چگونه هوش کودکان را تقویت کنیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بدون شک یکی از بزرگترین دغدغه های همه ی پدرها و مادرها تقویت هوش فرزندانشان است. شاید برای بسیاری از افراد این سوال وجود داشته باشد که آیا می توان هوش کودکان را تقویت کرد؟ آیا میزان هوش در دسته ی مهارت های وراثتی و ژنتیک نیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بخشی از هوش افراد به ژنتیک مربوط است اما باید سعی کنند که آن را تقویت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که افراد هر چقدر که باهوش باشند، باز هم نیاز دارند تا آن را تقویت کنند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه هوش کودکان را تقویت کنیم؟ با مجله اینترنتی ویرامگ همراه باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

چگونه هوش کودکان را تقویت کنیم؟

تقویت هوش کودکان با توجه به شرایط و سن، دارای برنامه های مختلفی است. اگر می خواهید یک کودک باهوش داشته باشید، راهکارهای زیر می تواند به شما کمک کند.

  • انجام برخی از آزمایشات و رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری

توصیه می شود خانم هایی که قصد بارداری دارند، پیش از اقدام به بارداری حتما به پزشک مراجعه کنند تا سلامت آن ها برای بارداری تایید شود. به عنوان مثال برخی از مشکلات مانند کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند برای جنین مشکلات جدی مغزی ایجاد کند. به همین دلیل نیاز است مادران پیش از بارداری از لحاظ عملکرد تیرئید بررسی شوند.

همچنین در زمان بارداری باید از خوردن برخی از غذاها  و داروها خودداری کرد. توصیه می شود خانم های باردار از نوشیدن قهوه خودداری کنند.

چگونه هوش کودکان را تقویت کنیم؟

  • پس از تولد نوزاد تا شش ماهگی باید به تغذیه آن بسیار توجه داشت

تغذیه کودک با شیر مادر حداقل تا شش ماهگی بسیار اهمیت دارد. تقریبا همه می دانند که شیر مادر می تواند علاوه بر سلامت جسم، بر روی سلامت مغز و تقویت هوش کودک تاثیرگذار باشد. همچنین توصیه می شود مادرانی که شیر خود را به فرزندشان می دهند، حتما تغذیه ای مناسب داشته باشند که بهتر در چنین مواقعی با پزشک مشورت کنند و از یک رژیم غذایی سودمند پیروی کنند.

مادران توجه داشته باشند که پخش موسیقی برای کودکان و ماساژ ملایم آن ها می تواند باعث تقویت هوش آن ها شود.

  • از شش ماهگی تا یک سالگی کودک با او صحبت کنید

اگر می خواهید کودکی باهوش داشته باشید با او صحبت کنید. متاسفانه برخی از والدین تصور می کنند کودکان به خصوص در سنین شش تا یک سال، متوجه چیزی در اطراف خود نیستند. باید به این والدین بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است. زیرا کودکان متوجه بسیاری از اتفاقات اطراف خود هستند اما نمی توانند واکنش درستی به آن ها نشان دهند.

همچین نیاز است تا کودکان در این سن مورد تشویق پدر مادر قرار بگیرند. تشویق کودکان می تواند باعث تقویت حافظه آن ها شود.

چگونه هوش کودکان را تقویت کنیم؟

  • در دوران یک تا دو سالگی کودک برخی از فعالیت ها را با آن ها به اشتراک بگذارید

زمانی که کودک شما در سنین یک تا دو سالگی است، بهتر است برخی از فعالیت های خود را مانند خواندن کتاب را با او به اشتراک بگذارید. البته توصیه می شود که روزی حداقل یک بار برای کودکان کتاب داستان بخوانید.

همچنین گاهی اوقات برای آن ها وقت بگذارید و با کودکان بازی های فکری متناسب با سن آن ها را انجام دهید. در کنار فعالیت های اینچنینی حتما به تغذیه کودکان توجه داشته باشید. به عنوان مثال مصرف آهن برای کودکان یک تا دو سال بسیار ضروری است زیرا می توان بر روی عملکرد مغز نیز تاثیر بگذارد.

جمع بندی

توجه داشته باشید که علاوه بر مصرف مواد مورد نیاز برای رشد و تقویت کودکان، نیاز است تا با انجام برخی از فعالیت ها، هوش کودکان تقویت شود. شما به عنوان والدین وظیفه دارید تا برای کودکان خود وقت بگذارید و آن ها برای داشتن آینده ای روشن آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *