پروتز دندان: کاربرد پروتزهای متحرک در دندان و اهمیت نگهداری از آنها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه دندانپزشکی با استفاده از پروتز دندان مشکل از دست دادن دندان ها به خصوص دندان های آسیاب بزرگ که جویدن غذا را برای ما دچار مشکل می کرد، این موضوع به مرور زمان روی استخوان های فک ما هم تاثیر می گذاشت و باعث می شد که این استخوان ها تحلیل روند؛ برطرف شده است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

بیشتر بخوانید: عوارض عمل بینی چه مواردی ممکن است باشد؟

 

همه این مشکل ها باعث می شود که تناسب اعضای صورت ما به هم بریزد و حتی به جایی برسد که زیبایی چهره ما دچار مشکل شود. این مسئله ای است که ممکن است خیلی از ما دغدغه اش را داشته باشیم.

با ویرامگ همراه باشید؛ تا بیشتر در مورد پروتزهای دندان و اهمیت مراقبت از آنها بدانید.

 

ایمپلنت

پروتز چیست و انواع پروتز دندان کدامند؟

با استفاده از پروتز های ثابت، متحرک و پروتز های متکی بر ایمپلنت ها  می توان تا حدود زیادی از این مشکلات جلوگیری کرد.  برای رفع مشکلات ناشی از یک یا چند دندان در دهان طبیعتا باید به فکر جایگزین کردن دندان های مصنوعی برای دندان های از دست رفته  باشیم.

متخصصان دندان پزشکی به این جایگزین ها پروتز های دندانی می گویند. اما به طور کلی پروتز به شیء خارجی ای می گویند که برای بافت های از دست رفته بدن استفاده می شود و جایگزین این بافت های از دست رفته می شود.

طبیعتا پروتز های دندانی، هم وظیفه بازسازی و زیباسازی دارند هم عمل به وظایف دندان های از دست رفته را عهده دار می شوند.

پروتز های متحرک و اهمیت مراقبت از آنها

فرض کنید بیمار دو دندان را از دست داده است، و ممکن است تا چند وقت هزینه یا وقت پروتز دائم را نداشته باشد. در این زمان از پروتز متحرک استفاده می کند تا، این که دندانش را از دست داده است معلوم نباشد.

 

پروتز دندان

 

حال اگر تعداد دندان های از دست رفته بیشتر شود،  پزشک از پروتز های متحرک قلاب دار استفاده می کند. این پروتز ها نیاز به مراقبت دارند تا پوسیده نشوند.

اگر همه دندان ها از دست برود، در اینجا باید از پروتز کامل استفاده کرد، شخص باید در حفظ و نگه داری لثه  بسیار کوشا باشد. باید شب ها پروتز از دهان خارج و سپس شسته شود و در یک ظرف پر آب قرار بگیرد. بعد از هر بار وعده غذایی هم دهان و هم پروتز باید شسته شوند.

 

بیشتر بخوانید: ماسک مو: خاصیت سس مایونز برای رشد مو

 

از قرص های تمیز کننده  نیز می توان برای تمیز کردن پروتز استفاده کرد.

گاهی وقت ها، وقتی فرد دندان مصنوعی می گذارد، در فک پایین احساس ناراحتی می کند. این افراد می توانند از پروتز هایی استفاده کنند که پایینشان نرم است، البته با ورود ایمپلنت ها مشکل فک پایین را نیز می توان برطرف کرد.

از لحظه ای که همه دندان در می آوریم، بزرگتر هایمان درباره اهمیت بهداشت دهان و دندان مدام نکاتی را به ما یاد آوری می کنند.

کسانی است که از پروتز های متحرک و ثابت استفاده می کنند، در رعایت بهداشت باید خیلی مرتب و دقیق تر باشد. علاوه بر مسواک زدن استفاده از نخ دندان و دهان شویه را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *