سکته قلبی: عوامل خطر در عروق کرونری

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در بیماران قندی، سرخ رگ های کرونری (عروق کرونری) تنگ و باریک می شود و همین امر باعث می شود که به عضلات قلب خونرسانی و اکسیژن رسانی انجام نشود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

اگر بخواهیم برای شما مثالی بزنیم؛ باید تصور کنیم که در یک لوله آب به هر دلیلی یک اختلال ایجاد بشود و آبرسانی به آن طریقی که باید و شاید انجام نشود.

با ویرامگ همراه باشید، تا بیشتر در مورد عوامل خطر در گرفتگی عروق کرونری با شما صحبت کنیم.

 

بیشتر بخوانید: مضرات مواد شوینده شیمیایی

 

توجه به عوامل خطرزا برای عروق کرونری بسیار مهم و حائز اهمیت است، چرا که در حالت پیشرفته وقتی که سرخرگ های کرونری به هر دلیلی مسدود شود یک لخته خون ایجاد می شود.

همین لخته خون باعث می شود که خونرسانی به عضلات قلب خوب انجام نشود و در حالت حاد ممکن است که بخشی از این عضله قلب بمیرد و این مرگ منجر به سکته قلبی می شود.

 

عروق کرونری

 

در بررسی های علمی ای که انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که گرفتگی عروق کرونری باعث بروز تصلب شرایین می شود؛ در رگ ها رسوب ایجاد می شود و نهایتا فرد را دچار سکته حاد قلبی می کند.

عوامل موثر در گرفتگی عروق کرونری ( سکته قلبی )

یکی از عوامل که عامل بسیار مهمی است ولی نمی توان از آن پیشگیری کرد، ژنتیک است.

در بعضی از ژن ها و خانواده ها ممکن است که بیماری زودرس قلبی و بروز تصلب شرایین بیشتر باشد. در این گروه درست است که ما نمی توانیم، تغییری در ژن بدهیم اما راه پیشگیری و تشخیص زودرس وجود دارد.

به این معنا که کسانی دارای سابقه خانوادگی هستند و بستگان نزدیکشان دچار بیماری قلبی زودرس شدند، باید زود تر به آن ها توجه شود و زود تر به پزشک مراجعه کنند و بتوانند پیش از این که سکته حاد قلبی ایجاد شود و عضله قلب از بین برود، بیماری شان تشخیص داده شود.

 

فشار خون

 

بیشتر بخوانید:  فیبروم رحمی : عوامل، نشانه ها و روش های درمان

 

عامل بعدی فشار خون بالاست.  دیده شده که فشار خون بالا بروز سکته های قلبی و مغزی را بیشتر می کند.

مهم ترین عاملی که می تواند در پیشگیری از فشار خون موثر باشد؛ کاهش مصرف نمک است. یعنی اگر نمک مواد غذایی کمتر باشد، قاعدتا در کاهش بروز فشار خون که یک ریزفکتور بسیار مهمی برای افزایش خطر سکته قلبی است.

دیابت یکی دیگر از عوامل زمینه ساز سکته قلبی است. متاسفانه آن هایی که دیابت دارند، چه آن هایی که وابسته به انسولین هستند و چه کسانی که غیر وابسته به انسولین هستند ریسک بروز تصلب شرایین و حمله های قلبی در آن ها بالاست.

کنترل مصرف شکر در مواد غذایی، مصرف کمتر قند به خصوص قند ساده، گلوکز و قند هایی که خیلی سریع الجذب هستند؛ می تواند در کاهش بروز دیابت در جامعه موثر باشد.

 

بیشتر بخوانید: چوب میخک : فواید و روش استفاده

 

از عوامل دیگر خطر افزایش چربی های خون، تری گلیسیرید و کلسترول بد است.

وقتی عوامل بالا باشد باید توقع داشت که پروسه تصلب شرایین رگ های قلب به تدریج شروع شود.

اگر HDL که چربی خوب بدن است و می تواند در جذب چربی ها نقش مثبت را بازی کند، پایین باشد می تواند باعث بروز بیماری های قلبی می شود.

از عوامل دیگر مصرف دخانیات است. متاسفانه مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر تا سه برابر ریسک بیماری های عروق کرونر را افزایش دهد.

کم تحرکی و ورزش نکردن نیز منجر به چاقی می شود و چاقی از ریز فاکتور های مهم برای ایجاد فشار خون، قند، چربی و… است و می تواند منجر به بروز بیماری های قلبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *