چگونه خود را بشناسیم (بخش 4)

شکرگزار باش

گاهی اینقدر در روزمرگی فرو میرویم که زندگی برایمان رنگ تکرار میگیرد و گاهی در تکرار غرق می شویم که چیزهای بی ارزش را برایمان با ارزش و پررنگ می نماید و چیزهای با ارزش، کم رنگ  می شوند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

مثلا هوا با ارزش مندترین ماده حیاتی، اگر آن را چند دقیقه از ما بگیرند جانمان بالا میاد ولی بدون غذا و آب چند روز زنده خواهیم ماند، ولی برای ما ارزش غذا و آب بیشتر است و هزینه های زیادی را صرف بدست اوردن آن میکنیم در صورتی که هوا بدون هزینه همیشه در دسترس است برای همین برایمان بی ارزش است، ولی اگه میخواستیم برایش بهایی پرداخت کنیم آنموقع حتی تعداد نفس هایمان را هم حساب می کردیم.

چشم، گوش، پدر و مادر و.. همه با ارزش هستند ولی مفت و ارزان در اختیار ما قرار گرفته اند و ما ارزش آنها را زمانی متوجه میشویم که آنها را از دست می دهیم.
همه نعمت های خدا با ارزش هستند و در نبودشان به ارزش انها پی میبریم‌. ماه رمضان تمرین آگاهانه برای پر رنگ کردن همین ارزشهاست.

در شگفتم که انسانی که بدنبال معجزه می گردد ولی به خودش توجهی نمیکند‌.نه تنها خداوند یکتا و بی همتاست بلکه هر انسانی در خلقت  خودش یکتا و بی همتاست.
پس به خودت ببال و به خودت افتخار کن که سرور مخلوقات خداوندی! همین که هستی ارزش بودن را داشته ای که آفریده شده ای، به دنبال رسالت خودت باش و ببین برای چه آفریده شده ای و کدامین گره را باید بگشایی.

چه بسیار مواردی که میخواهید و می پسندید، ولی به خیرتان نیست و به شما داده نمیشود وچه بسیار مواردی که فکر میکنید به ضررتان است و نمی پسندید اما خیر شما در آنهاست.
شکرگزار نعماتی باش که خداوند به شما میدهد. از مهمترین عناصر شکرگزاری، رضایتی است که از داده های خداوندی داریم.پس هرشب قبل خواب و هر روزصبح پس از بیداری برتمام نعماتی که برخورداری از خداوند سپاسگزار باش.

مرحله بالاتر از شکر لسانی، شکر عملی است!

نعمتی که در جای خودش خرج نشود و مورد استفاده صحیح قرار نگیرد ضایع شده است، که به اصطلاح”کفر نعمت” میگویند.

شکر نعمت نعمتت افزون کند …‌…. کفر نعمت از کفت بیرون کند

 

خلاصه کلام

1- داشته هایت را لیست کن و هر روز از خداوند به خاطر تمام نعمتهایی که به تو عطا فرموده است تشکر کن.

2- بنگر با نعمتهایی که داری چه می کنی و آنها را در چه راهی و  در چه جایی خرج می کنی.

3- به آنچه داری راضی باش و خودت را با هیچ کس مقایسه نکن.

4- ایمان بیاور که پیش خداوند با ارزش و یکتایی و به  با ارزش بودن و یکتایی خود افتخار کن.

5- ایمان بیاور که تو،  بزرگ ترین معجزه ی خداوندی.

6- با تمام نعمتهای خداوند، مهربان باش.

7- هرگاه از زندگی خسته شدی و زندگی برایت رنگ تکرار گرفت،  تمرین ” حبس نفس” را فراموش نکن.

 

مشاهده بخش 3

 

سعید زارعی

کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و مشاور آموزش و پرورش

بیشتر بخوانید

ورزش‌های کششی و حرکاتی برای افزایش قد قد بلند بودن آرزوی هر کسی هست اما تقریبا 60 درصد قد افراد به ژنشون برمی‌گرده. از طرف دیگه رشد قد معمولا تا سن رشد بیشتر اتفاق نمی‌افته، یعنی معمولا تا...
طرز تهیه خوراک ماهی و قارچ یکی از سالم ترین مواد غذایی روی زمین ماهی است. ماهی دارای پروتئین و ویتامین D و منبع مهمی برای اسید چرب امگا ۳ می باشد که برای مغز و بدن بسیار ضروری ا...
ایده‌های جذاب و ارزان قیمت برای تزیین منزل با وسایل دور ریختنی... دکوراسیون داخلی خانه و تزیین منزل برخلاف تصور خیلی از افراد اصلا هزینه‌بر نیست کافیه یکم سلیقه به خرج بدید تا بتونید با وسایل ارزون قیمت و حتی گاهی او...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *