لکه زرد بینایی چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ماکولا ناحیه کوچکی در شبکیه چشم است که مسئولیت دید مرکزی و بینایی با دقت بالا را به عهده دارد. وقتی که این ناحیه آسیب ببیند به آن لکه زرد می گویند. با ویرامگ همرا باشید؛ در این مقاله قصد داریم درباره بیماری لکه زرد در سنین بالا صحبت کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

بیماری لکه زرد می تواند کاهش دید به صورت تدریجی و یا ناگهانی را به همراه داشته باشد. اما اگر خطوط صاف را موج دار می بینید، دیدتان تار شده و یا این که در مرکز بینایی تان لکه های تیره ای احساس می کنید. این ها می تواند علائم اولیه این بیماری باشد.

تشخیص بیماری

اصولا پزشکان از طریق تست میدان بینایی این بیماری را تشخیص می دهند.

بیماری  تخریب لکه زرد وابسته به سن که اصطلاحا به آن AMD می گویند، شایع ترین علت نابینایی در سن بالای شصت سال است. این بیماری معمولا به دو نوع خشک و مرطوب تقسیم می شود. در نوع مرطوب معمولا حدود ۱۰ درصد موارد را تشکیل می دهد ولی کاهش بینایی آن حدود ۹۰ درصد است. از طرفی نوع خشک ۹۰ درصد موارد این بیماری را تشکیل می دهد ولی تخریب بینایی آن بسیار کمتر است.

 

بیشتر بخوانید: فیبروم رحمی : عوامل، نشانه ها و روش های درمان

 

درمان نوع خشک به این بستگی دارد که پزشک در چه مرحله ای با مریض روبه رو می شود. اما به طور کلی این بیماری درمان قطعی ندارد. معمولا به بیمار تست هایی می دهند که روزانه خودشان انجام می دهند تا پیش از این که بیماری به نوع مرطوب تبدیل شود مطلع شوند و به پزشک مراجعه کنند.

استفاده از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هم یکی دیگر از مواردی است که در همه بیماران لازم به استفاده نیست و فقط در کسانی که احتمال وخیم تر شدن بیماری شان می رود استفاده می شود.

معمولا این بیماری اول با پیدایش یکسری دانه های زردرنگ به اسم دورزن در مرکز بینایی پیدا می شود که به خاطر از بین رفتن سلول های شبکیه است، بعد کم کم و به تدریج پیشرفت پیدا می کند و لایه های شبکیه را خراب می کند و سبب کاهش بینایی می شود.

لکه زرد بینایی
لکه زرد بینایی

درمان بیماری لکه زرد بینایی

این دورزن ها با اندازه های بزرگ ظاهر می شوند یا این که اندازه های متوسط دارند اما تعدادشان زیاد است و یا یک  چشم بیمار به علت این بیماری از بین می رود. در این موارد استفاده از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها مفید است ولی برای مراحل اولیه به هیچ وجه تجویز نمی شود زیرا خود بیماران از این مواد استفاده می کنند.

از کار های دیگری که لازم است برای این مریض ها انجام شود، تغییر روش زندگی شان است، معمولا این بیماران باید کاهش وزن پیدا کنند حتما باید سیگار را ترک کنند زیرا از ریز فاکتور های پیشرفت بیماری است. همچنین باید فشار خونشان را کنترل کنند.

امروزه از پیوند های لایه های چشم برای این بیماران انجام می شود و در آینده نزدیک می توان به شکل بهتری این بیماری را درمان کرد ولی در حال حاضر خود بیماران باید مراقب خودشان باشند.

 

بیشتر بخوانید: لزوم و خطرات استراحت در بارداری

 

نوع مرطوب که نوع کمتری است ولی خیلی بر دید مریض تاثیر گذار است، وقتی این نوع شروع می شود، بیمار کاهش دید شدید پیدا می کنند، کج و معوج می بینند و نقاط کور در میدان بینایی شان زیاد می شود.

در معاینه ای که انجام می شود معمولا یک خروجی هایی زیر شبکیه پیدا می شود، همراه با یک غشای تیره رنگ در زیر شبکیه که به علت پیدایش عروق جدید خروجی می کند که اگر زود درمان نشود. دید مریض به شدت کاهش پیدا میکند.

البته باید گفت این بیماری به هیچ عنوان کور کننده نیست، چون  این لکه تنها مرکز بینایی را می گیرد – که وسعت کمی دارد- و بقیه شبکیه سالم سالم است.

بنابراین این بیماران همیشه از اطراف می توانند ببینند و نیاز به شخص سومی برای کار های معمولی پیدا نمی کنند. ولی اگر زود درمان شوند دید بسیار کمی را از دست خواهند داد.

امروزه با استفاده از لیزر مواردی را که بیرون از مرکز بینایی هستند درمان می کنند. همینطور استفاده از داروهای جدید نیز می تواند در کنترل این بیماری نقش موثری داشته باشد.

افرادی که دیدشان را از دست می دهند با استفاه از وسایل مثل لنز های بزرگ کننده و یا نور زیاد می توانند، بهتر ببینند اما این را بدانید که دید از دست رفته دیگر قابل برگشت نیست. پس پیشنهاد ما این است که هر زمان مشکلی در بینایی خودتان احساس کردید به پزشک مراجعه کنید.

در بیماری لکه زرد، دید مرکزی فرد بیمار مختل می شود؛ یعنی این که لکه های تیره ای را در مرکز دید خودش می بیند.

اصولا افراد بالای ۶۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند و در کنار آن استفاده از برخی از دارو ها می تواند به مبتلا شدن به بیماری لکه زرد کمک کند، در کنار همه این ها ارث هم نقش بسزایی در ابتلا به این بیماری دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *