خودتان را بهتر بشناسید: درونگرا هستید یا برونگرا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بارها در مکالمات روزمره خود از واژه درونگرا و برونگرا استفاده کردیم. هنگامی که شخصیت فردی را تحلیل میکنیم این دو واژه را حتما در آنالیز شخصیتی استفاده میکنیم. اما واقعا معنای این صفات از نظر علمی چیست؟

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

اینکه فردی در مهمانی گرم برخورد نمیکند یا به اصطلاح صمیمی نمی شود یا اینکه خجالتی و منزوی است، به معنای درونگرایی است؟

 

بیشتر بخوانید:  درونگرایی و برون گرایی در زوجین

 

 

شاید در بین مردم خجالتی بودن معادل درونگرایی باشد اما روانشناسی این ویژگی را همانند مردم معنا نمی کند. آیا درونگرایی پایان یک انسان است؟ اصلا اینطور نیست. درونگرایی یک انتخاب نیست بلکه یک ویژگی است.

خصوصیت افراد درونگرا چیست؟

درونگراها نیز مانند بقیه مردم به زندگی روزانه و روزمره می پردازند و ناچار به کسب و کار می پردازند. در این نوشته بر آنیم تا درونگرایی را معنا کنیم و شغلهای متناسب با این ویژگی را برشماریم. نباید درونگرایی با خجالتی بودن هم معنا باشد.  چرا که فرد خجالتی از ارتباط با دیگران ترس دارد، یعنی خواهان ارتباط است اما اینکار برایش هراس انگیز است. اما فرددرونگرا شخصاً تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح می دهد.

درونگرایی و برونگرایی از نظر یونگ، شاگرد پدر علم روانشاسی فروید، یک دوقطبی است. یعنی فرد میتواند یا درونگرا باشد یا برونگرا. حد وسطی وجود ندارد.

اما بعدها دکتر آیزنگ با استفاده از تعریفی که یونگ ارائه داد گفت: دورنگرایی نقطه مقابل برونگرایی یا برونگرایی نقطه مقابل درونگرایی نیست و دو قطب را تشکیل نمی دهند بلکه یک طیف را شامل میشوند به این معنا که یک فرد میتواند درجاتی از درونگرایی و همزمان درجاتی از برونگرایی را داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید:  چپ مغزید یا راست مغز ؟

 

فرد درون‌گرا (introversion) تصمیمات خویش را با ارزیابی ذهنی خودش میگیرد و وابسته به عوامل خارجی نیست. اما یک فرد برون‌گرا (Extraversion) کارهایش بر اساس ارزیابی ذهنی نیست بلکه از امور، مناسبات و عوامل خارجی تاثیر می پذیرد.

 

افراد درونگرا سخرانان خوبی هستند

پس برونگراها انرژی خودشان را از محیط بیرونی و از دیگران می‌گیرد، اما درونگراها انرژی درونی دارند و متکی‌به‌ خویشتن هستند. فرد درونگرا جمعیت زیاد برایش استرس زا است و برای شناختن افراد جدید تمایل ندارند، البته بدان معنا نیست که نتوانند سخنرانان قهاری باشند که در ادامه به برخی از سخنرانان موفق که درونگرا هم هستند اشاره می کنیم.

یک درونگرا از مصاحبه کردن خوشش نمی آید پس خبرنگاری شغل مناسبی برای وی نمیتواند باشد. اگر از دیگر خصوصیات یک فرد درونگرا بپرسید باید: دیر اعتماد کردن، وفاداری، مؤدب بودن، حفظ حرمت بزرگ‌ترها، ترس از سخن اشتباه گفتن، معقول عمل کردن و کم حرفی را برشمرد.

حدس میزنیم تا اینجای متن نظام فکری شما راجع به درونگرایان فرو ریخته باشد. 

پس با ویرامگ همراه باشید، تا در مقاله بعدی شما را با شغل هایی که افراد درونگرا بیشتر به سمت آن ها تمایل دارند را بیشتر آشنا کنیم.

ادامه دارد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *