دریاچه بایکال

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در طول تاریخ از مهم ترین مسئله های زندگی بشر، آب بوده است و تمدن های بزرگ از دیرباز تاکنون در کنار منابع آبی  ساخته شده اند. دریاچه بایکال در ناحیه سیبری از همین منابع آبی است. دریاچه بایکال یکی از زیباترین مناطق طبیعت گردی در روسیه است که بزرگترین منبع تامین آب شیرین جهان به حساب می آید؛ با ویرامگ همرا ما باشید تا با شگفتی ها و زیبایی های دریاچه بایکال آشنا شوید .

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

تاریخچه دریاچه بایکال

مورخین معتقدند در حدود ۲۵ میلیون سال پیش و در دوران مزوزوئیک دریاچه بایکال تشکیل شده است و  رشته کوه های اطراف، آن را احاطه کرده اند با این وجود شاید بتوان گفت دریاچه بایکال پیر ترین دریاچه جهان  است.

رشته کوه های اطراف دریاچه بایکال زیستگاه حیوانات است و همچنین منطقه ای آرام برای ساکنین دهکده های کوچک کنار دریاچه به حساب می آید.

این دریاچه به طور تقریبی ۲۰ درصد تمام آب شیرین زمین را در خود دارد  و بزرگترین منبع آب شیرین جهان  است.

دور ماندن از آلودگی های انسانی

خوشبختانه دریاچه بایکال مورد خطر آلودگی در اثر تردد مردم قرار نگرفته است و تقریباً آسیبی به آن نرسیده و دست نخورده باقی مانده است و محافظت از آن به درستی انجام می پذیرد.

البته فاصله ۴۰۰ کیلومتری تا مسکو و ۳۵۰۰ کیلومتر اقیانوس آرام باعث شده است که دسترسی به این دریاچه آسان نباشد. اما با همه این ها، دریاچه بایکال توانسته نقاشان و عکاسان زیادی را به خود جذب کند و بسیاری از افراد حاضرند این سختی ها را تحمل کنند تا به این دریاچه برسند و از این جاذبه طبیعی منحصر به فرد لذت ببرند.

قرار گیری در رتبه هفتم

دریاچه بایکال هفتمین دریاچه بزرگ جهان و عمیق ترین دریاچه آب شیرین در سراسر دنیا  است. عمق این دریاچه در حدود ۱۵۰۰ متر است.

نام دریاچه از ترکیب دو واژه ترکی تشکیل شده است که قسمت اول آن به معنای ثروتمند و قسمت دوم به معنای دریاچه است.

جانوران و گیاهان دریاچه بایکال

منطقه بایکال از بهترین مناطق برای گیاه شناسان و زیست شناسانی است که بر روی گونه های نادر گیاهی منطقه سیبری تحقیق می کنند. در این منطقه در حدود ۲۶۰۰ گونه مختلف از گیاهان رشد می کند.

گوزن، خرس، فک های آب شیرین، ماهی بومی منطقه به نام امول، عقاب و سایر جانداران کوچک و بزرگ در درون و  اطراف دریاچه بایکال زندگی می کنند.

آب زلال و کاملاً شفاف دریاچه بایکال این امکان را داده است که بتوانیم تا عمق ۴۰ متری دریاچه، ماهیان و گیاهان را به راحتی ببینیم.

جذابیت دریاچه بایکال در فصول سرد

دریاچه بایکال در فصل سرما هم جذابیت خاص خود را دارد سطح دریاچه بایکال ضخامتی در حدود یک و نیم تا دو متر را دارد و میتواند وزنی در حدود دو تن یا بیشتر را تحمل کند.

اما  از ویژگی هایی که یخ های این دریاچه دارد، شفافیت آن است. می ‌توانید این صحنه را تصور کنید که بر روی یخ های شفاف در دریاچه قدم می زنید و می توانید دنیای زیر آب آن را تماشا کنید.

همچنین به دلیل متفاوت بودن عمق دریاچه، شفافیت و قطر یخ ها متفاوت است و در برخی از مناطق  گردشگران می توانند تصویر خود را در آیینه این دریاچه تماشا کنند.

در دریاچه بایکال روسیه می توانید تفریح کنید

در فصل سرما و گرما دریاچه بایکال تفریحات خاص خود را دارد؛ در فصل تابستان و بهار کشتی های تفریحی در منطقه وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند و بر روی آب های دریاچه بایکال از طبیعت این دریاچه و منطقه لذت ببرند. همچنین در چند سال اخیر، قایقرانی با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به تفریحات این دریاچه اضافه شده است.

در فصل سرما به دلیل این که آب دریاچه یخ می زند، گردشگران می توانند از دوچرخه سواری بر روی آب های منجمد و یا اسکی بر روی یخ لذت ببرند و لحظات خاطره انگیزی را ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *