تنگه شگفت انگیز هلت

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شگفت انگیز، زیبا و پر رمز و راز واژگانی هستند که در توصیف تنگه هلت می توان به کار برد. با این حال، نمی توان شگفتی و زیبایی های این تنگه آبی را در واژگان گنجاند و باید حتما آن را از نزیک دید. رودخانه‌ایی که میان سنگهای سربه فلک کشیده و صیقل خورده جریان می یابد و مناظر زیبا و شگفت آوری خلق می کند. این مکان بسیار زیبا مقصدی مناسب برای ماجراجویی در تابستان و فرار از گرمای طاقت فرسای آن می باشد. از ابتدای این تنگه آبی تا انتهای آن همه مسیر را در رودخانه باید بپیمایید، و بسته به عرض تنگه گاهی آب تا مچ پا و گاهی هم تا بالای سر می رسد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

در نزدیکی بزرگراه خرم آباد پل زال کنونی، سدی وجود داشته که بر اثر بارندگی های زیاد در طولانی مدت، آب سد سرازیر شده و با آب چشمه ها و آب های جاری رودخانه ای را پدید آوردند؛ در مسیر این رودخانه، صخره های رسوبی قرار دارند و آب رودخونه با جریان پیدا کردن مسیر تنگه هلت را نمایان می کند. تنگه شگفت انگیز هلت در استان زیبای لرستان در ۸۰ کیلومتری جاده خرم آباد-اندیمشک واقع شده است. هنگامی که از خرم آباد وارد اتوبان پل زال می شوید دقیقا بعد از گذر از تونل خرگوشان یک ورودی این تنگه سمت چپ تونل واقع شده است که باید چند متری را از کوه پایین بیایید تا به مسیر رودخانه و وردی تنگه برسید.

فصل مناسب برای سفر به این تنگه آبی اواخر بهار تا اواخر تابستان است. در این سفر لذت رودخانه نوردی، آب بازی و سفری ماجرا جویانه به همراه مناظر شگفت آوری را تجربه خواهید کرد. طول این تنگه حدود ۴ کیلومتر است و زمان پیمایش آن حدودا تا ۴ ساعت زمان لازم دارد. یکی دیگر از هیجان های این تنگه تخته سنگ های غول پیکری هستند که به پایین سقوط کرده اند و مسیر آب را بند آورده و برای عبور ناچارید که از زیر آنها رد شوید.

برای سفر به این تنگه آبی حتما لباس اضافی و صندل های پشت بسته همراه داشته باشید. در طول مسیر خبری از چشمه آب نمی باشد، پس همراه داشتن بطری آب ضروری می باشد.

 

علی فتحی، راهنمای تور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *