چگونه شنونده ای فعال باشیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بدون شک شما هم مانند همه انسان ها بارها در موقعیتی قرار گرفته اید که نیاز است حرف ها و سخنان گوینده را حفظ کنید. بهترین کار این است که شما بتوانبد صدای شنونده را ضبط کنید. اما این کار ممکن است گاهی غیر اخلاقی و غیر قانونی باشد. همچنین ممکن است در فضایی که در حال گفتگو هستید ابزاری برای ضبط صدا وجود نداشته باشد. بهترین و موثر ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تبدیل به یک شنونده فعال شوید. با ویرامگ همراه باشید در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه شنونده ای فعال باشیم ؟

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

برا اینکه بتوانید به یک شنونده فعال تبدیل شوید نیاز است تا مهارت های لازم را بیاموزید. یک شنونده فعال می تواند علاوه بر ایجاد حس اعتماد در گوینده، مطالب را به ظور کامل به حافظه خود بسپارد.

چگونه شنونده ای فعال باشیم؟

چگونه شنونده ای فعال باشیم؟

برای تبدیل شدن به شنونده ای فعال باید سعی کنید  تا مهارت های زیر را در خود تقویت کنید؟

  • به صحبت های گوینده توجه داشته باشید

به طور کلی تمام انسان های دوست دارند که برای فردی صحبت کنند که با انگیزه و اشتیاق به صحبت های آن ها گوش می دهد. تجربه نشان می دهد گوینده زمانی که احساس کند حرف های او شنیده نمی شود بلندتر صحبت می کند. و همین اتتفاق باعث می شود که شنونده دیگر هیچ توجهی به صحبت های او نداشته باشد. پس در زمان گفتگو سعی کنید این حساس را به گوینده منتقل کنید که تمام حواس شما به صحبت های او است. همچنین نیاز تا شما به عنوان یک شنونده فعال به زبان بدن گوینده توجه داشته باشید.

  • به گوینده نشان دهید که به تمام صحبت های او توجه دارید

گاهی برای اینکه به گوینده بگویید که به صحبت هایش توجه دارید، باید از زبان بدن خود استفاده کنید. برای این کار کافی است در میان صحبت ها گاهی سر خود را به نشانه تایید تکان دهید و یا اینکه یک لبخند ملایم بزنید. همچنین گاهی می تواند با داشتن نگاهی عمیق به شنوده این احساس را به او منتقل کنید که کاملا به صحبت های او توجه دارید.

  • به صحبت های گوینده واکنش نشان دهید

در زمانی که شما در یک جلسه و یا یک گفتگو هستید برای آنکه نشان دهید که یک شنونده فعال هستید، بهتر است تا گاهی به برخی از مسائل واکنش نشان دهید. یک واکنش می تواند گفتن کلماتی مانند جالب، عجیب، حیرت انگیز و یا … باشد. همچین توصیه می شود برای نشان دادن توجه خود به صحبت های گوینده، گاهی از او سوال بپرسید. پرسش ها می توانند باعث شوند تا گوینده مطمئن شود که شما به صحبت های او توجه دارید.

چگونه شنونده ای فعال باشیم؟

  • وسط حرف نپرید

در زمانی که گوینده در حال صحبت است هرگز صحبت او را قطع نکنید. این اتفاق می تواند هم باعث سردرگمی گوینده شود، و هم اینکه این کار از سمت شما کار درستی نخواهد بود. باید توجه داشته باشید در صورتی که می خواهید در مورد موضوعی نظر خود را اعلام کنید، باید تا پایان صحبت های گوینده صبر کنید.

  • به صحبت های گوینده واکنش های طبیعی نشان دهید

اینکه شما به صحبت های گوینده واکنش نشان دهید این حس را به او منتقل خواهد کرد که شما به حرف های او توجه داشته اید. اما دقت کنید که واکنش ها گاهی عمدی هستند و تنها می خواهید به او نشان دهید که به حرف هایش توجه دارید، در حالی که اینگونه نیست. در چنین مواقعی ممکن است که شما واکنش اشتباهی نشان دهید که در  نهایت پیامد خوبی نخواهد داشت.

جمع بندی

تبدیل شدن به یک شنوه ی فعال کار سخت و دشواری نیست اما متاسفانه بسیاری از افراد به این موضع توجه نمی کنند. این در صورتی که فرا گرفتن مهارت های یک شنونده فعال می تواند به آن ها در برطرف کردن بسیاری از مشکلات کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *