در خواستگاری چه سوالاتی باید پرسید؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

این که در جلسه خواستگاری بهتر است چه سوالاتی را بپرسیم و چه چیز هایی را به جلسات بعد موکول کنیم، بحثی است بسیار مفصل و دامنه دار با ویرامگ همراه باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

ما در این جا تنها می توانیم سرفصل های کلی این سوالات را مطرح کنیم و امیدوار باشیم که خوانندگان با مطالعه بیشتر کتب و شرکت در کارگاه های آموزشی در این زمینه مهارت کافی را به دست آورند.

 

بیشتر بخوانید:  در گوشی با نامزدها

 

جلسات نخست خواستگاری و صحبت کردن را به صحبت درباره کلیات اختصاص دهید. اولین سوالی که می پرسید درباره علت انتخاب طرف مقابلتان باشد.

چه شد که به خواستگاری من آمدی؟ دلیل این که اجازه دادید من به خواستگاری شما بیایم چیست؟

 

خواستگاری

 

در قدم دوم از او بخواهید که اطلاعات کلی درمورد خودش بدهد. از خودش بگوید. از خودتان بگویید، یعنی تحصیلات، شغل، اخلاقیات و عقاید.

یکی از سوالات اساسی ای که در جلسه خواستگاری باید پرسیده شود و از پاسخ آن می توان به میزان هدفمندی و مسئولیت پذیری و عقاید اساسی طرف مقابل پی برد این است که هدف شما از ازدواج چیست؟

از انتظاراتش بپرسید، انتظارش از زندگی مشترک و از شما چیست؟ برنامه آینده زندگی اش چیست؟ شاخص معیارهایش برای انتخاب همسر چه چیز هایی است؟

 

بیشتر بخوانید:  تغییر همسر بعد از ازدواج امکانپذیر است؟!

 

اگر فرد مقابل شما کسی باشد که به خودشناسی و بلوغ عقلی و عاطفی رسیده باشد، هدفمند و مسئولیت پذیر بوده و برای زندگی مشترکش برنامه داشته باشد، حتما در جواب همین چند سوال بالا می تواند ساعت ها برایتان صحبت کند و شرح و تفسیر دهد که شما بهتر بشناسیدش پس همین چند سوال برای جلسه اول کافیست.

در جلسه دوم باید سوالات جزئی تر را بپرسید، سوالاتی که پاسخ آن ها نشان دهنده نگرش مذهبی، فرهنگی، فرهنگ خانوادگی، ، نگرش اقتصادی، تشخیص روحیات و سلایق، دوستان و میزان ارتباط با آنها و… باشد.

مراقب اسرار خانوادگی باشید

مشخص است که همانطور که سوال می کنیم، قطعا سوالاتی را هم خواهیم شنید که باید به آن ها پاسخ بگوییم، در این جواب دادن ها گاه رخ می دهد که مجبور شویم، اسراری را برملا کنیم و آن وسط مضطرب و حیران می مانیم که کدام ها را بگوییم و کدام ها را مخفی کنیم.

 

نامزدی

 

در جلسات اول خواستگاری نیازی نیست که از اسراری صحبت کنید که هیچکس به جز خانواده شما از آن با خبر نیست. اما اگر موردی وجود دارد که همه به جز خواستگار از آن خبر دارند را عنوان کنید، مثلا همه فامیل می دانند که شما یک بار ازدواج ناموق داشته اید این نکته بهتر است قبل از خواستگاری به طرف مقابل گفته شود.

 

بیشتر بخوانید: درونگرایی و برون گرایی در زوجین

 

گاهی ارتباط قبلی در حد یک نامزدی بوده که در شناسنامه هم ثبت نشده است، این نکته را لازم نیست از قبل بگویید می توانید در پایان جلسه اول با او در میان بگذارید.

اسرار مهمی که تنها خانواده شما از آن مطلع هستند اما نیاز است که همسر آینده شما هم پیش از تصمیم گیری از آن با خبر شود در جلسات بعدی خواستگاری عنوان کنید، اما اگر شما در گذشته خود خطایی کرده اید و کسی جز خودتان از آن با خبر نیست و بعد هم توبه کرده اید و انجام نداده اید و امکان افشا شدنش هم نیست، لازم نیست اعتراف به گناه کنید که خدا هم این مسئله را نمی پسندد.

اگر امکان افشا شدن خطایتان هست و زندگی شما را با تشنج و استرس روبه رو می کند، حتما به نحوی آن را مطرح کنید.

در جلسات خواستگاری چی بپوشیم؟

معضل چی بپوشم در خواستگاری پررنگ تر از همیشه می شود، خاصه برای دختر خانم ها، فراموش نکنید که جلسه اول، در ذهن پسر و دختر و خانواده هایشان ماندگار می شود، پس بهتر است نهایت لطافت و پاکیزگی و مرتب بودن را داشته باشید، در عین حال لباس های خیلی خاص و پر زرق و برق که تمرکز را از طرفین می گیرد نپوشید.

اقا پسر می تواند با لباس های کمی رسمی تر به خواستگاری برود، دختر خانم بهتر است، آرایش خاصی نداشته باشد. آرایش داشتن گذر از مرحله اول را اسان و امکان ایجاد موانع بعدی را تقویت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *