برکینگ بد: اپیزود مگس؛ بهترین یا بدترین؟!

زمان مطالعه: 6 دقیقه

برکینگ بد یکی از تحسین شده ترین سریالهای تلویزیونی تمام تاریخ است که نقدهای مثبت فراوانی از منتقدان سراسر دنیا دریافت کرده است. در حالی که همه ی اپیزودهای برکینگ بد به شدت مور تمجید قرار گرفته اند، اپیزود “مگس” اپیزودیست که نظرات مختلفی درباره آن داده شده و طرفداران را به دو دسته تقسیم کرده است!

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

مگس دهمین اپیزود از فصل سوم سریال است که بسیار با اپیزودهای دیگر متفاوت است.

این یک اپیزود “بطری” است. به این معنا که به خاطر ذخیره کردن بودجه، اتفاقات اپیزود در لوکیشن محدود با کاراکترهای محدود رخ می دهد. در این اپیزود نیز تنها دو کاراکتر اصلی یعنی والتر وایت و جسی پینکمن حضور داشتند و تقریبا بیشتر اپیزود در آزمایشگاه گاس فرینگ اتفاق میفتد.

اگرچه خیلی از طرفداران به خاطر کم هیجان بودن این قسمت آن را مورد کم لطفی قرار دادند، “مگس” اپیزودیست پر از احساسات و درامی بسیار قوی که در بین بهترین اپیزودهای برکینگ بد قرار می گیرد.

یکی از بهترین چیزها در مورد “مگس” این است که به نوعی آرامش قبل از طوفان را نشان می دهد و به بیننده کمک میکند که برای اتفاقات مهم پایان فصل خود را آماده کند. فصل ۳ مقدار زیادی هیجان و درام را به بینندگان تزریق کرد و اپیزود “مگس” این فرصت را به نویسندگان داد که شخصیتها را ارتقا داده و این فرصت را به بینندگان بدهند که ارتباط بین والت و جسی را به بهترین شکل درک کنند.

یکی از دلایلی که والت در ابتدا درگیر خرید و فروش مواد شد این بود که احساس کرد میتواند به شکلی زندگی خودش را بعد از تشخیص ابتلا به سرطان کنترل کند. در فصل دوم معلم شیمی سابق دبیرستان به اهستگی کنترل فرایند پخش مواد را بخاطر یک پخش کننده خارجی از دست میدهد . در فصل سوم والت به کلی کار خرید و فروش را از دست داد و رییس به شمار نمی امد به این دلیل شروع به مسلط شدن بر ازمایشگاهش، یعنی تنها چیزی که داشت، کرد تا بتواند به شکلی دوباره قدرت و اقتدارش را بدست بیاورد.

در اپیزود ” Fly” بعد از ورود مگس به داخل ازمایشگاه که تنها مکان امن از دیدگاه والتر وایت بود شاهد چگونگی خشمگین شدن و تلاش برای از بین بردن این مهمان ناخوانده هستیم. والت تمام تلاشش را میکند تا دوباره زندگی و ازمایشگاهش را تحت کنترل خودش در آورد .

همزمان با پیشروی سریال کم کم مشخص میشود والتر چه اندازه قدرت میخواهد و چه قدر حاضر است برای رسیدن به ان پیش برود. اپیزود مگس اخطاریست که چگونگی تغییر معصومیت والت به دیوانگی و عقده او برای شکار موجود بی آزار را نشان می دهد.

والتر به دنبال نابودی مگس بود، تنها بخاطر اینکه جزیی از نقشه اش نبود و کنترلی بر ان موجود نداشت که انعکاس همین رابطه با مگس در اینده با کاراکتر های سریال دیده می شود.

اگر شما میخواهید دو شخصیت را درون یک اتاق به مدت 1 ساعت زندانی کنید بهتر است که دیالوگ های خوبی به انها داده باشید. اپیزود مگس به سازندگان قدرت درخشش را میدهد و دو دیالوگ طراحی شده دارد که هر کدام را میتوان پشت سر هم چندین بار نگاه کرد . اول جسی به والتر درباره کم شدن کنترل روانی عمه اش بعد از ابتلا به سرطان می گوید و بعد والتر وایت در بهترین زمان برای مردن مدیتیشن میکند. هر کدام تراژیک و دارای احساسات درخشنده ایست انگار که افکار هر شخصیت در یک نقطه نور سفید و بزرگ قرار گرفته اند.

بریکینگ بد معمولا دارای بخش های کمدی است حتی با کاراکتر سرگرم کننده ای مثل ساول گودمن اما در اپیزود مگس بار کمدی داستان به چندین صحنه زد و خورد خنده دار و تلاش های جسی و والتر با روزنامه و انواع وسایل مختلف دست ساز برای کشتن مگس تغییر میکند. میتوان این بخش را استراحتی برای تم های دیگه سریال که داستان را هدف میگرفت دانست که باعث میشود در اینده سریال اپیزود های سنگین تری داشته باشد.

نحوه ی برخورد والتر و جسی با مشکل مگس درک دقیقی از اینکه آنها در درون خود چه کسانی هستند و همچنین سرنخی اساسی از نحوه ی واکنش آنها به مشکلات مهم دیگر در آینده به دست می دهد. والت روشی قاعده مند و منطقی تر را برای کشتن مگس در پیش می گیرد و برای غلبه بر موانع از علم بهره می گیرد. در مقطعی او فشار هوای آزمایشگاه را بالا می برد، به این امید که این کار فرار کردن را برای مگس دشوار کند. اما این کار جواب نمی دهد و باعث می شود والت به راهکارهای خطرناک تر روی آورد.

در مقابل جسی با اکراه به والت کمک می کند، حتی با وجود اینکه می داند در واقع مگس اهمیتی ندارد. از آنجا که دل به کار نمی دهد، ایده هایی پیشنهاد می کند که اصلاً به اندازه ی ایده های والت تمیز و دقیق نیستند، نقشه هایی که شامل اسپری کردن مواد شیمیایی در آزمایشگاه می شوند که تنها مشکل را بدتر می کنند.

این مگس باعث شد والتر یک سوال مهم از خودش بپرسد “چرا این کارو می کنم؟”

نزدیک به اواخر اپیزود، والتر که از خستگی تقریباً دچار هذیان گویی شده، مونولوگ قدرتمندی درباره ی مرگ ارائه می کند. در میانه آن می گوید: “چرا دارم این کارو می کنم؟ باید کلمات خاصی توی ترتیب خاصی وجود داشته باشن که همه ی اینا رو توضیح بدن.” مانند همه ی چیزهای دیگر در این اپیزود، او از مگس حرف نمی زند. او نمی پرسد “چرا اینقدر درگیر کشتن مگس شدم؟” نه، والت از خودش می پرسد چگونه به این لحظه ی خاص از زندگی اش رسیده، چگونه به نقطه ای رسیده که یک مگس را در یک آزمایشگاه شیشه دنبال می کند و سعی دارد موادی که میلیون ها دلار ارزش دارند را از گزند آن حفظ کند. او زمانی جواب این سوال را می دانست. یا حداقل فکر می کرد که می داند. اما حالا؟ او شروع به درک این مسئله می کند که جواب این سوال دشوار تر از آن است که به نظر می رسد.

یکی از مهم ترین جنبه های “مگس” این است که از فرصت استفاده می کند تا نگاهی به گذشته داشته باشد و رابطه ی میان جسی و والتر را ارزیابی کند. دو شخصیت اصلی پیش از اینکه در آزمایشگاه گرفتار شوند چیزهای زیادی از سر گذرانده اند، اما به ندرت توانسته اند اینقدر صادقانه و صمیمانه با هم صحبت کنند. جسی عمیقاً نگران والتر است، کسی که او را مانند یک پدر می بیند، او داستان بیماری عمه اش را تعریف می کند و وقتی والتر به خواب می رود از او مراقبت می کند. وقتی والتر از هرگز تسلیم نشدن و انجام دادن هر کاری برای خانواده صحبت می کند، فقط از اسکایلر، والتر جونیور و هالی حرف نمی زند، منظور او جسی نیز هست.

این اپیزود نمادی از احساس گناهی ست که والتر و جسی برای مرگ جین حس می کنند

از زمانی که جین دوست دختر جسی در اثر اوردوز هروئین مُرد در حالی که والتر می توانست به راحتی جلوی این اتفاق را بگیرد، جسی و والتر هر دو از احساس گناه فلج شدند. در این اپیزود والتر به اعتراف کردن کارش در برابر همکارش نزدیک می شود. مگس تجلی فیزیکی گناه والتر است – او با حشره به همان صورتی کلنجار می رود که با حس بر ملا کردن واقعیت درگیر است. او نمی تواند مگس را بکشد، و مهم نیست چقدر سخت تلاش کند، نمی تواند از حس گناه خلاص شود.

گذشته از هر چیزی که والت و جسی با همدیگر انجام داده و بدست آورده اند، “مگس” به وضوح نشان داد که رابطه ی آنها چقدر زهرآگین است. اهمیتی نداشت آنها چه می کنند یا چگونه تلاش می کنند مشکلاتشان را حل کنند، در این میان یا به خود یا دیگری آسیب می رسانند. تلاش های آنها برای کشتن مگس به بهترین نحو حاکی از این امر است، چرا که این دو نمی توانند بدون اینکه مشکل دیگری به وجود آورند، حشره را با همکاری هم بکشند. در واقع، مسئله تنها زمانی حل می شود که والتر از معادله حذف می شود و جسی را تنها می گذارد تا خودش کار را انجام دهد. همچنین باید دقت داشت که پیش از این والتر در آزمایشگاه با مگس تنها بود و نتوانست به تنهایی آن را بکشد. والت نمی تواند بدون جسی کاری کند، اما جسی می تواند بدون والت از پس کار بر بیاید.

 

“مگس”داستان کل سریال در یک اپیزود است.

والتر غرق مسئله ای می شود، چیزی که جسی در ابتدا نمی خواهد خودش را درگیر آن کند اما در نهایت قبول می کند که به والت کمک کند. والتر به آهستگی از منطقی و آرام به درمانده و خسته تبدیل می شود، حرکات خطرناک انجام می دهد، هر لحظه سرکش تر و بی باک تر می شود. رابطه ی جسی و والتر دگرگون می شود – در برخی موارد او حس بدی برای والتر دارد، در بعضی لحظات می خواهد او را بکشد. اما در بیشتر مواقع او از والت بخاطر وارد کردنش به شرایطی که نمی خواست در آن قرار بگیرد آزرده است. والت خیلی دیر متوجه می شود که طوری به جسی آسیب زده که هرگز ترمیم نخواهد شد، او زندگی جسی را نابود کرده و نمی داند چگونه حساب این کار را پس دهد. در نهایت، والتر نه آرامش، نه خلاصی، نه خاتمه و نه درک نهایی نمی یابد. جسی تنها داستان را به فرجام می رساند و از آن خارج می شود و والت را در پشت سر جا می گذارد.

 

 

مترجم: بهاره عاشوری
تهیه و تدوین: میثم مومنی
کاری از کانال طرفداران سریال بریکینگ بد Blue56Sky@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *