وزن ایده آل و چگونگی محاسبه وزن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وزن ایده آل موضوعی  است که  تمام اقشار جامعه به آن اهمیت می دهند.با ویرامگ همراه باشید، می خواهیم در این مقاله به موضوع چاقی و لاغری بپردازیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

امروزه در اکثر رسانه ها تبلیغات زیاد و انبوهی درباره چاق شدن و لاغر شدن می بینیم. شما جزو کدام دسته هستید، چاق یا لاغر ؟ و این که آیا علت چاقی و لاغری خود را می دانید؟

به طور عمومی وقتی که صحبت از کاهش وزن می شود همه ما به طور طبیعیبه این فکر می کنیم که اگر وزنمان کاهش پیدا کند و به وزن ایده آل برسیم، می توانیم به راحتی خرید لباس را انجام دهیم و هر مدل لباسی که می خواهیم بپوشیم، اما به صورت علمی وقتی به کاهش وزن اشاره می شود؛ داشتن یک وزن ایده آل باعث می شود که ما از زندگی سالم برخوردار باشیم و اولین نتیجه آن می تواند کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی شود.

bmi
کدام وزن ایده آل است؟

وزن ایده آل چیست؟

برای این که بدانید چاق یا لاغر هستید، اول باید قد سپس وزنتان خودتان را اندازه بگیرید، باید قدتان را منهای ۱۰۵ کنید مثلا اگر قدتان ۱۷۰ سانتی متر بود ۱۰۵-۱۷۰ = ۶۵ ، در این حالت حداکثر وزن شما باید ۶۵ کیلو باشد، اگر از ۶۵ کیلو بیشتر باشید، چاق به حساب می آیید.

حال اگر ۶۵ را منهای ۱۵ کنیم، ۵۰ به دست می آید و اگر وزن شما از ۵۰ کمتر باشد، لاغر به حساب می آیید. معمولا ما بیشتر به چاقی اهمیت می دهیم تا لاغری، این به آن علت است که خیلی از لاغر ها مشکلی ندارند ولی همه چاق ها بیمار هستند.

چاقی به دو دسته تقسیم می شود: چاقی ارثی، چاقی بیماری.

بیشتر بخوانیم : رژیم لاغری و نکات طلایی در مورد آن

چاقی بیماری

علل چاقی می تواند مختلف باشد، هورمون های مختلف اگر کمبود یا افزایش پیدا کنند می توانند باعث چاقی شوند. مثلا کاهش هورمون تیروئید باعث چاقی می شود. اگر هورمون های غده فوق کلیه افزایش پیدا کند می تواند باعث چاقی شود.

برخی از بیماری های کبدی و برخی از بیماری های لوزالمعده، می توانند باعث ایجاد چاقی شوند. غده های هیپوتالاموس، هیپوفیز که در مغز وجود دارند نیز می توانند با عدم مخابره درست پیام ها باعث چاقی شوند.  در برخی از بیماری ها، با این که مواد غذایی به اندازه مناسب مصرف می شود اما جذب مواد کمتر است.

تشخیص وزن ایده آل
تشخیص وزن ایده آل

چاقی ارثی

زمانی می گوییم چاقی ارثی است که هم سلول چاق در بدن زیاد باشد، هم حجم سلول زیاد شده باشد، معمولا چاقی هایی که از زمان کودکی به وجود می آیند ارثی هستند.

چاقی هایی که معمولا بعد از بلوغ به وجود می آیند مخصوصا ازدواج، معمولا  ارثی است. علت این که پزشکان معتقدند که چاقی ارثی مهم تر است این است که درمان این نوع چاقی سخت تر است.

در درمان چاقی ارثی، پزشکان فقط می توانند اندازه سلول های چاق را کوچک کنند اما نمی توانند تعداد آن ها را کم کنند.

تشخیص علت

برای این که پزشک بتواند تشخیص دهد که چاقی علت ارثی یا بیماری دارد، باید بیمار یکسری آزمایشات را انجام دهد. اگر علت چاقی بیماری بود با درمان و کنترل بیماری، چاقی نیز برطرف می شود.

اما اگر علت چاقی ارثی بود باید با ورزش و برخی از دارو ها به درمان آن پرداخت و اگر فرد به جایی رسید که کاری از دارو و ورزش بر نمی آمد باید با کمک جراحی وزن او کنترل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *