چگونه خود را بشناسیم (بخش 4)

زمان مطالعه: 2 دقیقه
شکرگزار باش

گاهی اینقدر در روزمرگی فرو میرویم که زندگی برایمان رنگ تکرار میگیرد و گاهی در تکرار غرق می شویم که چیزهای بی ارزش را برایمان با ارزش و پررنگ می نماید و چیزهای با ارزش، کم رنگ  می شوند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

مثلا هوا با ارزش مندترین ماده حیاتی، اگر آن را چند دقیقه از ما بگیرند جانمان بالا میاد ولی بدون غذا و آب چند روز زنده خواهیم ماند، ولی برای ما ارزش غذا و آب بیشتر است و هزینه های زیادی را صرف بدست اوردن آن میکنیم در صورتی که هوا بدون هزینه همیشه در دسترس است برای همین برایمان بی ارزش است، ولی اگه میخواستیم برایش بهایی پرداخت کنیم آنموقع حتی تعداد نفس هایمان را هم حساب می کردیم.

چشم، گوش، پدر و مادر و.. همه با ارزش هستند ولی مفت و ارزان در اختیار ما قرار گرفته اند و ما ارزش آنها را زمانی متوجه میشویم که آنها را از دست می دهیم.
همه نعمت های خدا با ارزش هستند و در نبودشان به ارزش انها پی میبریم‌. ماه رمضان تمرین آگاهانه برای پر رنگ کردن همین ارزشهاست.

در شگفتم که انسانی که بدنبال معجزه می گردد ولی به خودش توجهی نمیکند‌.نه تنها خداوند یکتا و بی همتاست بلکه هر انسانی در خلقت  خودش یکتا و بی همتاست.
پس به خودت ببال و به خودت افتخار کن که سرور مخلوقات خداوندی! همین که هستی ارزش بودن را داشته ای که آفریده شده ای، به دنبال رسالت خودت باش و ببین برای چه آفریده شده ای و کدامین گره را باید بگشایی.

چه بسیار مواردی که میخواهید و می پسندید، ولی به خیرتان نیست و به شما داده نمیشود وچه بسیار مواردی که فکر میکنید به ضررتان است و نمی پسندید اما خیر شما در آنهاست.
شکرگزار نعماتی باش که خداوند به شما میدهد. از مهمترین عناصر شکرگزاری، رضایتی است که از داده های خداوندی داریم.پس هرشب قبل خواب و هر روزصبح پس از بیداری برتمام نعماتی که برخورداری از خداوند سپاسگزار باش.

مرحله بالاتر از شکر لسانی، شکر عملی است!

نعمتی که در جای خودش خرج نشود و مورد استفاده صحیح قرار نگیرد ضایع شده است، که به اصطلاح”کفر نعمت” میگویند.

شکر نعمت نعمتت افزون کند …‌…. کفر نعمت از کفت بیرون کند

 

خلاصه کلام

1- داشته هایت را لیست کن و هر روز از خداوند به خاطر تمام نعمتهایی که به تو عطا فرموده است تشکر کن.

2- بنگر با نعمتهایی که داری چه می کنی و آنها را در چه راهی و  در چه جایی خرج می کنی.

3- به آنچه داری راضی باش و خودت را با هیچ کس مقایسه نکن.

4- ایمان بیاور که پیش خداوند با ارزش و یکتایی و به  با ارزش بودن و یکتایی خود افتخار کن.

5- ایمان بیاور که تو،  بزرگ ترین معجزه ی خداوندی.

6- با تمام نعمتهای خداوند، مهربان باش.

7- هرگاه از زندگی خسته شدی و زندگی برایت رنگ تکرار گرفت،  تمرین ” حبس نفس” را فراموش نکن.

 

مشاهده بخش 3

 

سعید زارعی

کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و مشاور آموزش و پرورش

بیشتر بخوانید

خواص چای زنجبیل و تاثیر آن بر کاهش وزن یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که از دل طبیعت به دست می آید و دارای خواص دارویی ودرمانی است. زنجبیل یک ریشه گیاهی است که در کنار تمام خواصش می تواند ب...
مضرات مواد شوینده شیمیایی استفاده مکرر از شوینده های شیمیایی مختلف آن هم توسط بانوان باعث از بین رفتن چربی و رطوبت پوست آن ها می شود. شما کدبانوی منظم خانه اگر جزو آن دسته ا...
رژیم لاغری و نکات طلایی در مورد آن روزانه مقالات زیادی در مورد رژیم لاغری در سطح اینترنت منتشر می‌شود و تقریبا همه‌ی آن‌ها در مورد نحوه‌ی کاهش وزن و رژیم لاغری مناسب و تناسب اندام و موا...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *