علل گرفتگی صدا و تومور های حنجره و راه های پیشگیری از آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

حجره عضوی است که در ناحیه گردن قرار گرفته است و نقش اصلی آن تولید صداست. حنجره دارای سه نقش اصلی در بدن است، نقش بارز آن تولید صداست و ما با این صدا می توانیم با جامعه و افراد آن ارتباط برقرار کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید، تا بیشتر در مورد اختلالاتی که ممکن است برای حنجره بوجود آید؛ توضیح دهیم.

در واقع تار های صوتی که در حنجره قرار دارند، این صدا ها را تولید می کنند و بعد در ناحیه حفره بینی و حلق کیفیت آن تغییر می کند، فرکانس هایی تشدید و تضعیف می شوند، سپس این صدا وارد حفره دهان می شود و با حرکات فک، زبان و لب ها به حروف تبدیل می گردد.

 

بیشتر بخوانید: لکه زرد بینایی چیست؟

 

دومین نقشی که حنجره در بدن ما انجام می دهد، این است که قسمتی از راه هوایی است. به طور کلی هر ارتباطی که بین حلق و نای برقرار می شود از طریق حنجره اتفاق می افتد.

اگر هر کدام از این قسمت ها دچار آسیب شوند؛ مشکلات خودشان را ایجاد می کنند.

نقش بعدی حنجره، محافظت از ریه ها در مقابل اجسام خارجی است. این نقش حفاظتی حنجره نیز بسیار حیاتی می باشد، زیرا اگر حنجره وجود نداشت هر غذایی که ما بلع می کردیم مستقیما وارد ریه مان می شد.

چه عواملی در ایجاد اختلالات حنجره نقش دارند؟

 

تاثیر سیگار بر گرفتگی حنجره

 

استفاده نامناسب از صدا، مهم ترین عاملی است که می تواند به حنجره آسیب برساند. منظور از استفاده نامناسب از صدا، فریاد زدن، صحبت کردن طولانی مدت، بلند صحبت کردن و… موردی مانند طولانی مدت صحبت کردن بیشتر برای سخنرانان، معلمان، فروشندگان و.. اتفاق می افتد.

عامل دومی که در تولید آسیب های حنجره تاثیر گذار است، بخش دخانیات و سیگار می باشد، این مواد به خاطر التهابی که در حنجره ایجاد می کند باعث گرفتگی صدا می شود و باعث می شود فرد از نظر تکلم دچار مشکل شود.

 

بیشتر بخوانید: نشانه های وجود بیماری های قلبی

 

یکی دیگر از عواملی که اختلالات صوتی ایجاد می کنند، عوامل ویروسی هستند. این ویروس ها بیشتر، ویروس های سرماخوردگی و کم خطر هستند. شاید شما هم این موضوع را تجربه کرده باشید که پس از سرما خوردگی یک دوره یک هفته ای دچار گرفتگی صدا شده اید.

 

تاثیر ویروس بر گرفتگی حنجره

 

عادات غذایی نادرست، یکی دیگر از عواملی است که می تواند باعث ایجاد اختلالات صوتی در حنجره شود.

به جز این مشکلات در دیگر نقاط بدن نیز می تواند به روی حنجره تاثیر بگذارد، مثلا رفلاکس معده و بیماری های گوارشی می توانند حنجره و صدا را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم اختلالات عملکرد حنجره

بسته به این که کدام قسمت از عملکرد حنجره دچار مشکل شود، علائم متفاوتی ظاهر می شود.

مثلا برای آسیب های صوتی حنجره، گرفتگی صدا اولین علامت خواهد بود. گاهی نیز اختلالات صدا با خستگی صوتی همراه است، مثلا بیمار گلایه می کند، که پس از پنج دقیقه صحبت کردن دیگر صدایش در نمی آید. بعضا خستگی صوتی تنها در نیامدن صدا نیست و بیمار اذعان دارد که وقتی صحبت می کند دچار درد در ناحیه گلو می شود.

 

گرفتگی حنجره

 

درباره اختلالاتی که ممکن است برای راه هوایی پیش بیاید، یکی از علائم ممکن است تنگی نفس در هنگام فعالیت باشد. البته باید دقت داشت که اختلالات تنفسی می توانند ناشی از مشکلات قلبی و ریوی باشند.
اگر نقش حفاظتی حنجره برای ریه ها دچار مشکل شود، بیمار وقتی غذا می خورد دچار سرفه می شود. اگر این موضوع ادامه پیدا کند و آب و غذا وارد ریه ها شوند، می توانند باعث عفونت شوند، این عفونت ها در مواردی خطرناک است و می تواند خطرات بسیاری برای بیمار ایجاد کنند.

سختی بلع یکی دیگر از علائمی است که در رابطه با عملکرد حنجره رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *