لزوم و خطرات استراحت در بارداری

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بسیاری از مادران باردار هستند که در دوران زیبا و شیرین بارداری تماما فعال هستند و تمام کار های روزمره زندگی شان را خودشان انجام می دهند.  اما بعضی از مادران باردار هستند که مجبورند بخشی از زندگی را به استراحت مطلق بگذرانند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه شوید تا شما را با یک باور غلط آشنا کنیم.

دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد برای این که یک خانم باردار نیاز به استراحت دارد، دلایلی مثل بارداری چندقلویی، احتمال زایمان زودرس، احتمال سقط جنین و یا احتمال ابتلا به بیماری های خاص و دلایل دیگر.

بانوی عزیزی که باردار است و هیچکدوم از این دلایل را برای استراحت در خانه ندارد می تواند با مشاوره و تشخیص پزشک متخصصش، کار ها و فعالیت های زندگی روزمره اش را داشته باشد، اما این کار ها و فعالیت ها باید سبک باشد تا خطری جینینش را تهدید نکند.

علاوه بر همه این ها خانم باردار با تشخیص پزشک متخصصش می تواند ورزش روزانه هم داشته باشد. این ورزش روزانه از یک پیاده روی و قدم زدن ساده در طول روز آغاز می شود.

ورزش در دروان بارداری
ورزش در دوران بارداری

آیا در زمان بارداری باید استراحت مطلق انجام داد؟

جواب این سوال کاملا مشخص شده است، تمام شواهد علمی که در دنیا وجود دارد نشان داده است که استراحت مطلق و حتی استراحت نسبی، نه تنها باعث کاهش احتمال سقط جنین و عدم نتیجه دادن IVF  نمی شود بلکه احتمال آن ها را افزایش هم می دهد.

استراحت مطلق در زمان بارداری چه خطراتی دارد؟

مریض حامله و مریضی که در سیکل IVF هست به خاطر دارو ها و تغییرات هورمونی که دارد اصولا دارای غلظت خون می باشد. یعنی مریض مستعد تشکیل لخته در ورید های پا و ریه است. بنابراین اگر شما یک فاکتور دیگر مانند استراحت کردن را نیز استفاده کنید، مریض می تواند به راحتی دچار عارضه شود و این عارضه می تواند باعث تشکیل لخته در ورید های عمقی پا و حتی در مغز شود.

 

بیشتر بخوانید: برای زیبا شدن جنین چی بخوریم ؟

 

تحقیقات نشان داده است که استراحت مطلق در دوران بارداری می تواند سبب مرگ و میر مادر به خاطر تشکیل لخته در ورید های عمقی بدن شود.

بنابراین توصیه کاملا مشخص این است که استراحت مطلق در طول آی وی اف و حاملگی نه تنها به سود بیمار نیست و نه تنها باعث کاهش میزان سقط نمی شود بلکه می تواند در مواردی باعث افزایش مرگ و میر مادر به علت ایجاد لخته شود.

جنین در شکم مادر باردار
جنین

به طور مثال مریضی که سال ها مشکل نازایی داشته و الان در سیکل آی وی اف است، باردار شده و لکه بینی دارد. نگران است که پس از سال ها وقت و هزینه گذاشتن این لکه بینی منجر به سقط شود و توصیه هایی که اطرافیان به این مریض می کنند این است که استراحت مطلق کند، در حالی که این تفکر اشتباهست.

این مریض کافی است که یک ریسک دیگر کند – که همان استراحت مطلق است – تا باعث ایجاد لکه و نهایتا منجر به مرگش شود.

یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که مریض این را از همسایه و فامیل می شنود که ما این کار را کردیم و مشکلی پیش نیامده است. در جواب به این عزیزان باید با شواهد علمی صحبت کرد.

کاملا به صورت سفید و سیاه و نه حتی خاکستری، اثبات شده است که استراحت مطلق حتی یک درصد باعث کاهش خطر سقط این جنین نمی شود. استراحت کردن یا استراحت نکردن به هیچ عنوان نمی تواند باعث سقط جنین شود، بیشتر سقط های جنین به این دلیل اتفاق می افتد که شالوده ژنتیکی جنین، نامناسب باشند.

حال شما چه استراحت کنید و چه نکنید تاثیری در کاهش یا افزایش احتمال سقط ندارد، به عبارتی اثبات شده است که سرنوشت  این جنین به تعداد کروموزوم بستگی دارد. استراحت کردن در این شرایط منجر به افزایش ریسک مرگ مادر کمک می کند.

  • به یاد داشته باشید بخشی از مادران باردار مجبور به استراحت در دوران بارداری به دستور پزشک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *