کم خونی :نقش تغذیه در پیشگیری از کم خونی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاید بتوان گفت که فلزات از قدیم و ندیم نقش بسیار مهمی را در زندگی بشر داشته است. با ویرامگ همراه باشید تا شما را با یکی از فلزات ضروری بدنمان آشنا کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

در طول تاریخ زندگی انسان ها استفاده از وسایل ضروری زندگی و یا در ساخت و ساز ها  بسیار از فلزات بهره برده ایم. اما حیاتی ترین و ضروری ترین نیاز ما به فلزات نیاز جسمی است که قطعا همه شما می دانید آن فلز آهن است.

خون مایع حیات بخشی است که سلامتی ما انسان ها در گرو سلامتی آن قرار دارد. پس خود مراقبتی و توجه به نیاز های این نعمت خداوندی می تواند تاثیرات مثبتی در کیفیت زندگی همه ما به وجود بیاورد.

 

بیشتر بخوانید: مغز شما مردانه است یا زنانه ؟

 

متاسفانه یکی از بیماری های شایع در سطح دنیا مسئله کم خونی است. شاید شایع ترین بیماری قابل پیشگیری از بعد تغذیه کم خونی است.

البته در تقسیم بندی مربوط به کم خونی ها انواع آن ها در نظر گرفته میشود ولی شایع ترین کم خونی که در سراسر دنیا می تواند، منجر به عوارض بسیار زیادی شود؛ کم خونی ناشی از فقر آهن است.

ما در نتیجه کمبود مواد حاوی آهن دچار اشکالاتی می شویم که شاید در نهایت منجر به کم خونی شود.

کم خونی ناشی از فقر آهن
آهن یکی از فلزات ضروری مورد نیاز بدن

به عبارت ساده تر اگر افراد مواد حاوی آهن را به طور کامل دریافت نکنند و یا احتمالا از مواد غذایی به شکل همزمان استفاده کنند که جذب آهن دچار اشکال شود. ابتدا ذخائر آهن بدن مصرف می شود.

به این شکل که چیزی که در ذخائر بدن در نظر گرفته شده برای ساخت هموگلوبین و ساخته شدن گلبول های قرمز مورد استفاده قرار می گیرد و اگر این مسیر کمبود دریافت از یک طرف و کمبود جذب از طرف دیگر دچار اشکال شود. این مسیر به سمت کاهش ساخت هموگلوبین و کاهش تعداد گلبول های قرمز پیش خواهد رفت.

در نهایت فرد با کم خونی مواجه می شود و به شکل کاهش هموگلوبین خود را نشان می دهد.

علائم مختلف ظاهری می تواند برای فرد رخ دهد و قسمتی هم در عین این که علامت است به چشم نمی آید، مانند خستگی زودرس، احساس افسردگی، عدم تمرکز نسبت به مهارت هایی که فرد قبلا داشته است.

همه این ها با هم، یک معاینه بالینی و در نهایت یک آزمایش باعث خواهد شد پزشک بتواند تشخیص درستی در رابطه با فقر آهن بدهد.

اگر این تشخیص مربوط به کمبود آهن باشد طبیعتا نگاه ما به پاتوفیزیولوژی اشکالات دریافت آهن یعنی وضعیت تغذیه ای فرد و از طرف دیگر اشکالاتی که از جذب آهن در داخل بدن صورت خواهد گرفت به این موضوع برخواهد گشت.

کم خونی و روش های درمان

کمبود آهن در بدن بر روی ناخن ها اثر می گذارد
یکی از عوارض کمبود آهن در بدن

با توجه به میزان بروز این بیماری در سراسر دنیا، باید طوری برنامه ریزی کنیم که از غذاهایی استفاده کنیم که میزان کافی آهن در آن موجود باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر مواد حاوی آهن مصرف می کنیم، مواد غذایی را به شکل همزمان استفاده نکنیم که جذب آهن را دچار اشکال کند.

همه ما می دانیم یکی از منابع خوب آهن، منابع حیوانی است یعنی گوشت و محصولات گوشتی، طبیعتا گوشت قرمز میزان آهن بیشتر و قابلیت جذب بیشتری دارد. گوشت سفید اعم از گوشت مرغ و ماکیان، میزانی آهن دارند اما به میزان کمتر از گوشت های قرمز.

 

بیشتر بخوانید:  خواص ترب و استفاده از آن در درمان های خانگی

 

شاید به این شکل نگاه نکنیم که حتما باید هر روز گوشت استفاده کنیم که بتوانیم مواد حاوی آهن را دریافت کنیم. همان چند وعده مصرف گوشت در هفته هم می تواند نیاز ما به آهن را برطرف کند به شرطی که از منابعی استفاده نکنیم که جذب آهن را دچار اختلال کند.

آهن ها به دو دسته تقسیم می شوند یک دسته آهنی که در منابع حیوانی است و کمتر تحت تاثیر عوامل محیطی برای جذب قرار می گیرد.

بهتر است بین وعده غذایی خود با خوردن چای فاصله بیشتری بیندازیم یا عواملی که به هر طریق می توانند جذب آهن را دچار اشکال کنند باید طوری مصرف شوند که روی جذب آهن تاثیر منفی نداشته باشند و جذب را دچار اشکال نکنند.

به نظر می آید که رژیم غذایی مناسب و متنوع، می تواند به رفع کم خونی و پیشگیری از آن کمک کند.  این نکته را نیز به یاد داشته باشید که خانم ها بیشتر از آقایان در معرض کمبود آهن قرار دارند و باید زودتر به فکر رفع این مشکل بیفتند

ما با داشتن خونی سالم می توانیم مفهوم سرزندگی نشاط و تندرستی را به شکل عمیقی تجربه کنیم و می توانیم یک زندگی پویا داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *