بررسی فیلم کتاب سبز

زمان مطالعه: 4 دقیقه

پیتر فارلی کارگردان مشهور سینمای هالیوود که در کارنامه وی فیلم هایی همچون احمق و احمق تر دیده می شود، فیلم کتاب سبز را تولید کرده است. برای آشنایی بیشتر با این فیلم با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

سیاه و سفید در فیلم کتاب سبز

فیلم کتاب سبز را می توان بهترین نمونه سال ۲۰۱۸ در مورد فیلم هایی نژادپرستانه دانست. این فیلم از آن دسته فیلم هایی است که به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آمریکا نگاهی کاملا متفاوت داشته است و در آن دو بازیگر که از نظر نژادی و دیدگاه با یکدیگر تفاوت دارند، حرف های زیادی برای گفتن دارند.

 

فیلم کتاب سبز، برنده بهترین جایزه اسکار

فیلم بر روی دو شخصیت دکتر دان شرلی و محافظ وی تونی لیپ می چرخد. شخصیت ها را دو بازیگر سرشناس هالیوود به نام های ویگو مورتنسن و ماهرشالا علی بازی می کنند. تونی و دان دو شخصیت کاملا متضاد هستند و هیچ نقطه اشتراکی بینشان وجود ندارد؛ ولی آن ها تصمیم می گیرند تا با یکدیگر کنار بیایند و دشمنی را کنار بگذارند.

خلاصه ای از فیلم کتاب سبز

از امتیازات ویژه ای که می توان برای فیلم کتاب سبز دید، شخصیت پردازی دقیق آن است. تونی لیپ شخصی است که در باشگاه شبانه فعالیت دارد و برای کسب درامد از هر فرصتی استفاده می کند و علاقه دارد که به وسیله هوش خود پول در بیاورد؛ اما در هر جا که لازم باشد از قدرت فیزیکی خود استفاده می کند؛ به دلیل این که تونی در باشگاه فعالیت می کند با اصول شرط بندی نیز آشناست و تبدیل به شخصیتی مغرور، ریسک‌پذیر و میل به برنده شدن شده است. او شخصیتی خانواده دوست است و برای خانواده خود هر کاری را انجام می دهد و برای این کار پیشنهاد محافظت از یک سیاه پوست را قبول می کند.

در مقابل دان شرلی شخصی است ثروتمند، مغرور، نوازنده و مودب. با این ویژگی ها می توان گفت که علاوه بر تضاد در رنگ و پوست این دو شخصیت، از لحاظ اخلاق نیز کاملاً متضاد هستند واین تضاد تبدیل به تضاد ریشه ای شده است. اما همین تضاد باعث ایجاد صحنه هایی جذاب و ایجاد موقعیت های کمدی شده است.

 

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین سریال های خارجی

Viggo Mortensen and Mahershala Ali in "Green Book
Viggo Mortensen and Mahershala Ali in “Green Book.”

هرچه فیلم جلوتر می رود، رابطه بین این دو بهتر می‌شود به طوری که تونی در مقابل دان خیلی راحت غذا می خورد و خوردن یک کنتاکی را با دست نشان می دهد. در مقابل دان قصد دارد تونی را که خود را با موسیقی با حال و هوای آن بیگانه می داند، لذت آن را به وی به چشاند.

بررسی فیلم کتاب سبز

در نگاه اول به فیلم، تونی یک محافظ شخصیت سیاه پوست است که باید از وی محافظت کند؛ اما دشمنان او چه کسانی هستند.؟ تونی باید با درون خود و کسانی که مانند او دیدگاه های سفت و سختی در مورد سیاه پوستان دارند مبارزه کند.

در پایان فیلم دان کریسمس را در خانه تونی میگذراند و می توان نتیجه گرفت که این فیلم امیدوار است که تضاد بین این دو نژاد به یک تعادل برسد و بتوانند مکمل یکدیگر باشد.

برخی از فیلم های نژادپرستانه به گونه ای هستند که حوصله سربر هستند  و می توان آن فیلم ها را با یک بیانیه که در یک اخبار گفته می‌شود یا در روزنامه چاپ می‌شود مساوی دانست. این فیلم ها  باید به گونه‌ای باشد که مخاطب را درگیر روابط فیلم کند که این مهم به توانایی خلق در آن و قصه گویی مرتبط است و پس از آن در لایه های پنهان نقدهایی به دیدگاه نژادپرستانه وارد کند.

 

بیشتر بخوانید:  فیلم انتقام جویان ۴ : پایان بازی و سفر در زمان

شاید به همین دلیل باشد که کتاب سبز توانسته جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۹ را کسب کند این فیلم با این که دارای پیام های نژادپرستانه است، اما فرم فیلم به گونه ای است که دو شخصیت کاملا متضاد با یکدیگر در یک سفر هستند و کم کم به درک متقابل از یکدیگر می رسند.

فیلم ساز در ابتدا می خواهد این تضاد ها پذیرفته شوند و پس از آن که شخصیت ها تضاد شان را پذیرفتند در ادامه برای مکمل شدن برای یکدیگر تلاش کنند. تونی و دان هر کدام نماینده یک نژاد هستند. این فیلم تا جایی پیش می رود که تونی دیگر یک محافظ نیست که صرفاً برای درآمد این کار را انجام دهد، بلکه این حفاظت به معنای حق زیستن دان است. همچنین دان به عنوان یک سیاه پوست به شکل مرسوم و اجتماعی و کاملاً صریح اعتراض خود را بیان نمی کند، اما در چهره او می‌توان این خشم را دید و به نوعی می توان گفت که اعتراض خود را با موسیقی بیان می کند؛ به طوری که حس صلح آمیز را در دل تونی و سفیدپوستان ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *