معرفی کتاب روسپی بزرگوار اثر ژان پل سارتر

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روسپی بزرگوار یکی از نمایشنامه های ژان پل سارتر است. موضوع کلی از اتهامِ دروغ به یک سیاه پوست به جرمِ تعرض به یک روسپی اغاز می شود. در صورتیکه مرد سیاه پوست کاملا بی گناه است. و حتی در درگیری، دوستش به دست یک سفیدپوست(توماس) به قتل رسیده بود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا شما را با کتاب روسپی بزرگوار اثر ژان پل سارتر آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب زوربای یونانی اثر نیکوس کازانتزاکیس

 

حالا سرنوشت مرد سیاه پوست و سفید پوست در اعترافات روسپی خلاصه می شود. روسپی می داند که سیاه پوست بی گناه است. ولی سفیدپوست هایی که از قشر مرفه جامعه و از اقوام توماس هستند، از روسپی می خواهند که شهادت دروغ بدهد.

اینجا به خوبی افکار کثیف و نژادپرستانه ی سفیدپوستان جامعه ی مرفه آمریکا نسبت به سیاه پوستان برایمان آشکار می شود. وقتی می گویند، “یک سیاه پوست بی ارزش بمیرد بهتر است تا یک سفیدپوست که برای مملکت ارزش دارد.”
اما روسپی که واقعا صفت بزرگوار برازنده اش است! بدون در نظر گرفتن مرزهای نژادی بین آن دو، تنها تفاوت را بین گناهکار بودن و بیگناه بودن میداند. او خواستار حقیقت است؛ و ذهنش به او اجازه نمی دهد اعترافی کند که یک سیاه پوست بی گناه به جای یک سفید پوست گناهکار به دار اویخته شود.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب موش ها و آدم ها

 

اما روسپی داستان تا کجا قدرت و جسارت بزرگوار بودن را دارد؟
بگذار بگویم، روسپی به همان اندازه که قوی است، به همان اندازه هم نشان دهنده و نماد ضعف مردم آگاه جامعه، در مقابل قدرت افراد مرفه جامعه است.

آگاهی و حقیقتی که همیشه زیر پای انسان های بلند مرتبه ی جامعه له شده و اجازه ی بروز را پیدا نمیکند. و سیاه پوستی که آنقدر از سوی سفیدپوست ها تحقیر شده که انگار بکلی مسخ آنها شده و بی هیچ دلیلی، خودش خودش را گناهکار و لایق چنین سرنوشتی می داند.

نمایشنامه به زیبایی به تفاوت تعریف “اخلاقیات” و قیاسش بین یک روسپی به ظاهر بدکاره و افراد به ظاهر شریف جامعه می پردازد.

 

کتاب روسپی بزرگوار

بخش هایی از کتاب روسپی بزرگوار:

“وقتی سفیدهایی که همدیگر را نمیشناسند باهم شروع به پچ پچ می کنند، مرگ یک سیاه فرارسیده.”
.
“کاری که درتاریکی انجام میشه باید در همان تاریکی فراموش بشه. دیگه روز نباید حرفش را زد.”
.
.
– حقیقت اینه که سیاه به شما تجاوز نکرده؟ .
– بله درست است
– البته یک حقیقت درجه اول .
– درجه اول؟
– میخواهم یک حقیقت رابهت بگویم.یک حقیقت عوامانه
– عوامانه؟!پس حقیقت نیست
– چرا حقیقت است. فقط.. اخر چندجور حقیقت وجود دارد!

 

نگار نوشادی

بیشتر بخوانید

معرفی کتاب کمدی الهی ، اثر دانته آلیگیری منظومه " کمدی الهی " را شاهکار ادبیات تمام قرن ها نامیده اند به این دلیل که سراینده اش ، دانته در دورانی ظهور کرد که اروپا دوره تاریک جاهلیت را می گذر...
معرفی کتاب “خاطرات روسپیان سودازده من” معرفی کتاب خاطرات روسپیان سودازده من ( دلبرکان غمگین من ) نوشته گابریل گارسیا مارکز نویسنده پر آوازه کلمبیایی؛ با ویرا مگ همراه شوید تا آخرین رمان مار...
معرفی کتاب بیچارگان – داستایفسکی بیچارگان اولین رمان داستایفسکی، نامه نگاری هایی است میان یک مرد میانسال به نام ماکار و دختر یتیم و بیماری به نام واروارا که در دو مجتمع که پنجره هایشا...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *