عوارض عمل بینی چه مواردی ممکن است باشد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از اعمال جراحی که در ایران بسیار فراگیر شده است، عمل جراحی زیبایی است. اکثر جراحی های زیبایی روی صورت انجام می شوند و بینی یکی از اعضای صورت است که بیشتر در معرض تیغ جراحان قرار دارد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشد تا شما را با عوارض عمل بینی بیشتر آشنا شوید.

به جز مواردی که مربوط به عمل های زیبایی هستند، بیماری هایی مانند پلیپ یکی از دیگر دلایلی است که باعث می شود فرد تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرد. اما در این میان سوالی هست که ذهن اغلب کسانی  که به هر دلیلی می خواهند تحت این عمل قرار بگیرند را درگیر می کند: عوارض عمل بینی چیست؟

آیا عمل بینی عوارضی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، نه تنها عمل جراحی بینی بلکه هر عمل جراحی دیگری نیز اگر به صورت اصولی و درست و تحت نظر یک پزشک متخصص انجام شود، باعث بروز عوارض جانبی نخواهد شد.

عوارض عمل بینی

 

 

اکثر عوارض عمل بینی ناشی از این است که پزشک یا بیمار یکسری اصول را رعایت نمی کنند. اگر بیمار قبل از جراحی، یک مشاوره کامل با پزشک انجام دهد و تمام خواسته های خود را به طور دقیق به پزشک منتقل کند عوارض عمل بینی به حداقل یعنی صفر خواهد رسید.

اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که جراحی بینی نیز مانند دیگر اعمال جراحی، می تواند دارای عوارض بیهوشی، خونریزی، عفونت و… که به صورت نادر در کار پزشکان متخصص اتفاق می افتد باشد.

شاید بدترین و مهم ترین عارضه عمل بینی این است که بعد از عمل، بیمار از نتیجه عمل ناراضی باشد. این مورد اغلب زمانی اتفاق می افتد که بیمار، پزشک را پیش از عمل درباره آنچه می خواهد توجیه نکرده باشد.

 

عوارض عمل بینی

عوارض عمل بینی را می توان به دو دسته تقسیم کرد، ابتدا آسیب دیدن عملکرد بینی یا انسداد تنفسی و دوم تغییرات نامطلوب ظاهر بینی.

درباره دسته اول باید گفت، چنانچه بعد از عمل حفره داخل بینی تنگ شود و تنفس از بینی برای بیمار سخت گردد، علائمی مانند تنفس از راه دهان، خشک شدن گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار، کاهش حس بویایی ظاهر می شود.

 

 

شایع ترین علل انسداد تنفسی بعد از عمل جراحی به این شرح هستند: اصلاح نکردن انسداد های مکانیکی که در بینی وجود دارد که حین عمل باید اصلاح می شد.

در  دسته دوم وجود کبودی روی بینی و کنار چشم ها، یکی از مواردی است که بیماران گمان می کنند از عوارض عمل بینی است. کبودی کنار چشم و روی بینی اغلب به دنبال اعمال جراحی ای ایجاد می شود که طولانی شده باشد.

فرد مورد عمل پوست شل و استخوان های محکمی داشته باشد و یا این که جراح کمی خشن کار کرده باشد. این کبودی ها چندان نگران کننده نیست و بعد از یک هفته یا بیشتر  توسط سیستم ایمنی بدن درمان می شوند.

اگر جراح مقدار زیادی از باقت های بینی را بردارد در نتیجه بینی قوس زیادی پیدا خواهد کرد و اصطلاحا به آن بینی سرسره ای می گویند. گاهی مواقع زاویه ای که بین قسمت پایین و وسط بینی و لب ایجاد می شود خیلی زیاد است که  اصطلاحا به آن بینی خوکی شکل می گویند. بدیهی است که این بینی دیگر ظاهر نرمال و طبیعی ندارد.

علاوه بر آنچه درباره اهمیت دقت پزشکان حین عمل جراحی گفته شد، گذراندن دوران نقاهت پس از عمل نیز تاثیر مهمی در کاهش بروز عوارض عمل بینی خواهد داشت.

شخصی که مورد عمل قرار گرفته است باید تلاش کند دوران نقاهت را با توجه به توصیه های پزشک به خوبی بگذراند، تا دچار عوارض احتمالی جراحی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *