معرفی کتاب بینوایان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به جرأت می توان گفت که رمان بینوایان یکی از ده کتاب بزرگ برگزیده جهان و شاهکار مسلم اندیشه انسانی است و نظیر آن در تاریخ ادبیات همه ملل کمتر نوشته شده است .

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

کتابی است که زندگی مردم قرن نوزده فرانسه را حدوداً از سالهای ۱۸۱۵ تا ۱۸۳۳، به عالیترین شیوه و روشن ترین کلام ممکن ترسیم کرده است .

بینوایان به گفته نقادان ادبی، رمانی است، لبریز از پژوهشها و بررسیهای اخلاقی ، فضیلت یا رذالت بشر که یکجا و به صورت مبسوط مورد تحقیق قرار گرفته است .

آنچه مسلم است که هوگو نویسنده ای است، اخلاق گرا و همه جا در میزان داوریش کفه خوبیها را بر بدی پیروز می گرداند.

با وجود خلق چندین قهرمان در این اثر بزرگ اما سرنوشت قهرمانان داستان با هم پیوسته و عجین شده است .

با وجود نمایش جلوه های حقیقی زندگانی مردم آن دوره و آن عصر، فصول و بخش های مختلف کتاب از عشق های خیال انگیز و رمانتیک موج می زند.

داستانی تاریخی اجتماعی از ویکتور هوگو فرانسوی ( ۱۸۸۵-۱۸۰۲ )

تاریخ اولین انتشار ۱۸۶۲ میلادی

برش هایى از متن کتاب

” ما پادشاه را کشتیم ، سعى کردیم دنیا را تغییر بدهیم حالا تنها چیزى که گیرمان آمده ، یک پادشاه جدید است که از قبلى بهتر نیست …

اینجا سرزمینى ست که براى آزادى جنگیدیم ولى حالا براى نان مى جنگیم نکته عدالت این است که همه وقتى برابر مى شوند که مرده اند .”

گاهی کار فقر و بیچارگی به جائی می رسد که رشته ها و پیوندها را می گسلد. این مرحله ای است که تیره بختان و سیاه کاران چون بدانجا رسند درهم آمیخته و در یک کلمه که “شومی” است شریک میشوند. این کلمه “بینوایان ” است .

” هرگز بین حیوانات ، مخلوقی که برای کبوتربودن ساخته شده است ، کرکس نمی شود ؛ این در هیچ یک از موجودات دیده نمیشود مگر در آدمیان ..”

” “فرشته” یگانه کلمه ی زبان است که ممکن نیست فرسوده شود. هیچ کلمه ی دیگر با استعمال بی رحمانه یی که عاشقان میکنند نمیتواند اینقدر مقاومت ورزد. ”

رشید نبهانی

ketabdoostan@

بیشتر بخوانید

معرفی کتاب شیطان اثر تولستوی "شیطان" اثر تولستوی مثل دیگر کارهایش که تابحال خوانده بودم، روایتی خطی و ساده، و البته پندگویانه داشت. تولستوی تصویر سازی آنچنانی نمیکند؛ او به سادگی ...
معرفی کتاب روسپی بزرگوار اثر ژان پل سارتر روسپی بزرگوار یکی از نمایشنامه های ژان پل سارتر است. موضوع کلی از اتهامِ دروغ به یک سیاه پوست به جرمِ تعرض به یک روسپی اغاز می شود. در صورتیکه مرد سیا...
معرفی کتاب بیچارگان – داستایفسکی بیچارگان اولین رمان داستایفسکی، نامه نگاری هایی است میان یک مرد میانسال به نام ماکار و دختر یتیم و بیماری به نام واروارا که در دو مجتمع که پنجره هایشا...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *