سریال چرنوبیل

زمان مطالعه: 3 دقیقه

قطعاً هنگامی که صحبت از شبکه HBO می شود، سریال بازی تاج و تخت به ذهنتان می رسد؛ اما پس از پایان ناامیدکننده این سریال، مینی سریال چرنوبیل در این شبکه پخش شد. اگر مایلید در مورد این سریال بدانید با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

فاجعه چرنوبیل

سریال چرنوبیل

در سال ۱۹۸۶ زمانی که دانشمندان در نیروگاه اتمی چرنوبیل واقع در اوکراین مشغول آزمایش های مختلف بودند در راکتور شماره ۴ این نیروگاه به دلیل خطای انسانی انفجار و آتش سوزی رخ می دهد و به دلیل آن رادیو اکتیو در ابعاد بسیار گسترده ای در اوکراین، اتحاد جماهیر شوروی و بخش هایی از اروپا منتشر می شود و فجایع انسانی بسیار زیادی را بر جای می گذارد. ۱۹۰ تن ماده رادیو اکتیو در راکتور شماره ۴ موجود بود و پس از انفجار این مواد در وسعتی به بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع پخش شدند.

در مورد آمار قربانیان این فاجعه اتمی به دلیل پنهان کاری اتحاد جماهیر شوروی و اوکراین آمار قابل استنادی وجود ندارد؛ اما گفته می‌شود آمار قربانیان فاجعه اتمی چرنوبیل بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

 

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین سریال های خارجی

 

بسیاری از ارگان های بین المللی که در سال های اخیر با توسعه نیروگاه‌های اتمی مخالف بودند بیان کردند که قربانیانی که این انفجار تاثیر مستقیم بر روی جسم شان داشته در حدود ۶۰۰ میلیون نفر بودند.

لذا در همان سال ها برای حل مشکلات به وجود آمده اتحاد جماهیر شوروی تصمیم می گیرد تا یک میلیون نفر را برای پاکسازی راهی آن منطقه کند. این افراد سربازانی بودند که از وضعیت منطقه و خطر تماس با رادیواکتیو هیچ اطلاعی نداشتند و در طی سال های گذشته از هر ده نفری که وظیفه پاکسازی را بر عهده داشتند نه نفر آن ها به بیماری‌هایی همچون سرطان مبتلا شدند. با این تفاسیر به بررسی سریال‌چرنوبیل بپردازیم.

 

چرنوبیل:  صحنه و نورپردازی

کریگ مازین خالق سریال چرنوبیل است که در عرصه سینما به ساخت فیلم هایی همچون مجموعه خماری پرداخته است. اگرچه در کارنامه وی دو فیلم ضعیف دیده می شود اما دلیل بر این نیست که چرنوبیل ادامه مسیر ضعیف او باشد.

شروع فیلم چرنوبیل با اظهارات مبهمی آغاز می شود که وقوع یک فاجعه را نشان می دهد. پس از آن تماشاگر به گذشته باز می‌گردد؛ به زمانی که نیروگاه دچار مشکلاتی شده است و دانشمندان در تلاش مهار بحران هستند. اما دانشمند ارشد هیچ اعتقادی به انفجار نیروگاه ندارد و بر اعتقادات خود پایبند است. در این بخش تلاش شده است که دلایل و اشتباهات انسانی در این انفجار تاکید کند.

از ویژگی های این سریال می توان به توجه به جزئیات طراحی صحنه و لباس اشاره نمود. طراحی صحنه با وسواسی زیاد انتخاب و ساخته شده است و جزو دقیق ترین طراحی صحنه و لباس می باشد. همچنین دقت زیادی در اطلاعات علمی شده است که باعث می شود تماشاگر دقایقی سریال را متوقف کند و به دنبال اصطلاحات علمی بیان می شود برود.

 

بیشتر بخوانید:  سریال خارجی : ساخت فیلم سینمایی از سریال برکینگ بد

 

از دیگر ویژگی های سریال چرنوبیل می ‌توان به توجه به جزئیات در نور و رنگ اشاره نمود. در این سریال به نور و رنگ دقت فراوان شده است تا بتواند فضای خفقان زمان جماهیر شوروی را نمایان کند. لذا در این سریال از رنگ های روشن استفاده نشده است حتی هنگامی که داستان در روز در حال سپری شدن است حس تلخی به بینندگان القا می شود که به واسطه بحران چرنوبیل است.

از ایراداتی که می توان از این فیلم گرفت استفاده زیاد از کلمه همرزم است که به طور معمول بین مقامات سازمان های اطلاعاتی کشورهای همسایه با اتحاد جماهیر شوروی است. از این اصطلاح میان افراد در این فیلم استفاده می شود.

نقش دولتمردان در فاجعه اتمی نیز در این سریال فراموش نشده است.  مردانی که به خاطر آرمان ها حاضرند هر عامل انسانی را از میان ببرند تا خبر شکست پروژه چرنوبیل در جهان پخش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *