کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد ؟!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد یکی از کتاب‌هایی است که  در عین سادگی درس‌های بزرگی از زندگی را می‌آموزد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

داستان کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد

این کتاب داستان زندگی دو آدم کوچولو به نام‌های «هم» و «هاو» و دو موش به نام‌های «اسنیف» و «اسکوری» است. چهار شخصیت داستان، زندگی خود را به جستجو در هزارتویی می‌گذرانند که در بخش‌هایی از آن پنیر نهفته شده است.

روزی در بین این جستجوها دو آدم کوچولو و دو موش به یک ایستگاه پنیر می‌رسند، جایی که اینقدر پنیر دارد که انگار هیچ وقت تمام نمی‌شود.

حالا ماجرای اصلی آغاز می‌شود! دو موش مثل قبل همواره در تکاپو هستند. اسکوری و اسنیف وابسته پنیر نمی‌شوند آنها طبق قرضه خود زندگی می‌کنند. هر روز صبح زود بیدار می‌شوند و شتابان به سراغ هزارتو می‌روند.

آدم کوچولوها اما مغز دارند. آنها تصور می‌کنند که ایستگاه پنیر  آن‌ها به قدری بزرگ است پنیر دارد که دیگر نیازی به هیچ تلاشی برای آینده ندارند.

پس از مدتی آدم کوچولوها دست از تلاش برمی‌دارند و هر روز به با این فکر که پنیرشان سر جایش است به هزارتو می‌روند. هم و هاو آنقدر غرق در این فکر هستند که کم شدن پنیر در ایستگاه را متوجه نشدند!

انسان‌ها به شرایط وابسته می‌شوند
انسان‌ها به شرایط وابسته می‌شوند

یک روز بالاخره وقتی موش‌ها و آدم کوچولوها به ایستگاه پنیر رفتند متوجه شدند هیچ پنیری باقی نمانده است.

موش‌ها طبق غریزه خود قبول کردند که دیگر پنیری در این ایستگاه نیست اما آدم کوچولوها تصور  می‌کردند که ممکن نیست پنیر آن‌ها رفته باشد حتی فکر می‌کردند که شاید کسی پنیرشان را جا به جا کرده است بنابراین منتظر بودند تا دزدها آن را برگردانند…

 

ما چقدر شبیه آدم کوچولوها هستیم!

داستان کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد داستان زندگی بسیاری از افراد است که وقتی بنا به شانس به موفقیتی در زندگی می‌رسند فکر می‌کنند همیشه این موفقیت پای بر جاست، بنابراین دیگر هیچ تلاشی نمی‌کنند تا زندگی بهتری داشته باشند.

مثال «همه تخم مرغ هاست را در یک سبد نگذار» شاید شنیده باشید. هیچ چیزی در این دنیا ثابت نیست. مشخص نیست که آیا فردا هم شرایط امروز را داشته باشیم و یا نه! بنابراین باید خودمان را برای همه احتمالات آماده کنیم تا غافل‌گیر نشویم.

هم و هاو، آدم کوچولوهای داستان ما فکر می‌کردند که شاید کسی پنیر آن‌ها را جا به جا کرده است. این یعنی مقصر دانستن دیگران. اما آن‌ها هیچ وقت به کم شدن پنیر توجه نکرده بودند.

گاهی در زندگی ما هم پیش می‌آید که کسی موفقیتمان را بدزدد اما اینکه منتظر باشیم تا دیگران کمکی به ما کنند خیالی باطل است.

گاهی بهتر است مانند موش‌ها دست از پیش‌بینی‌هایمان برداریم، به دنبال زندگی برویم و تلاش کنیم.

با از دست دادن یه پنیر نباید ناامید شویم نباید فکر کنیم کل زندگیمان همان یک پنیر (پنیر را به آرزوهایمان و موفقیت‌ها تعبیر کنیم) را داشته است شاید اگر کمی تلاش کنیم بتوانیم به چیزهایی حتی چند برابر بهتر برسیم، دقیقا مانند شخصیت‌های اصلی داستان چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد!

 

از تغییر نترسید

اگر از زاویه دیگری به داستان نگاه کنیم، هم و هاو نمونه انسان‌هایی هستند که در برابر تغییرات گارد می‌گیرند. آدم‌های زیادی را در اطرافمان می‌بینیم که حتی با وجود اینکه از شرایط فعلی خود راضی نیستند اما از تغییر هم می‌ترسند.

هم و هاو بعد از ناپدید شدن پنیر مدت‌ها در گرسنگی به سر می‌بردند ا

ما آن‌ها همچنان نمی‌خواستند ایستگاه پنیرشان را ترک کنند تا شاید ایستگاه دیگری پیدا کنند. آن‌ها هنوز هم در ایستگاه پنیر خود (شرایط کنونی که نه تنها خوب نبود بلکه اذیتشان هم می‌کرد) را ترک کنند زیرا در ایستگاه پنیر احساس آرامش و اطمینان بیشتری داشتند.

چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد - از تغییر نترسید
چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد – از تغییر نترسید

 

بالاخره تلاش از سر گرفته می‌شود

داستان همواره اینطور باقی نمی‌ماند بالاخره هم و هاو قبلو می‌کنند که نمی‌توان با غصه خوردن و منتظر کمک دیگران بودن زندگی را ادامه داد. سرانجام همه تلاش‌های آدم کوچولوهای داستان یافتن ایستگاه پنیر فوق‌العاده بزرگ‌تری است به همراه یک دنیا تجربه!

پشت هر اتفاق که در زندگی می‌افتد درس‌های زیادی نهفته است که باید در مسیر زندگی بیاموزیم…

 

پیشنهاد می‌کنیم کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد را بخوانید و یافته‌های خود از این داستان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *