میکرونیدلینگ: انواع روشها و عوارض آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هر انسانی با توجه میزان فعالیتی که در روز دارد و همچنین میزان فشار و استرسی که در روز به وی وارد می شود می تواند دچار ضایعات پوستی شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

این ضایعات می توانند بر روی زیبایی افراد تاثیر بسیار جدی گذاشته و از همین حیث است که بسیاری از کسانی که به نوعی با ضایعات پوستی درگیر هستند، سعی می کنند تا با درمان های خانگی و پزشکی نسبت به رفع یا کم اثر نمودن آنها اقدام و به زیبایی خود بیفزایند.

از جمله این درمان ها که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است میکرونیدلینگ می باشد.با ویرامگ همراه باشید، تا بیشتر در مورد میکرونیدلینگ و روش انجام آن بدانید.

 

 

به زبان ساده می توان گفت که میکرونیدیلینگ نوعی روش تحریک مکانیکال لایه های پوستی می باشد که با تحریک کلاژن موجود بر روی پوست سعی دارد تا نسبت به ترمیم آسیب های ساختاری پوست اقدام نماید.

این کار میتواند با توجه به وسعت ناحیه درمان از چند جلسه پیاپی تا چندین ماه پروسه درمانی را بطلبد. به همین دلیل است که بیمارانی که مایلند تا سلامت و زیبایی پوست خود را به روش میکرونیدلینگ به دست آورند، می بایست برای به دست آوردن نتیجه مطلوب نهایی مدت زمانی را صبر نمایند تا تاثیرات تکثیر کلاژن به خوبی بر روی پوست آنها اثر گذارد.

طریقه انجام میکرونیدیلینگ

برای انجام این کار با دستگاه های مخصوصی سوزن های بسیار ریز میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد میکنند.

 

این سوزن ها باعث می شوند تا انتشار فاکتور های رشد از فیبروبلاست ها و پلاکت های خونی تسریع یافته و عملکرد فاکتور های رشد آلفا و بتا بهتر شود که در نهایت منجر به تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می شود.

در ادامه این فرایند کرانوتینوسیت ها به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل می شوند و با تکثیر یافتن در آن باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گردند.

در انجام میکرونیدیلینگ به صورتی عمل می شود که خونریزی ضعیفی در سطح پوست ایجاد شده که نشان دهنده سوراخ شدن جزئی اپیدرم می باشد. به دلیل سطحی بودن این تخریب دوران نقاهت میکرونیدیلینگ بسیار کوتاه خواهد بود.

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟

قابلیت استفاده از آن برای هر نوع پوستی، بهبودی سریع، دوران نقاهت کوتاه، افزایش ضخامت اپیدرم و فاکتور های رشد، کلاژن و الاستین از جمله ویژگی های استفاده از میکرونیدیلینگ به عنوان یک روش درمانی و زیبایی می باشد.

انواع میکرونیدلینگ بر اساس عمق نفوذ سوزن

میکرونیدیلینگ سطحی

در این روش کانال های بسیار ریزی بر روی اپیدرم ایجاد می شود که تا عمق ۰٫۵ میلیمتری پوست نفوذ کرده و باعث میشود فاکتور های رشد از کراتینوسیتها آزاد شده و فعالیت آنها در اپیدرم افزایش پیدا کند.

میکرونیدیلینگ عمقی

در این روش پوست تا عمق حداکثر ۳ میلی متر توسط سوزن های مخصوصی سوراخ می شود که در نتیجه این فرایند افزایش رشد و نمو سلول های اپیدرم و کلاژن و الاستین با وسعیت بیشتر و عمیق تر خواهد بود.

 

درمان در موارد زیر نبایست انجام گیرد:

دارا بودن بیماری های پوستی مانند کهیر و…

سرطان پوست و مشکلات گردش خون

هموفیلی و همچنین در زمان مصرف دارو های ضد انعقاد خون

بیماران دیابتی و دارای صرع و همچنین بیماران سیستم ایمنی

موارد منع مصرف موقت:

سرما خوردگی

عفونت های تب زا یا بیماری های عفونی

مصرف الکل یا مواد مخدر

مصرف آنتی بیوتیک ها

بارداری و شیردهی

عوارض جانبی

همانطور که میدانید هر نوع درمانی عوارضی را به دنبال خود خواهد داشت. میکرونیدیلینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما عوارض آن معمولا ۷۲ ساعت پس از انجام عمل رفع خواهد شد.

عوارض شایع که بیماران پس از درمان به وسیله میکرونیدیلینگ به آن مبتلا می شوند. معمولا قرمزی و تورم، کلوئید، هایپرپیگمنتیشن، تبخال، کبودی، التهاب و خارش و درد شدید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *