نگاهی به فیلم سکوت مارتین اسکورسیزی و چالش های ساخت آن

زمان مطالعه: 8 دقیقه

فیلم سکوت ( silence ) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی ۷۴ ساله یکی از فیلم سازها و بدون شک یکی از محبوب ترین کارگردان های عصر حاضر است. این کارگردان که اصالتی ایتالیایی-آمریکایی دارد در بسیاری از سبک های موجود سینما فیلم ساخته و عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا از جمله آکادمی اسکار، گلدن گلوب، بفتا و… است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه شوید تا شما را با چالش های ساخت فیلم سکوت بیشتر آشنا کنیم.

او علاوه بر فیلم سازی یکی از مدرسان و منقدین حوزه ی سینما نیز به حساب می آید. بسیاری از ما ایرانی ها با فیلم های این شخص خاطرات بی شمار داریم. از جمله آثار به یادماندنی او می توان به گاوخشمگین، رفقای خوب، راننده تاکسی و خیابان های پایین شهر  اشاره کرد.

مارتین اسکورسیزی
مارتین اسکورسیزی

امروزه در سینمای بین الملل تقریباً برای هرنوع سلیقه ای یک کارگردان مشغول به فیلم سازی است. دراین بین تعداد انگشت شماری هستند که فیلم های شان همگان را راضی می کنند و مارتین اسکورسیزی یکی از آنهاست.

نکته جالب توجه در رابطه با این کارگردان این است که از بین ۶ فیلمی که از ۲۰۰۰ تا کنون توسط وی کارگردانی شده، ۵ فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم اهدای جوایز بفتا، گلدن گلوب و اسکار بوده اند .

این کارگردان که تقریباً ۵۰ سال از عمر خویش را وقف هنر و سینما کرده در تازه ترین اثر خود، فیلمی تحت عنوان سکوت یا Silence را کارگردانی کرده که گفته می شود که تنها نگارش فیلم نامه آن ۱۰ سال طول کشیده است.

فیلم سکوت که به عنوان یکی از چالش برانگیز ترین ساخته ی  اسکورسیزی از آن یاد می شود محصول تفکر و تلاشی سی ساله است. اسکورسیزی ۳۰ سال منتظر ساخت این فیلم ماند.

در مصاحبه ای که با لیام نیسن، بازیگر نقش اول فیلم سکوت به عمل آمد او بیان داشت که Silence، میراث واقعی مارتین است. به بهانه ی ساخته شدن این فیلم و این که بسیاری از جوایز ممکن را تاکنون متوجه ی حضور خویش کرده، مجله ی هالیوودریپورتر در جدید ترین شماره ی خود یادداشت و گزارشی از پرونده ی کاری اسکورسیزی و تلاشش برای ساختن این فیلم به چاپ رسانده که خواندنش برای شما سینما دوستان خالی از لطف نخواهد بود.

اسکورسیزی یک زندگی پر تنش را تجربه کرده است. او که اکنون در ۷۴سالگی اش به سر می برد از خاطرات سال ۱۹۷۸ خویش می گوید. زمانی که به دلیل استعمال بیش از حد مواد مخدر و گرفتاری به مصرف مشتقات الکلی زندگی خود را تا مرز نابودی پیش برده بود و به گفته ی خودش آماده ی در آغوش کشیدن مرگ بود.

میزان ضرر و زیانی که وی در آن سال ها به جسم و روح خویش وارد داشته قابل توصیف نیست و او زنده بودن خود را تاکنون یک معجزه می داند. او در آن سال ها تحت درمان قرار گرفت و بعد از ۱۰ شبانه روز تحت مراقب ویژه قرار گرفتن به خود آمد و فهمید که دوست ندارد در ۳۵ سالگی بمیرد و زندگی اش را به بطالت بگذراند.

بیشتر بخوانید: دفاع گریس مورتس از اکران نشدن فیلم جدیدش در سینما

او که در خانواده ای کاتولیک بزرگ شده بود در طی آن ده روز مرگ را به چشم خود دید و تصمیم گرفت که اگر از بیمارستان به سلامت خارج شود به زندگی دینی روی آورد.

وقتی به صحبت هایش نگاه می کنیم می بینیم که می گوید در طی آن ده روز تمام مدت، از خداوند طلب سلامتی و آمرزش می کرده است و بعد از رهایی از بیمارستان احساس نجات داده شدن را با تمام وجود خویش حس کرده و به خود قول می دهد که به یمن بازگشت سلامتی اش، باقی عمر خود را شکر گذار این نعمت باشد.

فیلم سکوت (silence ) یکی از شاهکارهای اسکورسیزی

اسکورسیزی برای توصیف دوران تاریکی که درآن سال ها دچارش شده بود به ماجرای مرد نابینایی که در انجیل به آن اشاره شده، اشاره می کند و می گوید که نابینا بوده و بعد از آن ماجرا توانسته به نگاهی جدید دست یابد.

نگاهی که دست مایه ی ساخت یکی از شاهکار های حال حاضر سینما یعنی فیلم سکوت Silence شده است. فیلمی که اسکورسیزی ایده اش را از روی دوران تاریک و تیره ای که در زندگی خود سپری کرده اقتباس نموده و این بار به داستان مشابه مردی در قرن ۱۷ ام در ژاپن پرداخته است.

داستان فیلم که برگرفته از رمانی به همین اسم نوشته ی Shusaku Endo است و در سال ۱۹۶۶ منتشر شده می باشد. زمانی که ۲ کشیش برای رسیدن به جواب اعتقادات خود از کشور پرتغال به ژاپن سفر می کنند و دراین راه با آزمایش های جسمانی و روحانی متعددی رو به رو می شوند.

چالش ها مارتین اسکورسیزی در هنگام فیلم برداری
چالش ها مارتین اسکورسیزی در فیلم سکوت

اسکورسیزی برای توصیف فرآیند ساخت این اثر به سختی آن اشاره می کند. زمانی که رسیدن به محل و لوکیشن های فیلم برداری به نوعی بالا رفتن از کوه ها و تپه های صعب العبور بوده و اسکورسیزی که توان بالارفتن از این لوکیشن ها را ندارد برای خود یک بادیگارد استخدام می کند تا هوای وی را داشته باشد.

فیلم سکوت ،فیلمی است که بیست و هشت سال  فرآیند ساخته شدنش طول کشیده و  با بودجه ی ۴۶٫۵ میلیون دلاری ساخته شده، بالاخره توانست در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ اکران خود را آغاز کند.

بیشتر بخوانید: برکینگ بد: اپیزود مگس؛ بهترین یا بدترین؟!

فیلم نامه ی اثر در طی ۱۰ سال دست خوش بازنویسی ها و باز بینی های بسیاری شده است. از جمله کسانی که فیلم نامه ی او را خوانده و نظرات کارشناسی را درمورد آن به اسکورسیزی بازتاب داده اند می توان به بازیگر افسانه ای سینمای معاصر یعنیDaniel Day-Lewis و افرادی چون Benicio Del Toro و Gael Garcia Bernel اشاره کرد.

فیلم ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه ای مذکور بعنوان یک شاخص برای میزان موفقیت کمپانی پارامونت نیز به حساب می آید.

بررسی و آنالیز داده ها اینطور نشان می دهند که این فیلم سود سرشاری را برای سازندگان خود به ارمغان خواهد آورد ولی مسئله ی مهم و بُعد هنری قضیه جائی نمایان می شود که می فهمیم اسکورسیزی دراین فیلم شما را تنها غرق در داستان خود نمی کند، بلکه اوج عذاب روحانی را که یک شخص برای رسیدن به رستگاری متحمل می شود را به زیبایی به شما نشان خواهد داد و دراین را از نگاه روحانی خویش برای تاثیرگذاری بیشتر بهره می برد.

به بیان اسکورسیزی او یک معتقد به خداوند با برخی شکیات است. ولی شکیات باعث شده اند که او به دنبال پاسخی برای رسیدن به ذات کلمه ای به نام خدا باشد.

سکانسی از فیلم سکوت
سکانسی از فیلم سکوت

در ادامه ی مقاله ی هالیوود ریپورتر بخش هایی از تجربیات اسکورسیزی در ساخت فیلم آخرین وسوسه مسیح بازگو شده اند. بازتاب های بحث برانگیز و جنجالی که بعد از اکران آن فیلم گریبان گیر مارتین شده هم چنان در برخی محافل مطرح می شوند. فیلمی که جزو ۱۰ اثر غیرقابل پخش در سینما های ایالات متحده نیز هست.

ایده ی نگارش فیلمنامه اثر به بحبوحه های ساخته شدن آخرین وسوسه ی مسیح بر می گردد.زمانی که اسکورسیزی مقوله ی طرد شدن از دین را یک موضوع هیجان انگیز برای ساختن می داند.

از بازیگران مطرح این فیلم میتوان به Andrew Garfield اشاره کرد. بازیگر پرکار سال ۱۶_۲۰۱۵ هالیوودی که شانس بسیاری برای کسب جایزه ی اسکار داشت در فیلمی دیگر ساخته ی مل گیبسون به اسمHacksaw Ridge نیز بازی کرد و توانسته ثابت کند که توانایی بازی در ۲ فیلم با کیفیت بسیار بالا را در خود دارد.

بیشتر بخوانید: انیمیشن کوکو ، انیمیشنی برای عاشقان موسیقی

بازیگری که در توضیح نقش آفرینی شخصیت خود در فیلم از مشاوره ای که یک کشیش برای ایفای نقشش به او کمک می داد می گوید و بیان می کند که ابزار و آن چیزهایی که برای عمق بخشیدن به نقش کشیش نیاز بوده است را برایش فراهم کرده اند و قبول کردن چنین نقشی در ۳۱ سالگی (زمانی که نقش را پذیرفت) برایش بعنوان یکی از هیجان انگیز ترین تجربیات ممکن بوده است.

به طوری که هنگام فیلمبرداری اثر از اندرو گارفیلد بعنوان یک عالم مسیحی یاد می شد و علت آن هم اطلاعات بسیار زیادی بود که وی از دین مسیحیت کسب نمود.

پروژه ی Silence بااینکه در شمار فیلم های بلاک باستر یا پرهزینه ی هالیوود قرار نمی گیرد، اما برای تولید شدن آن زحمت های بسیاری کشیده شده است.

دربعضی از این سالها که بخش های کوچکی از فیلم ساخته شده و درکنارهم قرار می گرفتند، اسکورسیزی همه روزه از سوی حامیان و کمپانی های سازنده تحت فشار قرار می گرفته است و  هربار به مدیر برنامه ها و عوامل ذیربط فیلم خواهش و التماس می کند که دست از حمایت از پروژه نکشند و دراین راه به رضایت خود قبول می کند که برای ساخت فیلم حتی ۱ سنت هم از سوی سازندگان دریافت نکند و به جای آن از پولی که حق او بوده برای جزئیات بخشیدن به فیلم خویش استفاده کند.

او از مشقت هایی که برای برقراری ارتباط با بومیان مناطق بکر ژاپن متحمل شده اند می گوید. بازیگران اصلی فیلم برای طبیعی جلوه دادن نقش خود و رابطه برقرار کردن با بومیان ژاپن مجبور به یادگیری زبان ژاپنی و پرتغالی و کمی اسپانیولی شده اند زیرا که فیلم تحت تاثیر هر سه فرهنگ و هر سه ملیت روایت می شود.

این مشکل در هنگام نوشتن فیلمنامه نیز مشاهده شد. زمانی که اسکورسیزی و یارانش به سراغ کتابی که از قرن ۱۷ به جای مانده بود رفتند، اکثر کتاب و نسخه های ترجمه شده ی آن براساس زبان و ادبیات ژاپن در قرن ۱۷ ام بودند.

اسکورسیزی و یارانش برای حل این مشکل یک گروه زبان شناسی و مترجم و کارشناس برای بازنویسی کتاب به زبان قابل فهم امروزی استخدام کردند.

برخی از سکانس های فیلم سکوت می بایست در جنوب شرقی آسیا فیلم برداری می شدند و به همین علت اسکورسیزی از کمپانی های حامی خود می خواهد که شرایط را برای فیلمبرداری در ژاپن فراهم کنند ولی دولت مالیات بسیار گزافی را از اسکورسیزی طلب می کند و درنهایت مجبور می شوند که بخش عمده ی فیلمبرداری اثر را در تایوان انجام دهند.

اگر زیر بار مالیات دولت ژاپن می رفتند، بودجه ی ۴۵ میلیون دلاری فیلم بایستی به ۱۰۰میلیون دلار افزایش پیدا می کرد.اسکورسیزی و یارانش برای فیلمبرداری  اثر علاوه بر تایوان به نیوزیلند، ونکوور و شمال غربی اقیانوس آرام سفر کرده اند.

درجریان ساخت فیلم برای ایمن سازی لوکیشن ها از یک شرکت خصوصی که کارشان ایمن سازی محیط فیلمبرداری است بهره گرفته شد و درطی ایمن سازی یکی از لوکیشن ها حادثه ای رخ داد و درآن یک نفر کشته و دونفر به شدت مجروح شدند.

حادثه ای که تمام گروه را تحت تاثیر قرار داد و حتی پروژه ای که این قدر برایش زحمت کشیده شده را تا مرز کنسل شدن پیش برد.

فیلم بعد از ساخته شدن به غم ها و نگرانی ها و مشقت های تیم سازنده پایان داد و خنده ای نشاط بخش و روی خوش زندگی دوباره خود را به اسکورسیزی و یارانش نشان داد و اصلا بردن جوایز اکادمی اسکار برای اسکورسیزی مهم نبود بلکه شادی حاصل از درک این موضوع که او این فیلم را ساخته برایش به مراتب بیشتر از جوایزی است که آکادمی یا جشنواره ها به او و فیلمش اهدا کردند.

آنچه که بدیهی ست، سکوت اسکورسیزی فیلمی سرشار از فریادی است که می گوید مارتین بعد از ۳۰ سال توانسته به چیزی که می خواسته برسد.

 

تهیه و تدوین: میثم مومنی
کاری از کانال سینمایی و طرفداران سریال بریکینگ بد @Blue56Sky

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *