ازدواج موفق و پنج توصیه روانشناسی برای پیشگیری از ازدواج ناموفق

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تصورات واهی از یک «خوشبختی تمام‌عیار و همیشگی» می‌تواند ازدواج موفق را نابود کند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

آیا تا به حال در نگاه اول عاشق کسی شده‌اید؟ شاید چشمان شما خیره به او شده باشد، هیجان‌زده شده باشید و به گونه‌ای می‌دانستید که این شخص، همان شخصی است که قصد ازدواج با او را داشتید.

با ویرامگ همراه باشید، تا شما را با راهکارهای ازدواج موفق آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید:  چگونه احتمال طلاق و جدایی در زندگی زناشویی را کاهش دهیم

 

از سوی دیگر، ممکن است این علاقه به ازدواج دوطرفه باشد و اختلافات زوج برای اولین ‌باربا یکدیگر دارند به وضعیتی بسیار خطرناک تبدیل شود. دیگر زوجین ممکن است به سادگی این موضوع را فهمیده باشند که رابطه افلاطونی آن‌ها به اندازه کافی عمیق شده است و میل به تغییر از یک رابطه معمولی به یک رابطه عاشقانه در آن‌ها بوجود آید. برای دیگری شاید ترس از مجرد و تنها ماندن، فشار جامعه، ترس از  و تنهایی یا ازدواج می‌تواند علت ثبات پیوندی باشد که بین آنان وجود دارد.

 

برای همیشه به خوبی و خوشی زندگی کردن هدف آسانی نیست

متاسفانه، صرف نظر از اینکه چقدر در اوایل ازدواج رابطه‌ عاشقانه با همسر خود داشته اید، مادامی که زوج به بهبود رابطه زناشویی خود ادامه ندهند، این حس صمیمیت در روابط زن و مرد به مرور در زندگی کمرنگ می شود.

همچنین مهم نیست در اوایل رابطه زوج چه مقدار با احساس صمیمیت و تعهد در ازدواج خود شور و اشتیاق ایجاد کرده اند، شرایط زندگی می تواند احساس خوشبختی آنها را از یک رابطه عاشقانه به یک ازدواج ناموفق تبدیل کنید.

دو حقیقت ازدواج که باید همیشه به‌یاد داشته باشید

چیزهای مهمی درباره ازدواج وجود دارد که وقتی دوران ماه عسل شما به پایان می‌رسد و از دنیای خیالی وارد دنیای واقعی می‌شوید باید به خاطر بسپارید. نخست باید به یاد داشته باشید زمان بر ازدواج و زندگی مشترک اثر خود را می‌گذارد. به این معنی که رابطه شما ممکن است در برخی مواقع بد پیش رود. اما به یاد داشته باشید، گذشت زمان به تنهایی قادر به حل مشکلات زندگی مشترک نیست.

 

۵ نکته که می‌تواند از تجربه یک ازدواج ناموفق پیشگیری کند

  • در پی یافتن راه‌هایی باشید که از طریق آن بتوانید به شریک زندگی خود هدایایی برای جبران زحماتی که برای شما می‌کشد باشید. برای مثال شما می‌توانید صبح ها زود تر از شریک زندگی خود از خواب بیدار شوید و چای یا قهوه دم کنید تا وقتی که همسر شما بیدار می‌شود چای یا قهوه آماده باشد، یا می‌توانید تخت‌تان را صبح بدون نیاز همسر خود مرتب کنید.

اگر فرزند نوپا دارید، می‌توانید صبح به او غذا دهید یا او را به بیرون ببرید. از انتخاب کارهایی که با انجام آن انتظار جبران از طرف همسر خود را دارید اجتناب کنید. علاوه بر این، همواره به یاد داشته باشید، هنگامی که هدیه و لطف شما به همسر با منت همراه است، این لطفا به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید:  تغییر همسر بعد از ازدواج امکانپذیر است؟!

 

  • زوج باید تشویق شوند تا یک‌سری از اقدامات و عادات روزانه را در زندگی خود انجام دهند که خاطرات خوشی در ذهن آنها از ازدواج و زندگی مشترک بر جای بگذارد. چنین اعمال و کارهایی حس ثبات و پایداری در رابطه بوجود می‌آورد و چهارچوب محکمی می‌سازد که در آن رابطه به خوبی پیش می‌رود.

عادات روزمره بخش موثری از یک رابطه‌ زناشویی سالم هستند و هر زوج یا خانواده می‌تواند برای خود عادات خانوادگی خاص خود را داشته باشد. این عادات می‌تواند شامل نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه در کنار همسر خود در صبح باشد. آنچه اهمیت دارد قابل پیش‌بینی بودن این کار است، نه آن چیزی که به اشتراک می‌گذارید.

 

همچنین برخی از زوجین عاداتی مانند مشارکت در تهیه و پخت غذا، انجام کارهای خانه و نگه‌داری از فرزندان یا حیوان خانگی را در زندگی مشترک خود پرورش می‌دهند. ارزش چنین کارهای ساده‌ای از حس ارتباط و ثباتی که این عادات در زندگی مشترک زوج ایجاد می‌کند برمی‌خیزد. بنابراین زوج می‌توانند با انجام چنین عاداتی به ازدواج خودارزش و معنا ببخشند.

  • روش دیگری که با آن می‌توانید به بهبود رابطه و ازدواج خود بپردازید، پیدا کردن راهی برای انجام تفریح و سرگرمی روزانه با شریک زندگی خود است. لازم نیست حتما یک استندآپ کمدین یا نوازنده ساز موسیقی باشید، بلکه فقط کافی است نیازهای عاطفی و احساسی همسر خود را بشناسید و با انجام کارهایی او را شاد کنید. البته این به معنای شاد کردن همسر خود با چیزهایی که ممکن است در نظر شما خنده‌دار باشد نیست.

 

بیشتر بخوانید:   در گوشی با نامزدها

 

اگر شریک شما ترجیح می‌دهد به ویدیوهای گربه‌ها که از حوادث مضک و خطرناک قصد فرار دارند یا تصاویری سرگرم‌کننده نگاه کند به سلیقه او احترام بگذارید. از تلاش‌های بیهوده برای سرگرم کردن همسر خود که به منجر به اذیت شدن او می‌شود اجتناب کنید. اگر شما حتی خط به خط دیالوگ‌های سریال “وینز‌ورد” یا “فمیلی‌گای” را می‌دانید دلیل نمی‌شود که شریک شما با شنیدن آن سرگرم شود و از آن لذت ببرد.

 

حداقل هر هفته یا دو هفته یکبار به همسر خود بگویید قدردان چه چیزی از این ازدواج و رابطه می باشد و اگر می‌توانید بیشتر از یک‌بار درروز به هم بگویید که تا چه اندازه همسر خود را دوست دارید. این امر نه‌تنها به تقویت تعهد شما به شریک زندگی‌تان کمک می‌کند، بلکه  تعهد‌ به خودتان را نیز تقویت می‌کند.

انسان اساساً طوری آفریده شده که اتفاقات تلخ گذشته یا نظرات ناخوشایند دیگران، ذهن او را درگیر می‌کند. یک محقق روانشناسی معتقد است «۵ اتفاق مثبت مغزی» نیاز است تا آسیب یک تجربه تلخ گذشته را بی‌اثر کند.

 

بیشتر بخوانید:     آشنایی با اصول تربیت جنسی کودک و نوجوان

 

اگرچه همیشه این ارقام و اعداد در بهبود روابط  زناشویی کارساز نیست، اما این نمی‌تواند از اهمیت یادآوری عشق و علاقه بین شما و شریکتان کم کند، خصوصاً اگر شما از ازدواج و ارتباط با همسر خود احساس خوشبختی نمی‌کنید.

ازآنجایی‌که برقراری ارتباط صحیح با همسر راز دستیابی به یک ازدواج موفق است، اگر وقت کافی برای مکالمه چهره به چهره و گفتگو با همسر خود ندارید، همیشه راه‌هایی برای معاشرت و ارتباط با شریک زندگی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از راه‌های مؤثر سورپرایز کردن همسر خود با پیامک دادن به او از طرق مختلف مانند اینستاگرام یا پیامک است. شما با ارسال پیام‌های انگیزشی و مثبت و شوخ طبعانه، نه‌تنها در حال مستحکم کردن پیوندتان هستید، بلکه همچنین از هویت‌های یکدیگر حمایت می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *