مبارزه با زوال عقل با انجام تمرینات بدنی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

کاهش توانایی در انجام وظایف روزمره از شاخص ترین نشانه های زوال عقل می باشد. آلزایمر و از دست دادن حافظه از رایج ترین نوع زوال عقل است. زوال عقل به طور کلی به افرادی گفته می شود که توانایی های ذهنی آن ها دچار افت شده است و در زندگی روزانه فرد مشکلات زیادی ایجاد می کند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

زوال عقل شامل کاهش تدریجی مهارت های استدلال حافظه و تفکر است. با ویرامگ همراه ما باشید تا در مورد این اختلال و درمان آن آشنا شوید.

زوال عقل چیست؟

زوال عقل به تنهایی یک بیماری خاص نیست و ممکن است یک اختلال شناختی شدید باشد. پزشک متخصص و به طور معمول متخصص مغز و اعصاب می تواند زوال عقل را تشخیص دهد؛ زوال عقل انواعی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

انواع زوال عقل

آلزایمر از شایع‌ترین نوع زوال عقل است که ۸۰ تا ۶۰ درصد تمامی موارد را شامل می شود؛ این بیماری سلول‌های مغز و قابلیت شناختی آن را خنثی می کند.

از دیگر انواع زوال عقل که شایع تر است، زوال عقل عروقی می باشد. این نوع زوال عقل در نتیجه سکته مغزی ایجاد می شود؛ هنگامی که جریان خون به سمت مغز قطع یا کاهش می یابد سکته مغزی رخ می دهد، همچنین عدم ارسال اکسیژن و مواد مغذی کافی نیز می تواند موجب آسیب رساندن به سلول‌های مغز شود که در نتیجه آن یک شریان مسدود می شود یا یک رگ خونی پاره می شود.

اما نشانه های بالقوه زوال عقل چیست؟ راه درمان آن چیست؟ با ما همراه باشید تا در ادامه با نشانه های زوال عقل آشنا شوید.

نشانه های زوال عقل

یکی از نشانه های زوال عقل از دست دادن حافظه مخل زندگی روزمره است. بیشتر ما فراموشی را تجربه کرده ایم، اما این فراموشی در زندگی روزمره ما تاثیر زیادی نگذاشته است اما در مراحل اولیه زوال عقل اطلاعاتی که به تازگی یاد گرفته شده است فراموش می شود.

از دیگر نشانه ها از دست دادن حافظه می توان به  اطلاعاتی که به تازگی دریافت شده اند و فراموش شده است نام برد. نشناه این اختلال اسن است که فرد از دیگران پشت سر هم و به طور مکرر پرسش می کند، تاریخ ها یا رویدادهای مهم را فراموش می کند، به دیگران برای به یاد آوردن چیز های مختلف وابسته می شود به وسایل کمکی حافظه وابستگی زیادی پیدا می کند.

از دیگر نشانه‌های زوال عقل می توان به مشکلات جدید هنگام برقراری ارتباط وانجام وظایف آشنا، مشکلات در برنامه ریزی یا حل آن، کناره گیری از فعالیت های کاری و اجتماعی اشاره نمود.

 راهکارهایی برای درمان زوال عقل

درمان زوال عقل

در حال حاضر درمانی برای بیماری هایی همچون آلزایمر یا زوال عقل که پیشرونده باشد وجود ندارد و داروهای درمانی نیز فقط التیام دهنده است؛ لذا برای پیشگیری از زوال عقل و مبارزه با آن راه‌های زیر پیشنهاد شده است:

  • وزن مناسب و حفظ آن
  • عدم مصرف هر گونه نوشیدنی های الکلی
  • تمرینات بدنی و انجام ورزش
  • کنترل کلسترول و قند خون و فشار خون
  • طرح یک رژیم غذایی سالم

مبارزه با زوال عقل با انجام تمرینات بدنی

مبارزه با زوال عقل با انجام تمرینات بدنی

پژوهش های مختلفی در سراسر جهان در مورد نتایج تمرینات بدنی بر روی آلزایمر و زوال عقل انجام شده است. انجام تمرینات بدنی، زوال عقل را دچار تاخیر می کند و به مبارزه با آلزایمر می پردازد. به گفته پژوهشگران در هنگام ورزش هورمون ایریسین تولید می شود؛ هم چنین مغز کسانی که دچار آلزایمر شده اند مقدار کمتری ایریسین دارد؛ لذا با انجام تمرینات و فعالیت های بدنی سطح این هورمون بالا رفته و از دست رفتن حافظه کاهش می یابد.

هم چنین در طی آزمایشاتی که انجام شده است، کسانی که تمرینات ایروبیک را انجام می‌ دادند توان تصمیم گیری و بهبود تفکر در آنها دیده شده است. بنابراین ورزش هایی هم چون پیاده روی، ایروبیک، دویدن و دوچرخه سواری در کاهش زوال عقل و آلزایمر مفید هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *