معرفی کتاب شیطان اثر تولستوی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

“شیطان” اثر تولستوی مثل دیگر کارهایش که تابحال خوانده بودم، روایتی خطی و ساده، و البته پندگویانه داشت. تولستوی تصویر سازی آنچنانی نمیکند؛ او به سادگی روایت می کند. ولی روایتش آنقدر گیرا است که تو را تا انتهای داستان با خود کشانده و به مقصدی که دقیقا میداند باید کجا باشد می رساند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا شما را با کتاب شیطان اثر نویسنده معروف تولستوی آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب روسپی بزرگوار اثر ژان پل سارتر

 

لئو تولستوی(۱۹۱۰- ۱۸۲۸)، نویسنده برجسته روس است. تولستوی از نویسندگان نامی تاریخ معاصر روسیه به‌شمار می‌آید. رمانهای جنگ و صلح و آنا کارنینا تولستوی از بهترین‌های ادبیات داستانی جهان هستند.

تولستوی بخوبی از درسی که میخواهد بدهد و مسیری که ما را در آن می گذارد آگاه است و از شخصیت داستانش به عنوان وسیله ای برای رساندن ما به مقصد دلخواهش استفاده میکند.

او ما را از جنبه های مختلف وجود انسان آگاه میکند، او شخصیت داستانش را، که میتواند هرکدام از ما باشد در شرایط مختلف می آزماید و او را به زمین می زند!

در داستان شیطان هم ما با مرد جوانی روبرو هستیم که به نحوی در جدال با هوس ها و سیاهی های وجودش است. ما خودمان را جای او قرار میدهیم، مثل او گاهی اشتباهمان را توجیه میکنیم، و گاهی آنرا میپذیریم و با طلب مکافات، می خواهیم از سنگینی این بار که روی دوشمان است قدری کم کنیم.

 

کتاب شیطان

 

بیشتر بخوانید:  معرفی کتاب همزاد از داستایوفسکی

 

تولستوی به ما نشان میدهد که زندگی راستین در کنار سیاهی های پیش رو که همان شیطان درونمان است ممکن نیست. پس یا باید با این سیاهیِ درون جنگید، یا بیخیال زندگی راستین شد.

ما در این نبرد درست مثل شخصیت داستان به چالش کشیده می شویم، در این شرایط، ما چه تصمیمی میگیریم؟ آیا آنقدر قوی و آزاد هستیم که این نبرد را بپذیریم؟ و آیا برای رهایی، سیاهی درونمان را می کشیم یا خودمان را ؟!… و واقعا پیروزی و آزادی واقعی کدام یک است؟…

.

.

بخشی از کتاب شیطان اثر تولستوی:

“و براستی اگر یوگنی را هنگام ارتکاب این جنایت دیوانه بشماریم، همه ی مردم را باید دیوانه بدانیم.

و دیوانه تر از همه بی تردید کسانی هستند که در دیگران آثار جنونی را می بینند که در خود نمی بینند!…”

سخت‌ترین موضوعات را می‌توان به کند ذهن‌ ترین انسان‌ها که پیش‌زمینه و ایده‌ای از آن در سر ندارند فهماند.

اما ساده‌ترین موضوع را نمی‌توانید به باهوش‌ترین انسان‌ که بر دانسته‌های قبلیش اطمینان راسخ دارد توضیح دهید.

 

نگارنوشادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *