بهترین روش کاهش وزن

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سالهاست که پیدا کردن روش مناسبی برای کاهش وزن یکی از مسائل مهمی است که ذهن خیلی ها را درگیر کرده و افراد زیادی همچنان به دنبال یافتن بهترین راه هستند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که کدام روش کاهش وزن مناسب است؟ رژیم های سخت یا تصحیح عادت ها!

امروزه چاقی و اضافه وزن به یکی از دغدغه های اصلی افراد تبدیل شده است. گاهی علت این دغدغه رنج بردن از بیماری هایی مانند مشکلات ستون فقرات، دیابت، فشارخون و … است و گاهی نیز انتخاب لباس برای یک مهمانی! اما علت هر چه که باشد از نظر روحی به ویژه برای خانمها میتواند به یک مساله آزاد دهنده تبدیل شود.

همین امر موجب شده است که افراد زیادی در این زمینه شروع به فعالیت کنند و هر روز شاهد رویش یک رژیم ماورایی جدید و یا پیدایش یک داروی گیاهی خارق العاده باشیم که متاسفانه در اکثر موارد استفاده از آنها با آسیب به بدن فرد همراه بوده است.

اما اگر واقعا به دنبال کاهش وزن هستیم بهتر است ابتدا نگاهی به عادات خود بیندازیم؛ صبحانه خوردن قبل از ساعت ۹، داشتن میان وعده های کافی، دریافت آب کافی در طول شبانه روز، استفاده به اندازه از گروه سبزیجات و میوه ها، استفاده نکردن از آب و مایعات در کنار غذا و یا بلافاصله بعد از اتمام غذا، نخوابیدن بلافاصله بعد غذا ؛ آهسته غذا خوردن، رعایت حداقل فاصله دو ساعتی بین زمان دریافت شام و خواب و در نهایت خواب به موقع شب همگی عادتهای خوبی هستند که به کاهش وزن اصولی کمک میکنند.

با این توصیف با یک نگاه اجمالی به زندگی روزمره خود منشا چربی های اضافه مشخص میشود و بنا به تجربه ۱۰ ساله خود در امر رژیم درمانی به این اطمینان رسیده ام که تا زمانی که فرد اقدام به تصحیح عادتها نکند نمیتواند کاهش وزن سالم و ماندگاری را تجربه کند.

بنابراین یک رژیم درمانگر موفق، موظف است که در هر یک از جلسات خود بارها و بارها به این عادت ها اشاره کند تا اهمیت آن را برای مخاطبش آشکار سازد.

قدم بعدی پس از تصحیح استفاده از رژیم های غذایی است که در آن تنوع و تعادل رعایت شده باشد؛ چرا که رژیم های تک بعدی و محدود بدون شک میتواند آسیب زننده باشد.

پس اول روی سخنم با خودم و همکارانم است…. بیایید دغدغه اضافه وزن را به دست آویزی برای مال اندوزی خود قرار ندهیم و حاضر نشویم به هر قیمتی و با هر روشی فرد را به سمت کاهش وزن ببریم… و دوم روی سخنم با افرادی است که از وزن اضافه رنج میبرند؛ هشیار باشید و سلامتی خود را به هر قیمتی به خطر نیندازید!

 

دکتر ندا حمیدی پور

کارشناس تغذیه و دکتری داروشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *