سرطان پروستات؛ چگونه سرطان پروستات را تشخیص دهیم و آن را درمان کنیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

متاسفانه سومین سرطان کشنده در کشور ما سرطان پروستات است. عواملی هستند که می توانند سبب بروز بیماری سرطان پروستات در بیماران شوند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

خیلی مواقع شنیده اید که ممکن است پروستات آرام آرام رشد کند. اما در خیلی از مواقع هم سریع و بدون هیچ علائمی می تواند پیش برود، می دانید چرا پزشک ها تاکید می کنند که سرطان پروستات باید به موقع تشخیص و به موقع درمان شود. چون سلول های سرطانی پروستات می تواند به استخوان های بدن هم آسیب بزند.

با ویرامگ همراه باشید، تا بیشتر در مورد سرطان پروستات که بیشتر خطر و کمترین توجه را از طرف آقایان به خود جلب کرده است؛ بدانید.

 

تست psa برای تشخیص سرطان پروستات

 

غده پروستات چه غده ای است؟ آیا همه مرد ها این غده را دارند؟

از وقتی پسر به دنیا می آید این غده آرام ارام در بدنش تشکیل می شود، در سنین جوانی این غده بخشی از مایع حمل کننده نطفه را تشکیل می دهد.

در سنین میانسالی این غده ممکن است از بیماریهایی مثل التهابات مزمن رنج ببرد. یعنی عفونتی به پروستات نفوذ کند و درمان نشود و این عدم درمان باعث شود که تکرر و سوزش ادرار در فرد به وجود بیاید. تکرر ادرار بیماری ای هست که در سنین بالا در تخلیه ادرار اختلال ایجاد می کند.

پروستات را مانند یک پرتقال در نظر بگیرید که مجرای ادرار از درون آن عبور می کند. وقتی بخش مرکزی این غده بزرگ شود باعث اختلال ادرار خواهد شد، که بدترین آن ها بند آمدن ادرار است.

یکی دیگر از بیماری های پروستات سرطان پروستات است، گاهی ممکن است بیمار با سرطان پروستات پیش پزشک برود و از درد کمر شکایت کند.  این مورد به این خاطر است که این بیماری پخش شده و باعث درد در ستون فقرات فرد شده است.

 

بیشتر بخوانید:  سکته قلبی: عوامل خطر در عروق کرونری

 

تشخیص سرطان پروستات بهتر است هر چه زودتر انجام شود. تشخیص سرطان پروستات با کمک آزمایش PSA صورت می گیرد.

اگر بیماری پروستات خوشخیم باشد، که نشانه هایش تکرر ادرار شبانه است؛ می شود آن را با دارو درمان کرد. درمان هایی که جریان ادرار را بهتر می کند یا جریانی که باعث می شود هورمون مردانه که عامل بزرگ شدن پروستات است کنترل شود.

اما اگر بیماری به درمان های دارویی جواب ندهد، دچار بند آمدن ادرار یا پس زدن ادرار شده باشد، پزشک مجبور است از جراحی برای درمان بیماری استفاده کند.

برای درمان سرطان پروستات، تشخیص زودرس آن اهمیت دارد. پس از تشخیص کل پروستات با جراحی خارج می شود یا این که با اشعه درمانی درمان می شود.

اگر بیماری پیشرفته باشد یا در بین غدد لنفاوی و استخوان ها پخش شده باشد آن زمان ممکن است درمان قطعی نداشته باشد و فقط با داروهایی که هورمون مردانه را کنترل می کنند، کنترل می شوند.

روند پیشرفت سرطان پروستات

 

اگر غده پروستات را عمل کنیم چه می شود؟

در برخی از بیماری های خوشخیم که معمولا داخل پروستات را خالی می کنند و پوسته اش را باقی می گذارند معمولا مهم ترین عارضه ای که برای مردان اتفاق می افتد این است که ممکن است در حین رابطه جنسی مایع حمل کننده نطفه بیرون نیاید، برگردد و از مثانه خارج شود.

در بیماری های بدخیم وقتی پوسته و هسته پروستات برداشته می شود، پس از عمل ممکن است فرد کمی در کنترل ادرار دچار ضعف شود و یا در توانایی های جنسی اش اختلال بوجود بیاید.

نکته امیدوار کننده در سرطان پروستات این است که اگر به موقع تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، با توجه به سن بیمار قابل حل است.

 

بیشتر بخوانید: فتق دیسک کمر : بیرون زدگی دیسک کمر و علائم و درمان آن

 

اما اگر  سن بالا باش، به موقع تشخیص داده نشود و به فرد به دنبال درمان نرود دیگر کاری نمی توان کرد پس کسانی که سلامتشان برایشان مهم است، کافی است که چکاپ سالیانه شوند.

استفاده زیاد از گوشت قرمز و نداشتن یک برنامه غذایی سالم و سبک می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. استفاده از سبزیجات، میوه ها، غلات، ویتامین ها به خصوص ویتامین E، روغن های گیاهی و آب می تواند از سرطان پروستات پیشگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *