماید.

دومین عامل تعیین کننده در ایجاد فضای امن پرسشگر

تربیت جنسی کودک 2
عکس العمل صحیح والدین

 

دومین عامل تعیین کننده در ایجاد فضای امن پرسشگری در خانواده، عکس العمل صحیح والدین در قبال شنیدن کلمات یا سوالات نامعمول از کودکانشان می باشد.

در اکثر مواقع کودکان به دنبال غنی سازی گنجینه واژگان خود می باشند. لذا هر کلمه ای را که می شنوند، بدون توجه به بار معنایی آن، سعی در استفاده کردن از آن دارند. و گاهی نیز برای فهمیدن معنای آن کلمه، اقدام به پرسیدن از والدین خود می کنند.

در هنگام پاسخ به اینگونه سوالات نباید کنترل خود را دست دهید و عکس العمل های خشن، تنبیه گرانه و یا ناخوشایند نشان دهید. ابتدا بدرستی به پرسش کودک یا نوجوان خود گوش دهید و سپس پاسخ را بدرستی و به اندازه کافی برای او بیان نمایید. در مقاله بعدی، در خصوص نحوه صحیح پاسخ به سوالات جنسی کودکان و نوجوانان توضیحاتی بیان خواهد شد.

در نهایت، فراهم آوردن فضای امن پرسشگری در محیط خانواده، یکی از الزامات اساسی در پروسه تربیت جنسی کودک و نوجوان به حساب می آید و این امر مسیر نخواهد گردید مگر با ایجاد و تقویت رابطه عاطفی سالم و مستحکم بین والد و فرزند.

 

سید محمد صادق میری

مشاور تربیت جنسی کودک و نوجوان

درمانگر اختلالات و انحرافات جنسی

اینستاگرام: miri.coach@

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *