آیین نوروزی در کشور های مختلف

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نوروز یکی از جشن های باستانی است که در ایران پهناور از گذشته برگزار می شده است. اکنون هم در کشور های زیادی از کشور های همسایه و همجوار ایران گرفته تا کشور هایی دور تر از مرز های کشور عزیزمان، نوروز با آداب و رسوم مختلفی پاسداشت و گرامی داشته می شود.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

 

بیشتر بخوانید: آداب و رسوم نوروزی در شهر های مختلف ایران

 

با نزدیک شدن به فروردین ماه، رنگ و بوی نوروز اکثر کشور های فارسی زبان را به خصوص ایران را دربر می گیرد و این شور و حرارت تا پایان سیزدهمین روز نوروز ادامه پیدا می کند. بیهوده نگفته ایم اگر بگوییم آداب و رسوم نوروزی شهر به شهر و روستا به روستا با یک دیگر فرق دارد.

با ویرامگ همراه باشید؛ ما در این مقاله قصد داریم شما را با آیین نوروزی در کشور های مختلف آشنا کنیم.

نوروز در پاکستان

در پاکستان از صفت عالم افروز برای عید نوروز استفاده می کنند. بسیاری از مردم پاکستان نوروز را گرامی می دارند  و کارت تبریک طلایی یا الوان مزین به گل و بلبل می فرستند. این به معنی نو شدن طبیعت است و در آن معمولا عبارت عید مبارک را می نویسند. پاکستانی ها با فرا رسیدن نوروز سفره هایی رنگین آکنده از انواع شیرینی ها  میوه ها می چینند. از جمله این شیرینی ها می توان به لدو، گلاب حامن، رس ملائی، کیک برفی، شکر پاره، کریم رول، سوهن حلوا اشاره کرد.

 

نوروز در تاجیکستان

نوروز در تاجیکستان

مراسم های نوروزی در برخی شهر های تاجیکستان به خصوص بدخشان بسیار با شکوه برگزار می شود. تاجیکستان روزگاری، بخشی از سرزمین پهناور ایران به حساب می آمد از همین رو نوروز، در این کشور یک جشن ملی و اجدادی به حساب می آید و آن را عید بزرگ می نامند.

در شهر بدخشان، کلمه ایام و ید مترادف یکدیگر می باشد. در این کشور هم چند روز مانده به نوروز برای جشن های نوروزی آماده می شوند.

در تاجیکستان مردم نخستین روز سال جدید را با غذاهای شیرین مصرف می کنند. از جمله شیرینی های تاجیکستانی که این روز ها مصرف می شوند می توان به حلوا، شیربرنج و غوزحماچ اشاره کرد.

 

آداب و رسوم نوروز در کشورهای مختلف

نوروز در جمهوری آذربایجان

نوروز از جشن های بزرگ مردم کشور جمهوری آذربایجان به حساب می آید. در این کشور مراسم های نوروزی از اول تا سوم فروردین ماه برگزار می شود.

چند هفته مانده به نوروز، مردم برای برگزاری جشن های نوروزی آماده می شوند. مردم این کشور سعی می کنند در ایام نوروز سخن های ناصواب و ناامید کننده نزنند.

از جمله رسوم آذربایجانی ها در این ایام می توان به اسب سواری، شمشیر بازی، کمنداندازی، ورزش های زورخانه ای، طناب بازی و… را نام برد.

 

نوروز در قرقیزستان

نوروز در قرقیزستان نیز واژه ای آشناست و برای آن ها هم عید نوروز از اعیاد مهم به حساب می آید. در قرقیزستان نیز مردم آیین نوروزی را با شکوه تمام برگزار می کنند. نوروز در قرقیزستان روز اول و دوم فروردین ماه به حساب می آید.

قرقیزستانی ها از نخستین ساعات صبح روز عید در میدان های بزرگ شهر گرد هم می آیند.

در حالی که در این میدان ها، بازار های موقتی بر پا شده و خوردنی ها، نوشیدنی ها، لباس ها و اسباب بازی هایی نیز به مردم عرضه می شود. پوشیدن لباس های عشایری و حمل سلاح هایی ماند شمشیر، خنجر، نیزه، سپر و… نیز از جمله رسومات نوروزی در قرقیزستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *