مقاومت زنان در برابر بیماری های عفونی !!!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

با ویرامگ همراه باشید در این مقاله قصد داریم شما را با دلایل مختلف مقاومت زنان در برابر بیماریهای عفونی آشنا کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

ویروس و باکتری

معمولا زمانی که درباره بیماری های عفونی صحبت می کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می رسد ورود ویروس و باکتری به بدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن است که باعث بروز بیماری ها در افراد می شود این روزها و با ورود فصل پاییز کم کم سرماخوردگی هم ممکن است گریبان بیشتر افراد را بگیرد که در این مسان اقایان بیشتر از خانم ها دچار ویروس ها و عفونت های باکتریایی می شوند ممکن است که برای همه این سوال پیش بیایید که چه تفاوتی میان سیستم ایمنی آقایان و خانم ها وجود دارد و چرا زنان در برابر بیماری های عفونی مقاوم ترند؟

مقاومت زنان در برابر بیماری های عفونی

تفاوت در تعداد کروموزوم

در میان تفاوت هایی که در بین زن و مرد وجود دارد مشهود ترین تفاوت تعداد کروموزوم ‌های «X» است،  که طبق یافته های محققان و مطالعاتی که به دست آمده مشخص شده است که تفاوت در تعداد کروموزوم‌ ها باعث شده تا علاوه بر اینکه زنان به بیماری های عفونی دیرتر چار می شوند بلکه عمر متوسط بیشتر زنان نیز ۵ تا ۱۰ سال بیشتر از مردان است.

علاوه بر ۲ کروموزوم X، دو عامل مهم در سلامت نسبی زنان نسبت به مردان هورمون‌ های جنسی استروژن و پروژسترون است.

پس نتیجه کلی این که سیستم دفاعی مردان در مقایسه با، سیستم دفاعی زنان به اندازه کافی قوی نیست. دانشمندان کانادایی مهم ترین علت را وجود هورمون استروژن در زنان می دانند که این هورمون به آنها قدرت بیشتری برای مقابله با عفونت را داده است. در مردان مهم ترین علت تضعیف بدنشان در مقابل عفونت وجود هورمون مردانه تستوسترون است که این هورمون ابتلا به برخی بیماری‌ های عفونی را در آن ها افزایش می‌ دهد.

ممکن است که بعضی افراد فقط وجود یک کروموزوم و تفاوت تعداد آن در بین زنان و مردان را علت اصلی مقاوم بودن زنان در برابر عفونت نداند اما باید بگوییم که علاوه بر این موارد عوامل مهم دیگری مانند نوع رژیم غذایی، شیوه صحیح زندگی و محیطی که فرد در آن رشد می‌کند می تواند در سلامت کلی فرد تاثیر گذار باشد و از همین رو نیز  بدن زنان می تواند در مقابل ویروس و باکتری مقاوم تر عمل کند.

با توجه به این یافته ها محققان طبق آزمایش های که بر روی موش های نر انجام دادند به این نتیجه رسیده اند که موش های نر این آنزیم های به خصوص را ندارند، بنابراین بدن آن درمقابل عفونت نسبت به موش های ماده از مقاومت کمتری برخوردار هستند. یکی از عمده دلایل این که تستوسترون در بدن خانم ها کمتر است وجود هورمون استروژن است که به طور طبیعی در بدن زن تولید می شود.

محققان معتقدند مهم ترین علت در سیر تکاملی در سیستم دفاعی زنان تولید مثل و پرورش کودکان است که این عومل امکان بهبود بخشیدن به سیستم دفاعی بدن را از طریق دستکاری ژنتیکی را فراهم می کند. علاوه بر نتایجی که از تحقیقات به دست آمد می توان گفت که زنان به مراتب از مردان  دارای سیستم ایمنی قوی تری می باشند از همین رو نیز در صورت ابتلا به بیماری های عفونی، حالشان سریعتر از مردان بهبود پیدا می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *