فیلم مرده ها نمی میرند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از فیلم هایی که در جشنواره   کن ۲۰۱۹ به نمایش در آمد، فیلم جدید جیم جارموش به نام مرده ها نمی میرند( The Dead Don’t Die) بود. این فیلم به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره کن انتخاب شد و در بخش اصلی جشنواره نیز حضور داشت؛ اما آن طور که کارگردان این فیلم انتظار داشت از این فیلم استقبال نشد. اگر می خواهید در مورد این فیلم بیشتر بدانید، با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

عامه پسند اما با استقبال کم

نمایش این فیلم در جشنواره کن واکنش های مختلفی از افراد را به همراه داشت و تعداد افرادی که از این فیلم ابراز رضایت کردند، مورد نظر کارگردان این فیلم نبود و نتوانست خیال او را از این بابت راحت کند. در این جشنواره فیلم کن پیروزی با کره ای ها همراه شد. با ما باشید تا نگاهی به خلاصه داستان فیلم بیندازیم.

فیلم مرده ها نمی میرند

خلاصه داستان فیلم مرده ها نمی میرند

داستان فیلم در شهر خیالی به نام  سنترویل در جریان است. اینجا محل زندگی افراد آمریکایی است که با آن ها کمتر اهمیت داده شده است و از شهرهای بزرگ دور هستند و در مواقع خاص همچون طلوع آفتاب از سمت آن ها گزارش می شود.  در این شهر با آدم های عجیب و غریب، امنیت شهر بایستی توسط ماموران پلیسی که در آن جا حضور دارند تامین شود. اما پس از مدتی مردگانی که در این شهر به خاک سپرده شده بودند، از قبرها بیرون آمده و اقداماتی در ارتباط با دوران زندگی قبلی شان را انجام می دهند.

تلفیق کمدی و وحشت

با وجود چنین قصه ای موقعیت های زیادی برای خلق کمدی مهیا می شود و از آن جایی که در سابقه جیم جارموش هم کمدی های سرشار از کنایه های اجتماعی است، توانست این کار را انجام دهد. اما هنگامی که این پازل سینمایی تکمیل شد، انتقادها از این فیلم بالا می گیرد.

دلیل این انتقادها را می توان در کارگردانی فیلم پیدا نمود. کارگردان فیلم سعی کرد تا کمدی هایی را بسازد که خنده دار و بامزه باشند؛ اگرچه به این هدف رسید، اما کم هستند افرادی که بخواهند زامبی های یک فیلم را با سیاستمداران و اقدامات اجتماعی پیوند بزنند و از دیدن آن لذت ببرید.

برگشت به گذشته

کارگردان فیلم برای بخش زامبی ها به جورج رومرو فقید پادشاه فیلم های زامبی اشاره کرده است.  همچنین در یک سکانس تماشایی به سراغ استاد دلهره یعنی هیچکاک هم رفته است. این سکانس ها برای افرادی که با سینماهای کلاسیک خو گرفته اند می تواند آن ها را به گذشته برگرداند و علاوه بر این، این کار می تواند پیوندی از فیلم های گذشتگان با فیلم های امروزی باشد.

دلیل ناموفق بودن این فیلم را  می توانیم این بدانیم که کارگردان به جای این که کمدی ها بیشتر مخاطبین را سرگرم کند، بیشتر نوعی کنایه به چشم می آید. این بد نیست که مرده برخاسته از قبر به سراغ قهوه موبایل و یا اینترنت برود و کاملا موقعیت های کمدی جذابی هستند؛ اما هدف جارموش فراتر از این ها بوده است.

پیام مفهومی فیلم مرده ها نمی میرند

او می خواست به جامعه آمریکا بفهماند که درمیان این همه رسانه و خبرهای گوناگون به خصوص در دوران ریاست جمهوری ترامپ که بیشتر مردم سرگرم رسانه شدند، زندگیشان عاری از هرگونه اندیشیدن و هویت مستقلی است.

شاید بتوان از فیلم مرده ها نمی‌میرند به عنوان نامه عاشقانه از جارموش به سینما یاد کرد. بخشی از این نامه در سالن های تاریک سینما و توسط تماشاگران رقم می خورد که بازگشت به اتفاقات گذشته می تواند برای انها یادآور خاطرات خوبی باشد.

اما کار جاموش به اینجا ختم نمی شود و برای فعالین اجتماعی هم برنامه چیده است و در فیلم به طور کنایه آمیز به شرایط امروز جامعه آمریکا ورود کرده است و نشان داده که این کشور  دارد از یک کشور آرمانی دور می شود و ارزش های اجتماعی در آن نابود می شود. همین ها باعث شده است تا این فیلم جنبه های سرگرمی آن مورد توجه قرار نگیرد و برای مخاطبین جالب به نظر نرسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *