معرفی کتاب بینوایان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به جرأت می توان گفت که رمان بینوایان یکی از ده کتاب بزرگ برگزیده جهان و شاهکار مسلم اندیشه انسانی است و نظیر آن در تاریخ ادبیات همه ملل کمتر نوشته شده است .

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

کتابی است که زندگی مردم قرن نوزده فرانسه را حدوداً از سالهای ۱۸۱۵ تا ۱۸۳۳، به عالیترین شیوه و روشن ترین کلام ممکن ترسیم کرده است .

بینوایان به گفته نقادان ادبی، رمانی است، لبریز از پژوهشها و بررسیهای اخلاقی ، فضیلت یا رذالت بشر که یکجا و به صورت مبسوط مورد تحقیق قرار گرفته است .

آنچه مسلم است که هوگو نویسنده ای است، اخلاق گرا و همه جا در میزان داوریش کفه خوبیها را بر بدی پیروز می گرداند.

با وجود خلق چندین قهرمان در این اثر بزرگ اما سرنوشت قهرمانان داستان با هم پیوسته و عجین شده است .

با وجود نمایش جلوه های حقیقی زندگانی مردم آن دوره و آن عصر، فصول و بخش های مختلف کتاب از عشق های خیال انگیز و رمانتیک موج می زند.

داستانی تاریخی اجتماعی از ویکتور هوگو فرانسوی ( ۱۸۸۵-۱۸۰۲ )

تاریخ اولین انتشار ۱۸۶۲ میلادی

برش هایى از متن کتاب

” ما پادشاه را کشتیم ، سعى کردیم دنیا را تغییر بدهیم حالا تنها چیزى که گیرمان آمده ، یک پادشاه جدید است که از قبلى بهتر نیست …

اینجا سرزمینى ست که براى آزادى جنگیدیم ولى حالا براى نان مى جنگیم نکته عدالت این است که همه وقتى برابر مى شوند که مرده اند .”

گاهی کار فقر و بیچارگی به جائی می رسد که رشته ها و پیوندها را می گسلد. این مرحله ای است که تیره بختان و سیاه کاران چون بدانجا رسند درهم آمیخته و در یک کلمه که “شومی” است شریک میشوند. این کلمه “بینوایان ” است .

” هرگز بین حیوانات ، مخلوقی که برای کبوتربودن ساخته شده است ، کرکس نمی شود ؛ این در هیچ یک از موجودات دیده نمیشود مگر در آدمیان ..”

” “فرشته” یگانه کلمه ی زبان است که ممکن نیست فرسوده شود. هیچ کلمه ی دیگر با استعمال بی رحمانه یی که عاشقان میکنند نمیتواند اینقدر مقاومت ورزد. ”

رشید نبهانی

ketabdoostan@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *