معرفی کتاب: جای خالی سلوچ ، اثر محمود دولت آبادی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

جای خالی سلوچ، راوی مشکلاتی است که خانواده ای ساکن درروستایی به نام زمینج با آنها دست وپنجه نرم می کنند. با ویرامگ همراه باشید تا شما را با کتاب جای خالی سلوچ اثر نویسنده بزرگ کشورمان، محمود دولت آبادی آشنا کنیم.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

همانطورکه ازنام کتاب هویداست؛ کتاب روایت کننده ی جای خالی “سلوچ” است. سلوچی که نیست اماهست،حضوردارد درجای جای قصه، در ذهن ودل مشغولی های “مرگان” وفرزندانش…

روایت با رفتن “سلوچ” پدر خانواده آغاز میشود. چه میشود که یک شخص یک آن تصمیم به ترک همه چیز می گیرد وبا کوله باری ازغم که برقلب وروحش سنگینی می کند؛ می رود ومی رود. آیا از کسی ویا ازخودش فرارمیکند؟ اما مگر می شود از “خود” فرارکرد؟

 

ممکن است شما به خواندن کتاب سرگذشت ندیمه   علاقه مند باشید.

 

نبودن سلوچ چه تبعاتی برای بازماندگان درپی دارد؟

روایت با سردرگمی “مرگان” مادرخانواده ادامه می یابد. گویا باید حتما تکه ای از وجودت، از زندگی ات گم شود، تا متوجه ارزشش شوی. اما چه میشود اگر دیرشده باشد؟ آن گاه به خودت می آیی ومیبینی خودت مانده ای ویک دنیا حسرت…

اما این پایان همه چیز نیست.

جای خالی سلوچ قصه ی شجاعت واستقامت “مرگان” زنی جسوراست که در جسارت کم از مردان ندارد. زنی که باوجودغمی که برشانه هایش سنگینی می کند، دم نمیزند وشجاعانه از زندگی و خانواده اش دفاع میکند….

محمود دولت آبادی نویسنده اثر جای خالی سلوچ
محمود دولت آبادی نویسنده اثر جای خالی سلوچ

فقر و تنگدستی و تبعات آن یکی از ماهیت های اصلی قصه است که همچون دیوی دهشتناک خودنمایی میکند…

جای خالی سلوچ قصه ی جهل وخرافاتی نشات گرفته ازتفکر مردسالارانه است که استاد محمود دولت آبادی باقلمی توانا وفوق العاده ازآن سخن گفته وآن را با قصه درهم آمیخته…

جای خالی سلوچ قصه ی عشقی است، قدیمی. عشقی که اکنون تنها وتنها خاطره ای مه آلود ازآن به جای  مانده است. اما چرا گاهی عشقی که درابتدا آتشین بوده به جاده ای تاریک منتهی میشود؟

جای خالی سلوچ به قدری زنده است وجناب محمود دولت آبادی چنان زیبا جزئیات را به تصویرکشیده که گویا مخاطب هرلحظه را به چشم خودش میبیند وبا بندبند وجودش حس می کند. پیشنهاد می کنم لذت مطالعه ی این کتاب را ازدست ندهید!

برشی از کتاب جای خالی سلوچ

مرگان کمر راست کرد وبرخاست. یک بار دیگر باید براه می افتاد.بار گذشته سنگین بود؛چشم انداز آینده هم اما کششی داشت.

مگر می شود دریک نقطه ماند؟ مگر می توان؟ تا کی وتا چقدر می توانی چون سگی کتک خورده درون لانه ات کز کنی؟ دراین دنیای بزرگ، جایی هم آخر برای تو هست. راهی هم آخر برای توهست. در زندگانی را که گل نگرفته اند!

 

سارا بن موسی

۱۲۸-.sara.-@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *