چگونه خود را بشناسیم (بخش 3)

زمان مطالعه: 2 دقیقه

چه ارزشی دارد، که یک عمر باردار کینه ای باشی و رنج درد آن را به دوش بکشی به امید چشیدن لحظه ی شیرین انتقام؟! و چه جهنمی سوزنده تر از این ، که انتقام  تو را به این نتیجه برساند که عفو و گذشت بسیار بسیار شیرین تر از انتقام بود!

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

برخیز، کوله بارت را از محبت پر کن، فهرستی از افرادی را که باعث ناراحتیت شده اند را تهیه کن و هر شب برای همه آنها طلب آمرزش کن.

مگر دوست ندارید که خداوند ما را حتی اگر  ظالم ترین فرد هستیم، ببخشد؛ مگر نشنیده اید که روح الله فرمودند:  دشمنان خود را دست بدارید و برای کسانی که به شما جفا می رسانند، دعاکنید. به این وسیله شما فرزندان پدر آسمانی خود خواهید شد ، چون او آفتاب خود را بر بدان و نیکان یکسان می تاباند و باران خود را بر درستکاران و بدکاران می باراند.

اگر فقط کسانی را دوست بدارید، که شما را دوست دارند، پس چه فرقی با بی دینان و باجگیران دارید؟ شما باید کامل باشید همانطور که خدای شما کامل است.

و در کلام پیامبر رحمت است که خداوند مرا به هفت چیز سفارش فرموده: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد (كنزالفوائد، ص 184)

برای اینکه بتوانید دیگران را ببخشید باید اول از خانه خود شروع کنید، تا خود را نبخشید نمیتوانید دیگران را ببخشید. تا خود را دوست نداشته باشید نمی توانید دیگران را دوست بدارید. باید بخشش و رحمت از عمق وجودتان نشات بگیرد، بدانید که رحمت و بخشش خداوند یی منتهاست.

خودت و دیگران را ببخش، خودت و دیگران را دوست داشته باش؛ تا  گره های دلت باز شود و انرژی نهفته در وجودت را که سالها برای انتقام  صرف کردی تعالی تو را رقم بزند.

تردید نکن ، از نام تمام آنهایی که دلت را آزرده و  تو را رنجیده خاطر کرده اند ، فهرستی تهیه کن، و از امشب، قبل از خواب ،برای همه آنها دعا کن! و یادت باشد نام خودت را در راس آنها بنویسی!

 

ادامه در بخش 4

مشاهده بخش 2

 

سعید زارعی

کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و مشاور آموزش و پرورش

بیشتر بخوانید

برای زیبا شدن جنین چی بخوریم ؟ خانم‌های باردار همیشه دوست دارن که بچه زیبایی به دنیا بیارن. البته که سلامتی بسیار مهم‌تر هست اما زیبایی هم جای خودش رو داره. زیبایی چهره باعث می‌شه ا...
موثرترین روش‌ها برای از بین بردن پف زیر چشم چشم‌های سالم، درخشان و بودن پف روی زیبایی چهره بسیار موثر هستن اما گاهی شاهد پف شدید زیر چشم هستیم که اصلا خوش‌آیند نیست. در بسیاری از موارد راه‌هایی ...
بهترین شغل درونگرا ها چیست؟ شاید فکر میکردید درونگراها افراد ضد اجتماع و منزوی باشند که معلوم شد چنین نیست. آیا فکر میکنید ویژگی درونگرایی باعث دور شدن افراد از محیط کسب و کار و ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *