آیا لغزش مهره ای یک بیماری ارثی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

جابه جایی یک مهره روی یک مهره دیگر را که اصولا هم باعث ایجاد درد می شود، لغزش مهره ای می گویند.  اصولا به خاطر ضعف استخوان ها در سنین پیری، بروز سرطان و یا حرکات ورزشی شدید به وجود می آید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید، می خواهیم درباره لغزش مهره ای صحبت کنیم.

لغزش مهره های کمر، جزو آن دسته از بیماری هاست که سالانه هزاران نفر را برای درمان راهی اتاق عمل می کند، اما اگر می خواهید به این مرحله نرسید و وارد اتاق عمل نشوید برای درمان، اول از همه باید علل لغزش مهره های کمر را بشناسید و بدانید.

لغزش مهره ای

در کنار آن باید راه های پیشگیری و درمان آن را نیز فرا بگیرید.

علائم بیماری لغزش مهره ای

علامت این بیماری، درد های عدم استحکام ستون فقرات است که بیماران را به مطب پزشکان می کشاند. این بیماری هم مانند بسیاری از بیماری های ستون فقرات مادرزادی است و درمانش تنها جراحی است.

بهترین وضعیت برای این بیماران این است که بیماریشان به موقع شناخته شودکه بتوانند از پیشروی آن جلوگیری کنند،  چون بیماری مادرزادی است و استحکام بخشی به ستون فقرات درمان این بیماری محسوب می شود و علائم معمولا درد هایی هستند که بیمار دارد.

بیشتر بخوانید:  وزن ایده آل و چگونگی محاسبه وزن

اگر بیمار سن پایین داشته باشد، فورا توصیه به جراحی نمی شود مگر این که دچار علائم حسی حرکتی به جز درد هم شده باشد.

در صورتی که سن پایین باشد توصیه می شود که با درمان های غیر تهاجمی به بیماران کمک شود.

ابتدا ماهیچه های گردنی، فیله ها و… غنی شوند، بعد از آن طی دوره های آموزشی مخصوص همراه با فیزیوتراپی، از جمله هیدروتراپی توصیه می شود تا بیماران با بیماریشان آشنا شوند و بدانند که نهایتا علاج برای این بیماری وجود دارد.

هیدروتراپی
هیدروتراپی یکی از راه های درمان لغزش مهره ای در سنین پایین است

عجله در انجام معالجه تهاجمی برای این بیمار ها مگر در شرایط بروز علائم حسی حرکتی توصیه نمی شود. روش های بسیار خوبی از طریق جراحی های کم تهاجمی برای بیماران موجود است که نیاز به برش های بسیار بزرگ و انجام جراحی های سنگینی که نیاز به بستری های طولانی مدت داشته باشند نیست.

ما در واقع برای درمان لغزش های مهره ای، باید از وسیله ای استفاده کنیم که باعث استحکام بخشی به ستون فقرات می شود، این پیچ ها از طریق پوست قابل جایگذاری در مهره ها هستند و این کار همان نتیجه ای را می دهد که از جراحی باز انتظار می رود. با این تفاوت که در طولانی مدت هزینه های زیادی روی دوش بیماران قرار نمی گیرد و این موضوع یکی از سود های این شیوه جراحی تهاجمی است.

درد در مفصل کمر و باسن، دردی که از ناحیه تحتانی کمر شروع می شود و تا ساق پا ها ادامه پیدا می کند، دردی که با بی حسی یک یا هر دو ساق پا همراه باشد، اشکال در راه رفتن، درد مفاصل کمر، باسن و ساق پاها هنگام خم شدن و چرخش می تواند از علائم و عوارض این بیماری باشد.

علی رغم این که این بیماری مادرزادی است ولی در موارد نادری می تواند در تصادفات هم به وجود بیاید، بیماران از سنین بسیار کم دچار درد هستند و درواقع درد است که بیمار را پیش پزشک می برد.

  • مرحله اول درمان لغزش مهره ها، توقف کامل حرکات فیزیکی است تا مهره ها بیش از این آسیب نبینند.
  • مرحله دوم کاهش درد است.

پزشک متخصص در کنار این ها انجام حرکات ورزشی و فیزیوتراپی را تجویز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *