فیبروم رحمی : عوامل، نشانه ها و روش های درمان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در این مقاله می خواهیم درباره فیبروم رحمی صحبت کنیم که می تواند در خانم ها و دختر خانم ها وجود داشته باشد. اگر این فیبروم های رحمی درمان نشوند می توانند منجر به مشکلات خاص دیگری از جمله ناباروری شوند، پس با ویرامگ همراه باشید و این مقاله را از دست ندهید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

این بیماری در وهله اول باعث نازایی در زنان می شود. اما خطر ابتلا به این بیماری در زنانی که نسبت به قدشان، وزن بیشتری دارند، خیلی بالاست.

در مقابل آن زنانی که بچه دار شدند خطر ابتلا به این بیماری در آن ها بسیار کم خواهد بود. متخصصان معتقدند که راه خاصی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد اما اجتناب از مصرف داروهایی که دارای هورمون زنانه هستند هم خیلی می تواند به بانوان کمک کند.

فیبروم رحمی چیست؟

فیبروم های رحمی توده های خوشخیمی هستند که خیلی شایع اند و میزان شیوعشان با افزایش سن  بیشتر می شود و در نزدیک سنین یائسگی بیش از  ۵۰ تا ۶۰ درصد خانم ها مبتلا به فیبروم رحمی هستند. ممکن است تعداد فیبروم تک یا این که متعدد باشد، ابعاد مختلفی داشته باشند، و از چند میلی متر تا چند سانتی متر توده های بزرگی را در لگن به خودشان اختصاص می دهند.

بیش از ۹۵ درصد موارد فیبروم ها خوشخیم هستند ولی بسته به این که اندازه شان چقدر باشد، در چه سنی بروز بکنند و چه علائمی برای خانم ها ایجاد بکنند درمان آن ها متفاوت است. در بسیاری از موارد فیبروم ها به درمان جراحی نیاز ندارند.  شایع ترین علائمی که فیبروم برای خانم ها ایجاد می کند، خونریزی است که اگر فیبروم ها بزرگ باشند و در داخل حفره رحم قرار گرفته باشند ممکن است که باعث خونریزی های شدید و کم خونی در خانم شود.

فیبروم رحمی
فیبروم رحمی

ممکن است که فیبروم توده های لگنی را ایجاد کند و سبب تغییرات در اجابت مزاج و تکرر ادرار شود. پس از این که خانم به پزشک مراجعه می کند، با شکایت از دلدرد یا بزرگی شکم یا تغییرات در وضعیت سیکل های قائدگی با سونوگرافی، معمولا فیبروم و ابعاد و تعداد آن تشخیص داده می شود و تشخیص این که خانم ازدواج کرده باشد یا نه یا تمایل به بچه آوردن داشته باشد یا نه یا این که در سنین قبل از یائسگی باشد، درمانش متفاوت است. گاهی به درمان طبی نیاز دارد و اگر فیبروم انقدر بزرگ شده باشد که باعث خونریزی های شدید شود و به درمان های طبی پاسخ نهد ممکن است در برخی موارد نیاز به درمان جراحی داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: لزوم و خطرات استراحت در بارداری

 

بعد از سن یائسگی تقریبا فیبروم ها چون تحت تاثیر هورمون های دوره باروری هستند، قائدتا باید بعد از یائسگی فیبروم ها کوچک شوند و کم کم اندازه شان به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.

اگر فیبروم خانمی پس از یائسگی بزرگ شد حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد و توصیه به جراحی می شود اگر در سنین قبل از یائسگی هم اندازه فیبروم در فاصله ای کوتاه به طور قابل ملاحظه ای افزایش حجم پیدا کند، ممکن است به درمان جراحی نیاز بشود.

این که گفتیم این بیماری می تواند منجر به بروز ناباروری در زنان بشود، به این معنی نیست که تمام مبتلایان به این فیبروم ها نازا هستند. برخی از بیماران مبتلا به فیبروم های رحمی هم می توانند باردار شوند اما نه به شکل طبیعی بلکه با انجام یک پروسه درمان خاص که از طریق پزشک برایشان انجام می شود.

نکته ای درباره قرص های ضد بارداری هست که گفتن آن خالی از لطف نیست، اگر استروژن های موجود در قرصهای ضد بارداریی کم باشد، ضرر چندان مهمی ندارد، اما اگر استروژن های موجود در قرص های ضد بارداری دوز بالایی داشته باشند، فیبروم های رحمی را بزرگ می کنند.

داشتن یک سبک زندگی صحیح، و تغذیه سالم می تواند از خیلی بیماری ها از جمله فیبروز رحمی پیشگیری می کند. به طور مثال استفاده از ماهی و روغن ماهی، برنج سبوس دار، سرکه سیب، سبزیجات ارگانیک و… به بانوان در پیشگیری از این بیماری پیشگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *