جاهای دیدنی شوش را بشناسید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

در جنوب غرب ایران شهری در ۱۰۵ کیلومتری شمال غربی اهواز به نام شوش قرار دارد؛ این شهر از ابتدای تاسیس به عنوان مرکزی صنعتی، سیاسی، هنری و تجاری محسوب می شده است. و در زمان ایلامی ها به دلیل این که دارای موقعیت ویژه بوده است به عنوان پایتخت سیاسی و مذهبی انتخاب شده است.

هم چنین این شهر پایتخت زمستانی امپراطوری هخامنشی بوده است و قدمت آن به حدود چهار هزار و دویست سال پیش از میلاد برمی گردد؛ برای آشنایی بیشتر با این شهر با ویرامگ همراه باشید.

از خشک تا شرجی شدن هوا

آب و هوای شوش گرم و خشک است که متاثر از اثر پرفشار جنب حاره ای است که برخی از اوقات در تابستان هوا شرجی می شود؛ بالاترین دما در این شهر ۴۵ درجه سانتی گراد و کمترین دمای ۲۸ درجه بالای صفر است؛ در ادامه به جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر شوش خواهیم پرداخت همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید:  جاذبه های گردشگری جلفا کجاست؟

 

آرامگاه دانیال نبی در شوش

آرامگاه دانیال نبی علیه السلام

هنگامی که بابلی‌ها حضرت دانیال را به همراه یهودیان در قرن ۷ به اسارت گرفتند، به بین النهرین و سپس به شوش وارد شدند؛ حضرت دانیال علیه السلام از پیامبران بنی اسرائیل بودند و دیدار ایشان با پادشاه بابل در روایات آمده است؛ آرامگاه دانیال نبی در شوش واقع شده است. هر ساله زائرانی از سرتاسر جهان به شوش می آیند.

آپادانا در شوش

آپادانا

کاخ آپادانا در زمان هخامنشیان و به دستور داریوش بزرگ در شوش بنا شد؛ این کاخ از قسمت های مختلفی هم چون دروازه و کاخ پذیرایی، حیاط مرکزی و تالار عام تشکیل شده است.

دیوارهای داخلی این کاخ با آجرهای منقوش به شیر بالدار، سربازان گارد جاویدان و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده است که باقیمانده هایی از آن در موزه های داخلی و خارجی نگهداری می شود.

این کاخ در زمان اردشیر اول آتش گرفت و در زمان اردشیر دوم بازسازی شد؛ پس از آن در حمله اسکندر مقدونی به ایران ویران شد. ستون ها و دیوارهای این کاخ حدود ۲۲ متر ارتفاع داشتند؛ هم چنین جنس دیوارها از خشت و ستون های آن از جنس سنگ بوده است.

قلعه شوش آکروپل

قلعه شوش آکروپل

هنگامی که ژان ماری ژاک دمورگان فرانسوی در سال ۱۹۸۷ جهت اکتشاف به شوش آمد، در کنار اکتشاف عملیات ساخت قلعه شوش را آغاز کرد. برای این کار قلعه را بر روی بلندترین نقطه تپه شوش ( آکروپل ) انتخاب کرد و قلعه ای به شکل قلعه های قرون وسطا روی آن ساختند.

جنس به کار رفته در ساخت این قلعه اغلب آجر و خشت های دوره های مختلفی که در محوطه باستانی شوش باقی‌مانده بود ساخته شد و در سال ۱۹۱۲ میلادی کار ساخت آن به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *