چرا مردان دوندگان سریعتری نسبت به زنان هستند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شاید بتوان دو میدانی را مادر همه ورزش ها دانست؛ دو ورزشی است که هم مردان و هم زنان از آن لذت می برند چه در یک، دو صد متر شرکت کرده باشند یا در دو ماراتون برای اول شدن مبارزه می کنند.  اما اگر می خواهید بدانید مردان دوندگان سریع‌تری از زنان هستند یا برعکس با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

به طور متوسط سرعت دویدن مردان همیشه از زنان بیشتر بوده است؛ حتی در دو صد متر سریعترین دونده مرد جهان از سریعترین دونده زن جهان سریعتر است. یوسین بولت سریعترین مرد جهان دو ۱۰۰ متر توانست رکورد ۹.۵۸ ثانیه‌ای را به دست آورد، در حالی که فلورنس جوینر رکورد ۱۰.۴۹ ثانیه را به جای گذاشت.

شرایطی را در نظر بگیرید که یک زن و مرد، آمادگی جسمانی در یک سطح دارند و تمرین های مشابهی را برای آن ها در نظر گرفتند و برای برگزاری یک مسابقه در یک زمان تمرینات خود را آغاز کردند. باز هم دونده مرد پیروز خواهد بود.

چیزی باعث می شود که همیشه مردان دوندگان سریع تری نسبت به زنان باشند؟

همیشه مردان دوندگان سریع تری نسبت به زنان هستند

هورمون ها

بنا به گفته پزشکان اندازه بدن و هورمون ها دو عامل بسیار مهم در پاسخ این سوال است. پس از بلوغ، پسران افزایش شدید هورمون تستسترون را تجربه می کنند پس از پشت سر گذاشتن این دوران، مرد و زن را به عنوان یک فرد بالغ می شناسیم و در بررسی بدن آن ها به این نتایج رسیده اند که تستسترون موجود در بدن مردان ۲۰ درصد از زنان بیشتر است.

بودن این مقدار تستسترون در بدن مردان می تواند ماهیچه ها و استخوان ها را قدرتمند نگه دارد و به ساخت سلول های خونی  بپردازد و باعث جهش های رشدی شود؛ لذا همین تفاوت هورمونی است که باعث می شود حجم ماهیچه های زنان کمتر از مردان باشد به طوری که ران یک مرد را ۸۰ درصد از تشکیل می دهد، در حالی که در زنان فقط ۶۰ درصد است.

استروژن در زنان در مقایسه با مردان بیشتر است و بودن این هورمون بیشتر در بدن زنان باعث تشکیل چربی در بدن زنان می شود؛ علاوه بر این، ران ‌مردان فیبر عضلانی تک انقباض بیشتری دارند که در دو سرعت موثر است.

شش

زنان شش های کوچک تری نسبت به مردان دارند و میزان تولید اکسیژن در تلاش زیاد و فشار شدید در مردان بیشتر از زنان است؛ یعنی این که زنان باید بیشتر تلاش کنند تا اکسیژن مورد نیاز برای بافت های شان را تامین کنند.

قلب

قلب زنان از مردان کوچکتر است که باعث می شود حجم ضربه ای کاهش یابد؛ اگرچه ضربان قلب زنان از مردان بالاتر است اما نمی تواند کاهش حجم ضربه ای را جبران کند.

هموگولوبین

زنان هموگلوبین کمتری نسبت به مردان دارند. هموگلوبین پروتئینی است که در داخل گلبول های قرمز وجود دارد که اکسیژن را به بافت های بدن می برد.

ران

ران های بلندتری مردان نسبت به زنان دارند و گام های بلند تری نیز دارند. به دلیل این که زنان لگن های پهن تری دارند، دویدنشان به خوبی مردان نیست؛ هر چه لگن باریک تر باشد، عضله چهار سر در امتداد لگن قبل از زانوها خواهد داد. به طور کلی باید این عناصر روی خط راست قرار گیرند تا در دویدن به طور موثر فعالیت کند. اما در دونده با لگن پهن تر این عضلات نمی توانند به روش بهینه فعالیت کنند. توجه داشته باشید که این به این معنا نیست که زنانی  که لگن بزرگتری دارند نمی توانند بدوند؛ اما این مورد یکی از عواملی است که نشان می دهد مردان دوندگان سریعتری نسبت به زنان هستند.

می توانیم به این جمع بندی برسیم که به این دلایل مردان دوندگان سریعتری نسبت به زنان است؛ اول اینکه شش و قلب زنان ظرفیت کمتری برای فرو بردن اکسیژن و ارسال خون و اکسیژن به عضلات نسبت به مردان دارند؛ هموگلوبین کمتر باعث شده است که زنان نتوانند به سرعت مردان برسند؛ عضلات کمتر، لگن های بزرگ تر و پاهای کوتاه تر نیز از دیگر عواملی است که زنان به اندازه مردان سریع نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *