مواظب داروهای گیاهی باشید!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان بیماری های مختلف در چند سال اخیر با افزایش روبرو بوده است. تبلیغات گسترده و ترس از عوارض داروهای شیمیایی از جمله علت های تمایل بیشتر افراد به مصرف این دسته داروها بوده است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

اما این سوال مطرح است آیا داروهای گیاهی در درمان چاقی موثرند؟ آیا این داروها واقعا بی ضررند؟

پاسخ این است که این داروها نیز مانند داروهای شیمیایی اثرات مطلوب و نامطلوب دارند و تجویز آن باید با در نظر گرفتن تمام جوانب و تحت نظر افراد متخصص انجام گیرد. یکی از عوارض استفاده بی رویه از این دسته داروها بروز مشکلات صفراوی از جمله سنگ صفراست که به عنوان شکایت اصلی در مصرف کنندگان این داروها به چشم میخورد.

پس به هوش باشید و سلامتی خود را به هر قیمتی به خطر نیندازید. کم کردن وزن یک فرمول ساده دارد و آن کاهش دریافت و افزایش تحرک است. در حقیقت هیچ ترکیب معجزه آسایی برای لاغری وجود ندارد و تنها معجزه در اراده شماست !

نکته دیگری که در ارتباط با گیاهان دارویی باید به آن دقت کرد تداخلی است که این گیاهان ممکن است با داروهای شیمیایی داشته باشند. به عنوان مثال در افرادی که برای جلوگیری از انعقاد خون داروی وارفارین مصرف میکنند مصرف گیاهانی مانند سیر و زنجبیل میتواند باعث اختلال عملکرد قلب و عروق گردد.

به عنوان نمونه دیگری از این تداخلات میتوان به اختلال جذب داروهای استاتین در صورت مصرف همزمان با گریپ فروت اشاره نمود. مصرف زیاد آلوئه ورا نیز در افرادی که زمینه بیماری های قلبی داشته اند میتواند باعث افت سطح پتاسیم و اختلال ریتم ضربان قلب گردد.

نمونه های این چنین بسیار فراوانند و به همین خاطر است که مصرف داروهای گیاهی را نباید با تصور بی خطر بودن به صورت سرخود داشته باشیم… داروهای گیاهی را هوشمندانه مصرف کنید!

 

 

دکتر ندا حمیدی پور

کارشناس تغذیه و دکتری داروشناسی

بیشتر بخوانید

بیماری اوتیسم و معرفی علائم شایع آن اوتیسم بیماری است که در بیست سال اخیر در بین افراد جامعه شایع شده است. متاسفانه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. در اصل بیمار...
چگونه خود را بشناسیم (بخش 1) که باشد من مرا از من خبر کن....... چه معنی دارد اندر خود سفر کن مدام می شنویم که خودت را بشناس، اگر خود را شناختی، خدا را هم میشناسی. همیشه با خودم...
آیا لغزش مهره ای یک بیماری ارثی است؟ جابه جایی یک مهره روی یک مهره دیگر را که اصولا هم باعث ایجاد درد می شود، لغزش مهره ای می گویند.  اصولا به خاطر ضعف استخوان ها در سنین پیری، بروز سرطان...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *