فیلم فوندر(The Founder)، چگونگی شکل گیری امپراتوری مک دونالد

زمان مطالعه: 3 دقیقه

از معروف ترین و مشهور ترین رستوران های زنجیره ای دنیا می توان رستوران مک دونالد را نام برد. این رستوران یکی از موفق ترین رستوران های زنجیره ای دنیا می باشد که نخستین شعبه آن در آمریکا بنیان گذاری شد و توانست سالیان متوالی  فعالیت های مستمر در تمام دنیا شعبه های زیادی را ایجاد کند و گردش مالی میلیاردی را در سال رقم بزند. چیزی که توانسته  است این رستوران را در تمام جهان مشهور کند، سرعت خدمات دهی به مشتریان، قیمت ارزان همبرگر با کیفیت بالا می باشد که توانسته است بیش از ۵۰ سال به عنوان انتخاب اول مردم در فست فودها باشد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه مک دونالد بزرگترین رستوران زنجیره ای دنیا شد.

فیلم موسس درباره رستوران مک دونالد است، اما نه برادران مکدونالد، بلکه مغز اقتصادی آن یعنی راک تهیه شده است. درهنگام درگذشت راک شعبه های این رستوران بیش از ۷ هزار شعبه رسیده بود و توانسته بود کسب و کار کوچک گذار را در کنارش رونق دهد.

از آن جایی که راک سال ها در بخش اقتصاد و بازاریابی فعالیت کرده بود، توانست تمام روش های که تا بحال کسب کرده بود و با تمام جزئیات آن ها را در رستوران مک دونالد پیاده سازی کند و سبب ایجاد مهم ترین رستوران زنجیره ای در جهان شود.

فیلم کسب و کاری فاندر

خلاصه ای از فیلم موسس

راک مردی است که در کار تجارت یک دستگاه مخلوط کن مخصوص سالیان زیادی از زندگی اش را گذرانده است، اما نتوانسته به آن ثروتی که مدنظرش بوده برسد و زیاد از کار خویش راضی نیست. اما زمانی می رسد که یک رستوران کوچک سن برناردینو تعدادی دستگاه مخلوط کن را سفارش می دهد؛ این پیشنهاد برای او غیر منتظره به نظر می رسد و تصمیم می گیرد که به محل رستوران برود تا ببینند که چه چیزی باعث شده آن ها به این تعداد مخلوط کن نیاز پیدا کنند و… .

توضیحات بیشتر درباره فیلم فوندر(The Founder)

با وجودی که فیلم موسس زندگی راک و مسیر موفقیت او را به نمایش می گذارد اما در به تصویر کشیدن آن دچار تناقض ذاتی شده است. در صورتی که تماشاگر از وضعیت کنونی رستوران های مک دونالد آگاه باشد، به خوبی می تواند این تناقضات را درک کند؛ البته فیلم جدید لی هنکاک توانسته این جاه طلبی های راک و استراتژی‌های هوشمندانه و قدرت تاثیرگذاری او را در تبدیل مک دونالد به یک برند مهم به نمایش بگذارد.

این فیلم می تواند باعث ایجاد انگیزه افراد شود؛ هنگامی که افراد به تماشای جاه طلبی‌های راک مشغول اند و در بخش هایی از فیلم که راک قصد دارد  به برادران مک دونالد انگیزه بدهد و آن ها را تحریک به گسترش کسب و کارشان کند و فعالیت آن را مقدس جلوه دهد به طوری که تعداد کلیساهای هر منطقه با شعبه های مک دونالد باید برابر باشند، می تواند باعث ایجاد انگیزه در افراد شود.

اما یکی از چیزهایی که در فیلم دیده نمی شود، مشکلاتی است که این برند طی سالیان اخیر ایجاد کرده است. در فیلم موسس به مشکلات کارکنان و مسائل جنجالی مک دونالد(mac donald) که مشهور هستند یا به ارزش غذایی هیچ اشاره نمی شود و به جای آن از صداقتی سخن به عمل آمده است که برای کسانی که با این رستوران آشنا هستند قابل باور نیست.برادران مک دونالد

افراط و تفریط در فیلم فوندر

البته اگر فقط به ویژگی سخت کوشی و پشتکار برادران مک دونالد در فیلم پرداخته نمی شد، می توانستیم به یک توازن نسبی در این اثر دست پیدا کنیم. اما وقتی به تماشای فیلم می نشینید به‌طور کاملاً افراطی به روند برجسته سازی مک دونالد پی می برید.

یکی دیگر از ابهاماتی که در فیلم وجود دارد این است که راک در زندگی واقعی فردی سخت کوش است، اما عطش سیری ناپذیری برای کسب موفقیت دارد که برای او بی دردسر نبوده و برخی از قواعد بازار را از بین می برد تا بتواند  بی همتا باشد.

اما کارگردان علاقه ندارد تا این بخش از زندگی راک را به نمایش بگذارد و  آن را برجسته کند. راک در فیلم شخصیتی است که می‌تواند الگوی بسیاری از مخاطبان شود در حالی که وقتی در زندگی واقعی راک جستجو می کنید می بینید که نمی تواند تا این حد الهام بخش باشد.

از موسس می توان به یک دروغ شیرین از یک کسب و کار بزرگ اما پر از اتفاقات ناخوشایند یاد کرد که بخش ناخوشایند آن حذف شده و به شکوه آن هم کمی شاخ و برگ افزوده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *