معرفی کتاب موش ها و آدم ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

موش ها و آدم ها اثر جان استاین بک، از سختی هایی میگوید که قشرکارگر جامعه متحمل میشوند. با ویرامگ همراه باشید تا این کتاب زیبا را به شما معرفی کنیم.

کارگرانی که هیچ کجای این دنیا ریشه ندوانده اند.بلکه همیشه از این مزرعه به مزرعه دیگری شوت شده اند.

دربین این کارگرهای تنها، دو کارگر به نام های جورج و لنی همیشه باهم هستند. جورج انسانی با جثه ریز ولی زرنگ است، درحالی که لنی، با وجود جثه بزرگ و قدرتمند بودنش از نظرفیزیکی، سبک مغز است.

گویی یک بچه ی ساده و مظلوم است که فقط جثه اش بزرگ شده. روحش درست برخلاف هیکل زمختش، آنقدر لطیف و مهربان است که از نوازش کردن موش ها در جیب خود لذت میبرد!

بیشتر بخوانید:  معرفی کتاب همزاد از داستایوفسکی

 

او که توانایی تشخیص خوب از بد را ندارد، دائما به حرف های دوستش جورج گوش میدهد و همیشه به دنبال اوست. هرچند که همیشه بخاطر سبک مغز بودنش، باعث دردسر برای جورج میشود، و فقط باری روی دوش او است. با اینحال جورج هیچ وقت او را تنها نمیگذارد، او این بارِ روی دوشش را دوست دارد و مثل یک حامی، مراقبِ اوست.

درست مانند سگِ پیری که در داستان به آن اشاره می شود. سگی که دیگر عمرش را کرده، چیزی نمیفهمد و تنها اسباب مزاحمت صاحبش است. اطرافیان معتقدند باید آن را خلاص کرد تا راحت شود، و این لطفی در حق اوست، درحالی که صاحبش با وجود آگاهی به این موضوع، نمیخواهد از او دل بکند.

موش ها و آدم ها اثر جان استاین بک
موش ها و آدم ها اثر جان استاین بک

جورج و لنی رویایی در سرشان دارند. رویای ریشه دار شدن، رویای یک زندگی با ثبات و اربابانه در یک مزرعه که مال خودشان باشد. لنی هر روز از جورج میخواهد از قشنگی های این زندگی رویایی که انتظارش را میکشند برایش بگوید.

از مزرعه کوچک خودشان و گل هایی که در باغچه شان میکارند، از خامه روی شیری که هرروز صبح میخورند، از بخاری که در زمستان ها کنارش مینشینند و به صدای باران روی بام گوش میدهند…..

رویایی که تنها فکر کردن به آن سرپاشان نگه داشته است و تمام تکاپوی دونفرشان، برای رسیدن به همان نقطه دور دستی ست که هرروز در خیالشان میبینند. نقطه دور دستی که وقتی توصیفش میکنند، محال است تحت تاثیر قرار نگیرید.

بیشتر بخوانید:  معرفی کتاب “خاطرات روسپیان سودازده من”

 

این کتاب بیش از هر چیز سعی دارد تفاوت تحمل شرایط سخت را در تنهایی و درزمان باهم بودن نشان دهد.

همانطور که در بخشی از کتاب موش ها  و  آدم ها  میخوانیم:

“ما کارگرای سرگردون کس و کاری نداریم. تودنیا هیشکی نیست که به فکرما باشه! هیشکی دلش برای ما نمیسوزه!”

لنی: “اما ما دوتا که نه.. قصه حالامونو بگو!”

جورج: “آره، ما دوتا فرق داریم، مادوتا غیر از همه ایم، برای اینکه من تو رو دارم…”

لنی: “منم تو رو، ما همدیگه رو داریم، ما دلمون برای هم میسوزه.”

نگار نوشادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *