تربیت جنسی کودک و نوجوان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه های متفاوتی در خصوص میل جنسی و لزوم توجه و یا نادیده گرفتن آن بیان شده است. متناسب با هر یک از این دیدگاه ها، دستورالعمل های بخصوصی برای هدایت و کنترل این میل ارائه شده است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

لذا، پیش از ورود به اصل موضوع، لازم است تا به چند نکته کلیدی اشاره گردد. با ویرامگ همراه باشید:

الف) تعریف تربیت جنسی چیست؟

تربیت جنسی به معنای زمینه سازی برای بروز و شکوفایی استعدادها و ظرفیت های جنسی به منظور بهره مندی مطلوب از میل جنسی می باشد. میل جنسی یک میل کاملا طبیعی است پس به منظور ایجاد زمینه مناسب جهت بهره مندی مطلوب از آن، شناخت مناسبی از این غریزه لازم می باشد. شناختی که مد نظر بنده است به این معناست که

۱) این میل از چه زمانی در کودک ما بیدار خواهد شد؟

۲) ثانیا بیدار شدن این میل در کودک و یا نوجوان ما با چه نشانه هایی اعم از هیجانی، رفتاری و فکری همراه می خواهد بود؟

۳) عکس العمل صحیح والدین، مربیان مهدهای کودک و معلمین مدارس در قبال رفتارهای جنسی کودکان و نوجوان چگونه باید باشد؟

درصورت مشخص شدن پاسخ این سه پرسش، رفتارها، کنجکاوی ها، پرسشها و بازی های طبیعی و غیر طبیعی کودک و نوجوان در حیطه مسائل جنسی قابل تشخیص خواهد بود.

ب) تفاوت تربیت جنسی با آموزش جنسی چیست؟

بطور خلاصه، به آموزه های جنسی که در طول پروسه رشد، بطور منظم، هدفمند و متناسب با نیازهای منحصربفرد جنسی کودک و نوجوان، ارائه می گردد تربیت جنسی گفته می شود. تربیت جنسی همان آموزش های جنسی است که در کودک و نوجوان درونی شده است. در تربیت جنسی، آموزشها به تناسب نیاز و شرایط هر کودک، بطور اختصاصی و ترجیحا از طریق خانواده به وی داده خواهند شد اما در آموزش جنسی، موضوعی برای آموزش انتخاب شده و بصورت عمومی برای گروهی از کودکان یا نوجوانان ارائه خواهد گردید. لذا ممکن است که موضوع انتخاب شده دغدغه برخی از شنوندگان نبوده و یا سوالات آنها فراتر از موضوعی باشد که در حال آموزش است.

ج) هدف از تربیت جنسی چیست؟

  • ایجاد نگرش مناسب در کودک و نوجوان نسبت به میل جنسی خود

گاهی از اوقات مشاهده می شود که افرادی در بزرگسالی، تصورات و برداشت های منفی نسبت به میل جنسی و مساله برقراری ارتباط جنسی با شریک جنسی خود دارند و با این شکایت به ما مراجعه می کنند که تمایلی به برقرای رابطه جنسی نداشته و یا از این رابطه لذت نمی برند. پس از بررسی مساله، گاها مشاهده می شود که بدلیل آموزش های اشتباه خانواده و یا جامعه، نوع نگاه آنها به مساله جنسی منفی بوده و این کار را بسیار کثیف و به دور از شان انسانی تصور می نمایند. تصحیح نگرش کودک نسبت به میل جنسی و آماده سازی او برای پذیرش برقراری رابطه جنسی سالم از اهمیت بسیاری در سلامت روان کودک در آینده برخوردار است.

 

  • شناخت صحیح جنسیت، رضایتمندی از جنسیت و پذیرش نقش های جنسی خود

بروز برخی از اختلالات جنسی در فرد، ناشی از عدم رضایتمندی فرد از جنسیت و نپذیرفتن نقشهای جنسی متناسب با جنسیت خود است. این موضوع بطور مثال می تواند بدلیل فرهنگ غلط حاکم بر خانواده و یا ارزشهای نادرست موجود در جامعه باشد. هنگامی که پدر خانواده برای تشویق دختر خود در مقابل دیگران به دفعات بین می کند که دختر من مانند یک پسر شجاع یا زرنگ است، بصورت غیرمستقیم احساس نارضایتی از جنسیت و نقشهای متناسب با جنسیت دخترانه را در کودک ایجاد می نماید.

 

  • پیشگیری از بروز بحران های جنسی

آشنایی به تفکرات، هیجانات، رفتارها، کنجکاوی ها و بازی هایی که در کودکان رنگ و بوی جنسی دارند، به والدین آنها کمک خواهد کرد تا عکس العمل مناسب و کارآمدی را در قبال این موارد از خود نشان دهند. بعضی از مشکلات جنسی که در کودک و نوجوان به مرور زمان تبدیل به یک بحران جدی می شوند، بدلیل ناآگاهی والدین و یا معلمین آنها با اصول تربیت جنسی است. این عدم آگاهی می تواند با تنبیه، تهدید و ایجاد احساس شرم، ترس و گناه بیش از اندازه و یا بی مورد در کودک و نوجوان همراه گردد. این مساله می تواند باعث بروز اختلالات اضطرابی، افسردگی و یا اختلالات جنسی در کودک و نوجوان شود.

 

  • پیشگیری از سوءاستفاده جنسی

مساله سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان یکی از مهم ترین مسائلی است که اغلب خانواده ها برای جلوگیری از آن به ما مراجعه می نمایند. نکته قابل توجهی که معمولا به آن توجه نمی شود آن است که همه خانواده ها به دنبال محافظت از کودکان و نوجوانان خود در مقابل سوءاستفاده کنندگان هستند اما توجه نمی کنند که شاید بدلیل تربیت اشتباه آنها در زمینه مسائل جنسی، کودک و نوجوان آنها تبدیل به یک سوءاستفاده کننده شده است! هدف ما از تربیت جنسی کودک و نوجوان، جلوگیری از آسیب دیدن و همچنین آسیب نرساندن جنسی به دیگران بصورت همزمان می باشد.

در این مقاله به تعریف تربیت جنسی، تفاوت تربیت جنسی با آموزش جنسی و اهدافی که از تربیت جنسی به دنبال دست یابی به آن هستیم، بطور مختصر اشاره ای داشتیم. در قسمت بعدی این مقاله، به باید و نبایدهایی که در تربیت جنسی کودک و نوجوان می بایست مورد توجه قرار گیرند اشاره خواهم نمود.

 

سید محمد صادق میری

مشاور تربیت جنسی کودک و نوجوان

سکستراپ کلینیک روانشناسی و مشاوره مرهم

Miri.Coach @

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *