۱۰ تئوری دیوانه وار درباره بریکینگ بد

زمان مطالعه: 8 دقیقه

والتر وایت زنده است! او تحت پوشش برنامه ی حفاظت از شاهد قرار گرفته، اسم هال ویکرسون را برای خود انتخاب کرده و ۵ فرزند دیگر دارد (و نام فرزند وسطش را مالکولم گذاشته). هرچقدر هم که غیر محتمل به نظر برسد، این و سایر تئوری های دیوانه وار از زمان به موفقیت رسیدن سریال در اینترنت پخش شده اند. از همان ابتدا وینس گیلیگن سریال را چنان پر از نماد و پیش گویی کرد که این نمادها جزئی اصلی از آن شدند. پیش گویی تصادف هواپیما که در انتهای فصل دو اتفاق افتاد، بوسیله ی عروسک خرس صورتی رنگ و نام اپیزودهای منتهی به آن (۷۳۷/Down/Over/ABQ) کاربران اینترنتی را به حدس و گمان های فراوان وا داشت و از آن به بعد، همه ی توجهات به نشانه های اتفاقات پیش رو بود. حدس و گمان های فراوانی درباره ی ادامه ی ماجراهای سریال و نحوه ی پایان و مرگ های آن زده شد. حتی پس از پایان سریال مردم تلاش می کردند معنای پنهانی در قسمت پایانی بیابند. بعضی از این تئوری های پایه های قوی در نمادها و گذشته ی سریال داشتند در حالی که برخی دیگر واقعاً عجیب بودند. تئوری هایی که در ادامه خواهیم دید، چه درباره ی اتفاقات بعد از پایان سریال باشند و چه تحلیل موشکافانه ای از پایان آن، ثابت می کنند که گمان پردازی و هیجان بریکینگ بد با Felina پایان نیافت.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

۱۰ جسی معلم شیمی شد!

تئوری: جسی بعد از آزاد شدن به دست والت، از بردگی گروه تاد فرار کرد و به سمت افق رانندگی کرد. بعد از آزادی، او از معلومات شیمیایی تولید شیشه اش استفاده می کند و مانند معلم پیشینش، معلم شیمی می شود.
آیا ممکن است؟: هرگز! اولاً جسی هرگز حاضر نیست به کالج برود و مدرک بگیرد، چه برسد به مدرک شیمی. تنها مبحث شیمی که او در آن مهارت داشت مربوط به تولید مقادیر زیاد شیشه کریستال بود. دوماً او در انتها از والت متنفر بود و هرگز نمی خواست راه او را دنبال کند. محتمل ترین سناریو این است که او به شرایطی که در ابتدای سریال داشت باز گشت و زندگی اش را به شیوه ی یک معتاد فرومایه که تجربه ای بیشتر در زندگی دارد و هیچ بلندپروازی ندارد که او را دورتر از مبل راحتی اش ببرد، ادامه داد.

 

۹ والت سرطانش را با رایسن درمان کرد

تئوری: اندکی پس از قسمت پایانی سریال، تئوری های زیادی با محوریت زنده بودن والتر در اینترنت پخش شد. بیشتر این تئوری ها این حقیقت را فراموش کرده بودند که حتی اگر والتر از زخم گلوله نمی مرد، هنوز سرطان کشنده اش را داشت. یکی از تئوری های جالب تر این است که والتر از گلوله جان به در برد و از رایسنی که نگه داشته بود استفاده کرد تا سرطانش را درمان کند.
آیا ممکن است؟: احتمال آن بسیار کم است. با اینکه بسیار عجیب به نظر می رسد، شواهد پزشکی وجود دارد که رایسن می تواند سلول های سرطانی را نابود کند. اما با اینکه والت شیمی دانی خبره است، دکتر نیست. شانس او در کشتن خودش بیش از درمان کردنش بود. گذشته از این، او باز هم باید از آزمایشگاه تولید موادی که قبل از سر رسیدن پلیس در آن به زمین افتاد فرار می کرد. متاسفانه، پایان مناسب او در میان ابزار شیمیایی که دوست داشت و از زخم گلوله ای که دستگاه خودش شلیک کرده بود، سر رسید.

 

۸ مایک آینده ی جسی بود

تئوری: آدم کش محبوب همه مایک ارمنتراوت، جسی را زیر پر و بال خود گرفت و سعی کرد رابطه ی پدرانه ای بهتر از رابطه ی والت با جسی داشته باشد. این منجر به برخی حدس و گمان ها در اینترنت شد که چون برخی شباهت ها بین این شخصیت ها وجود دارد و به این دلیل که مایک نگران آینده ی جسی است، پس مایک در واقع جسی از آینده است که تلاش می کند خود جوانش را به راه درست هدایت کند (که به این معنی ست که والت جسی را کشت).
آیا ممکن است؟: امکان ندارد. با اینکه برخی عناصر غیر عملی در سریال وجود دارند، اما وینس گیلیگن تلاش کرد سریال را در واقعیت نگه دارد. داستان سفر در زمان عجیب و پیچیده ای مانند این با سبک سریال در تضاد است. کار کردن با جسی برای مایک به صورت یک تکلیف آغاز شد، اما بعد از مدتی او حس کرد که می تواند به جسی اعتماد کند (حداقل بیشتر از والت). با اینکه مایک در نهایت برای آنچه به سر جسی می آمد اهمیت قائل شد، اما احساسش بیشتر شبیه همدردی بود.

 

۷ استخر والتر را دیوانه کرد

تئوری: در سریالی پر از نماد، یکی از عجیب ترین وسایل صحنه در سریال استخر شنای حیاط پشتی والت بود. تئوری مطرح شده مبنی بر اینکه استخر در خانه ای به نسبت معمولی و کسل کننده، نکته ی مثبتی ست. این تئوری می گوید که استخر نشانه ی غرور والتر است ( استخر با خانه جور نیست و غرور با معلم شیمی جور نیست) و اینکه هرچه والتر سیاه تر و شرورتر شد، بعضی از تصمیمات بدش در اطراف استخر رخ دادند (مانند مسموم کردن براک). و در یک پیچیدگی جالب، تلاش اسکایلر برای غرق کردن خودش در استخر، نشانه ی این بود که او نیز دستخوش حرص و غرور والتر شده است.
آیا ممکن است؟: بله اما احتمالش کم است. یک پایه ی محکم تئوری این است که این استخر همیشه تمیز (غیر از وقتی جسی پول در آن پرتاب می کند یا والتر جونیور در آن استفراغ می کند) به نظر نمی آید در جای درست باشد. خانه ی والت معمولی است، اما شاید به خاطر نورپردازی، حسی افسرده کننده دارد و به نظر می رسد که استخر استثنایی درخشنده است که تقریباً بیش از حد برای این فضا خوب است. استخر می تواند نماد غرور و خودبینی والت باشد، اما احتمال اینکه واقعاً او را دیوانه کرده باشد بسیار کم است. در بهترین حالت، استخر نقشی نمادین و نشانه ای دارد، و نه وسیله ای که القا کننده ی دیوانگی ست. می توان با اطمینان گفت که او با استخر یا بدون استخر به قاتلی تولید کننده ی شیشه تبدیل می شد.

 

۶ سریال پیش در آمدی بر مردگان متحرک بود

تئوری: بریکینگ بد و واکینگ دد هر دو از سریال های بسیار موفق شبکه ی AMC بوده و هستند. این دو سریال در کنار Mad Men این شبکه را به یکی از قوی ترین های تلویزیون تبدیل کردند. یکی از تئوریهای طرفداران حاکی از این است که این دو سریال به هم مرتبط اند. بریکینگ بد پیش درآمد واکینگ دد است، و شیشه ی آبی رنگ موجب ظهور زامبی ها شده است. سر نخ هایی وجود دارند که به این تئوری اعتبار می بخشند. در فصل دوم واکینگ دد، شیشه ی آبی والت در ساک پول مریل دیده می شود. همچنین داریل به بث می گوید که دلال مواد قدیمی برادرش ” مرد جوان سفید پوست معتادی بود” که می گفت “می کشمت عوضی”. و ماشین Dodge Charger قرمزی که در هر دو سریال حضور دارد را نیز فراموش نکنید.
آیا ممکن است؟ احتمالاً نه. ارتباطاتی که ذکر شد احتمالاً تنها اشارات دو سریال که تولید یک شبکه بوده اند به یکدیگر است. حرف های داریل به بث قرار است مردم را یاد جسی پینکمن بیاندازد، اما احتمال اینکه مریل مسافت طولانی تا سرزمین جادو را طی کرده باشد کم است، حتی اگر برای بدست آوردن شیشه ی مرغوب باشد. این اشارات قرار نبوده قسمت های مهمی از داستان را تشکیل دهند، که به این معنی ست که تنها اشاراتی مخفی بوده اند.

 

۵ کتاب از طرف گرچن بود

تئوری: شروع سقوط والتر وایت، کشف کتاب Leaves of Grass اثر والت ویتمن بدست هنک بود. قسمت پایانی نیم فصل اول از فصل آخر سریال با کشف هنک از اینکه والتر در واقع هایزنبرگ است پایان می یابد. او زمانی که یادداشت گیل برای والت را در کتاب می بیند و آن را به یادداشت یافت شده در خانه ی گیل ارتباط می دهد به این کشف دست می یابد. یکی از تئوری های طرفداران اعتقاد دارد که این کتاب در واقع از طرف گیل نبوده بلکه از طرف گرچن است. نام خانوادگی پیش از ازدواج گرچن در سریال ذکر نمی شود، اما ممکن است که حروف اول نام او گ.ب بوده باشد. این یعنی در واقع گرچن عامل سقوط والت بوده و هنک همه چیز را تصادفاً کشف کرده.
آیا ممکن است؟ خیر. در تمام طول حضور گیل در سریال، اینکه او طرفدار سرسخت وایت ویتمن (و والتر وایت) بود، کاملاً مشخص بود. نه تنها شخصیت او نشان می دهد که او یادداشت را نوشته، بلکه دست خط یادداشت بسیار شبیه به یادداشت روی برگه ی دیگر بود. دلیل شکل گرفتن این تئوری این است که اهدای کتاب به والت از طرف گیل نشان داده نشد. تصاویری که از گذشته ی والت و گرچن نشان داده شد هیچ اشاره ای به ویتمن نداشت و در سریالی که پر از نماد و اشارات است، احتمال می رود که کتاب از طرف یک طرفدار والت ویتمن اهدا شده است. به علاوه، چه کسی هدیه ی دوست دختر سابقش را سال ها بعد از جدا شدن در سرویس بهداشتی خانه اش نگه می دارد؟!

 

۴ گاس هم جنس گرا بود

تئوری: گاس یکی از مرموز ترین و خطرناک ترین افرادی بود که والت دور و بر خود دید. گاس تا انتها بی رحم و مکار بود، این خصوصیات از کجا آمدند؟ در یک فلش بک مهم، گاس و شریکش مکس با کارتل ملاقات می کنند تا آنها را متقاعد کنند که شیشه ی تولیدی آن ها را در معاملات آینده ی کارتل سهیم کنند.هکتور سریعاً به سر مکس شلیک می کند و گاس را روی زمین کنار او می اندازد. نگاه بین این دو هنگام مرگ مکس، باعث این برداشت شده که این دو رابطه ای بسیار نزدیک تر از شریک کاری داشتند.
آیا ممکن است؟ چه کسی می داند؟ گاس خانواده ای در آلباکورکی دارد (که هرگز نامی از آنها برده نشده و دیده نمی شوند) که نشان می دهد رابطه اش با مکس دوستانه بوده اند. همچنین، گاس مکس را به دانشگاه فرستاد که نشان می دهد که با او رابطه ای شریکی داشته (که بی شباهت به رابطه ی والت و جسی نبوده). با این وجود، وینس گیلیگن گفته که رابطه ی آنها برای برداشت آزاد باز گذاشته شده و به هیچ پاسخی محدود نمی شود. به این ترتیب، ماهیت حقیقی رابطه ی آنها تعمداً مبهم باقی می ماند.

 

۳ والت براک را مسموم نکرد

تئوری: دلیل اصلی اینکه جسی تصمیم گرفت والت را لو دهد و به هنک اعتراف کند این بود که باور داشت والت براک را مسموم کرده تا او را گول بزند و به کشتن گاس تحریک کند. از آنجا که مسموم کردن هرگز نشان داده نمی شود، حدس و گمان های فراوانی در مورد اینکه واقعاً چه کسی براک را مسموم کرد وجود دارد. آیا تمام خشم جسی نسبت به والت بی مورد بود؟
آیا ممکن است؟ ممکن است اما محتمل نیست. والتر برای جسی اهمیت قائل است، اما نه آنقدر که از او سوء استفاده نکند. مسموم کردن براک هرگز نشان داده نمی شود اما محتمل ترین کاندید والتر است. این کار به هدف او بیش از هر کس دیگری کمک می کند. این حقیقت که ساول رایسن را بعد از مسمومیت براک به والتر پس می دهد نشان از این دارد که والت خودش این کار را انجام نداده بلکه (با کمک ساول) دستور انجام آن را داده تا علیه گاس توطئه کند و جسی را مجبور به مقابله با رئیسشان کند.

 

۲ خصوصیات والت شبیه به قربانیانش می شود

تئوری: چه مردم قبول کنند چه نکنند، والت آدم کش بود. از کریزی ۸ تا گروه تاد، والت ردپای مرگ و تخریب از خود به جا گذاشت. گمان می رود که او عمداً یا به صورت ناخودآگاه خصوصیات کسانی را که کشته به خود گرفته. شواهدی برای این تئوری وجود دارد از جمله بریدن گوشه های ساندویچش بعد از کشتن کریزی۸٫ همچنین پس از کشتن گاس خودروی ولوو می راند و پس از کشتن مایک ویسکی با یخ می خورد.
آیا ممکن است: بله، حداقل تا حدی. وینس گیلیگن اقرار کرد که برخی از اشارات به شخصیت های کشته شده عمدی بوده و برخی نبودند. او اشاره می کند که حوله گذاشتن والت روی زمین برای استفراغ کردن (مانند کاری که گاس بعد از مسموم کردن کارتل انجام داد) ادای احترامی به گاس بود اما امکان نداشت والتر او را در حال انجام این کار دیده باشد. برخی از ویژگی هایی که سهواً جزئی از والت شدند، ممکن است از احساس گناهی که والت در ناخودآگاه خود از کشتن قربانیانش احساس می کرد، نشأت گرفته باشند. چه این اشارات به عمد بوده اند چه نه، این اشارات ظریف به قربانیان پیشین به شکل گیری والت در طی سریال کمک می کنند.

 

۱ قسمت پایانی یک رویا بود

تئوری: Felinaپایانی بود که سریال از ابتدا به سوی آن حرکت می کرد. والتر پولش را به خانواده اش می رساند ( از طریق گرچن و الیوت)، انتقام مرگ هنک را می گیرد و جسی را از بردگی و مرگ حتمی نجات می دهد. سپس در میان معشوقه هایش ( ابزار تولید شیشه) می میرد. اما تمام این ها به نظر بیش از حد مرتب و تمیز می رسیدند. روز بعد از پخش قسمت پایانی، این تئوری که Felina در ذهن والت اتفاق افتاده شروع به دهان به دهان شدن کرد. حدس زده می شد که Granite State قسمت پایانی بود و اتفاقات قسمت آخر در واقع در ذهن والتر در حالی که در ماشین پوشیده از برف در نیو همپشایر در حال مرگ است رخ داده.
آیا ممکن است؟ خیر. اگر Granite State قسمت پایانی بود، سریال همانجا تمام می شد.وینس گیلیگن از زمان پخش شدن این تئوری آن را رد کرد. او گفت والت بدون رفتن به نیو مکزیکو نمی توانست از شرایط جسی خبر دار شده باشد. به علاوه، لیاقت والت مردن در حال انتقام گرفتن و نجات دادن جسی بود، یا مردن بر اثر سرما در ماشینی در نیو همپشایر؟ سبک سریال شامل کردن سکانس های رویا و خیال نبود، به ویژه خیالی که یک قسمت تمام طول بکشد. در حالی که قسمت پایانی تمام کارهای نیمه تمام را تمیزتر از آنچه انتظار می رفت تمام می کند، اما پایانی مناسب و درخور برای سفر والت رقم می زند.

 

مترجم: بهاره عاشوری
تهیه و تدوین: میثم مومنی
کاری از کانال سینمایی و طرفداران سریال بریکینگ بد @Blue56Sky

یک دیدگاه در “۱۰ تئوری دیوانه وار درباره بریکینگ بد

 • 25 سپتامبر 2020 at 23:20
  Permalink

  بسیار عالی بود، ولی من از چشم خرس عروسکی که درچندقسمت سریال برای چندثانیه روی آن زوم ومکث می‌شود، مخصوصا وقتی والت ازخواب بازنگ تلفن اسکایلربیدارمیشه چشم تنها زیر میز نشان داده میشه، سر درمیارم، من به یاد علائم چشم ایلومناتی ها وفراماسونری ها میوفتم ولی نمیدونم پیداکنم منظور ازین چشم چیست، حتی در لار میان یک هرم.

  Reply
 • 10 آگوست 2018 at 22:48
  Permalink

  مقاله جالبی بود. ولی اون بخش که گفته شده سریال پیش درآمد واکینگ دده، رسما از طرف AMC تایید شده. یه جورایی میشه گفت واکینگ دد هم پیش درآمد سریال Into the badlands هست.[AMC تایید کرد که تمام سریال هاش به هم مرتبطن]

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *