هنگامه جنسی از پوشک گرفتن بچه ها و آموزش توالت رفتن به آنها

زمان مطالعه: 5 دقیقه

انسان در طول مسیر رشد و تکامل جسمی و روانشناختی خود با زمان ها و یا به عبارت صحیح تر، بازه های زمانی خاصی مواجه می شود.با ویرامگ همراه باشید تا شما را با زمان مناسب برای از پوشک گرفتن بچه آشنا کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

این بازه های زمانی را از حیث اهمیت و تاثیرگذاری آنها بر روی پروسه رشدی فرد با عناوینی مانند زمان طلایی، زمان حساس و یا هنگامه نامگذاری می نماییم.

کلیه تغییرات مثبتی که در هر یک از این هنگامه ها برای کودک رخ می دهد، اثرات مثبت و ماندگاری در طول زندگی او خواهند داشت و بالعکس هر کاستی و نقص مرتبط با آن هنگامه، اثرات منفی و ماندگاری را در طول زندگی فرد به همراه خواهد داشت.

بطور مثال اگر کودک در هنگامه شنیدن، درک و آموختن کلمات، بدرستی این مرحله را طی نماید، کلمات و زبانی که برای تکلم آموخته است بسیار ماندگار خواهند بود. اما اگر بواسطه نقص مادرزاد یا حادثه ای، قدرت شنوایی کودک تضعیف یا از بین برود، اگر حتی بتوانیم در سال های آینده قدرت شنوایی او را تقویت نماییم، هیچگاه مانند کودکی که از ابتدا با چنین مشکلی روبرو نبوده است، نخواهد شد.

این مثال بیانگر اهمیت توجه به زمان های طلایی یا همان هنگامه ها در تربیت کودکان می باشد.

مساله تربیت جنسی کودکان و نوجوان نیز از این امر مستثنی نمی باشد. اساس و بنیان تربیت جنسی فرزندان بر آشنایی و درک هنگامه های جنسی استوار می باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصول تربیت جنسی کودک و نوجوان

اگر والدین نکات کلیدی و اساسی تربیت جنسی را در هنگامه های درست خود به فرزندانشان آموزش دهند، این آموزه ها بسیار تاثیرگذار و ماندگار خواهند گردید.

از پوشک گرفتن بچه
آموزش توالت رفتن به بچه

اگرچه بنده منکر این حقیقت نیستم که هیچگاه برای آموختن و تربیت دیر نیست اما مساله بر انتخاب بهترین زمان برای تربیت جنسی کودکان و نوجوانان می باشد.

لذا اگر در طول مطالعه این مقاله و یا قسمت های پیشین آن، با کمبودها و مشکلات فرزندان خود که ناشی از عدم آگاهی شما بوده است مواجه شدید، به هیچ عنوان نگران و ناامید نشوید. هیچگاه برای آموختن و تربیت دیر نیست.

نخستین هنگامه جنسی که می بایست مورد توجه والدین قرار گیرد، هنگامه از پوشک گرفتن کودک و آموزش توالت رفتن (Toilet Training) می باشد.

لازمه آماده بودن کودک برای کنار گذاشتن پوشک، رَسِش مغزی اوست. سیستم عصبی کودک باید به اندازه ای به رشد و تکامل رسیده باشد که توانایی کنترل عضلات مرتبط با سیستم ادرار و مدفوع خود را کسب کرده باشد.

زمان این رسش مغزی عصبی در کودکان متفاوت می باشد. لذا اگر فرزند دوم شما این توانایی را دیرتر از فرزند اولتان کسب کرده است، نباید شما را نگران نماید و به هیچ عنوان نباید کودک را تحت فشار قرار داده و یا او را تنبیه نمایید.

این رفتار صرفا باعث ایجاد اضطراب و گاها به تعویق افتادن پروسه طبیعی خواهد شد.

در خصوص تعویض پوشک کودک لطفا به نکات زیر توجه بفرمایید.

به موقع پوشک کودک را تعویض کنید
تعویض کودک به موقع انجام گیرد. نه خیلی زود و نه خیلی دیر

الف) تعوی-ض کودک به موقع انجام گیرد. نه خیلی زود و نه خیلی دیر. تاخیر در تعویض کودک می تواند باعث ایجاد التهاب یا عفونت مجاری ادراری گردد.

تعویض های زودهنگام همراه با شستشوی مکرر می تواند باعث ایجاد خشکی پوست در ناحیه اندام تناسلی کودک شود.

ب) در هنگام شستشوی اندام های تناسلی کودک، از انجام دادن رفتارهای وسواس گونه مانند شستشوهای بلند مدت، شستشو با آب گرم و سرد، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و … بپرهیزید.

این رفتارهای موجب حساس شدن نواحی تناسلی یا ایجاد التهاب و حساسیت های پوستی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درونگرایی و برون گرایی در زوجین

ج) در هنگام شستشوی اندام های جنسی کودک، از بازی کردن، نوازش، لمس بی مورد آنها خودداری نمایید.

اگرچه همانطور که در قسمت های قبلی آموزش به دفعات تکرار شده است، کودک هیچ درک و احساس جنسی ندارد اما بعلت تجمع اعصاب در نواحی تناسلی، از این کار لذت غیرجنسی خواهد برد.

گاها مشاهده می شود که در هنگام شستشوی کودک، وی شروع به خندیدن و بازی کردن می کند.

این امر می تواند نشانگر آن باشد که احتمالا میزان لمس و شستشوی کودک بیش از اندازه لازم بوده است و برای کودک لذت بخش شده است.

آموزش توالت رفتن به کودک
به مرور والدین از رفتار کودک متوجه زمان دستشویی کودک میشوند.

به مرور زمان، و از روی رفتارهای کودک، والدین متوجه خواهند شد که در چه زمان هایی کودک قصد دستشسویی کردن در پوشک خود دارد. در این مواقع به هیچ وجه مزاحم کار کودک نشوید و اجازه دهید تا با آرامش کار خود را انجام دهد.

پس از اتمام آن، با محبت به سمت کودک خود بروید و او را به سمت محل توالت همراهی کنید. سپس در جلوی درب توالت پوشک او را تعویض نمایید.

با تکرار این رفتار، در ذهن کودک ارتباطی منطقی بین عمل دستشویی کردن و محل آن برقرار خواهد شد. به مرور زمان به او بیاموزید که اگر هم می خواهد کار خود را در پوشک انجام دهد، به سمت درب توالت برود و در کنار درب توالت این کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: در گوشی با نامزدها (۱)

به مرور زمان هنگامی که کودک می تواند شما را از حالات خود باخبر نماید، از او می خواهید که هر زمان قصد دسشتویی کردن داشت، با شما به داخل توالت رفته و شما پوشک او را در آن محل باز نمایید تا کار خودش را انجام دهد.

بعد از مدتی داخل توالت پوشک را باز کرده و از کودک جدا می نمایید تا کودک بر روی دستشویی مخصوص کودکان کار خود را انجام دهد. رفته رفته زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودک می رسد.

صبر و حوصله والدین در این مرحله بسیار مهم و موثر می باشد. در زمان هایی که کودک را به محل توالت هدایت می کنید، به او خاطر نشان می کنید که اینجا یک محل خصوصی است و کسی نباید با تو داخل شود.

در ابتدای کار در داخل توالت و در کنار او می مانید تا بدون نگرانی کارش را انجام دهد اما روی خود را بر می گردانید تا متوجه شود که شما به او نگاه نمی کنید. به مرور از محل توالت خارج شده و پشت در به انتظار او می مانید تا شما را برای کمک کردن و شستشو صدا نماید.

این کار باعث تکرار و درونی شدن دو هدف اصلی از تربیت جنسی در کودک خواهد شد. لزوم حفاظت از اندام های خصوصی خود و درک مفهوم حریم شخصی.

 

سید محمد صادق میری

روانشناس بالینی و مشاور تربیت جنسی کودک و نوجوان

اینستاگرام: @miri.coach

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *